Connect with us

خبرهای تازه

نشست بین‌الافغانی دوحه در عدم حضور نماینده‌گان رسمی حکومت برگزار می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۳۹۸)

تا دو روز دیگر نشست بین‌الافغانی دوحه، بدون حضور رسمی حکومت افغانستان برگزار می‌شود.

شرکت کننده‌گان این نشست انتظار دارند که هفتمین دور گفت‌وگوها میان طالبان و امریکا پیش از آغاز نشست‌ بین‌الافغانی به نتیجه برسد تا این نشست، زمینه را برای رایزنی روی چگونه‌گی تطبیق توافق صلح و آغاز گفت‌وگو میان حکومت افغانستان و گروه طالبان باز کند.

به گفته شماری از شرکت کننده‌گان این نشست، چهره‌های حکومتی موضع حکومت را از آدرس شخصی شان در این نشست برای طالبان مطرح خواهند کرد.

حاجی دین محمد، یک تن از دعوت شده‌گان نشست بین الافغانی در دوحه اظهار میدارد: “از دولت هم کسانی که دعوت استند به حیث افراد دعوت استند، مجلس طوری است که همین شصت نفری که از افغانستان از دولت و سیاسیون و فعالان صلح استند و نشست متفاوت‌تر با نتیجه مثبت نسبت به گذشته خواهد بود.”

با این حال، قرار است ۶۰ سیاست‌گر، فعالان مدنی و برخی چهره‌های حکومتی البته از آدرس “غیررسمی” در نشست بین‌الافغانی دوحه شرکت کنند؛ برای شرکننده‌گان دعوت نامه درآدرس‌های برقی شخصی شان فرستاده شده، اما گفته می‌شود که چهره‌های حکومتی از آدرس شخصی شان، موضع دولت افغانستان را در این نشست روی میز طالبان خواهند گذاشت.

مولوی قلم‌الدین، مسوول امربالمعرف رژیم طالبان در این مورد می‌گوید: “اگر روی تقسیم اوقات خروج نیروهای خارجی و تضمین ضد هراس‌افگنی توافق صورت‌ گیرد، در، مذاکره بین طالبان و دولت افغانستان هم باز خواهد شد، آینده صلح بسته‌گی به این توافق دارد.”

عبدالله قرلق، یک دعوت شده دیگر به این نشست بیان می‌دارد: “این طرف این بار هدف اصلی این است که ما باید پیام مردم را برسانیم. ما میخواهیم که هم پیام مان را به کشور های میزبان، منطقه  و امریکا و طالبان برسانیم که هر چه معامله ای که می خواهید، نمی توانید در مورد مردم افغانستان تصمیم بگیرید و معامله کنید.”

چگونه‌گی پایان جنگ و تطبیق توافق‌نامه صلح و نکات مورد بحث برای تفاهم بین‌الافغانی، از اجندای شرکت کننده گان نشست دوحه است و در کنار آن چشم انداز، شکل‌گیری گروه گفت‌وگو کننده بین دو طرف پنداشته می‌شود.

از سویی هم، دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که مذاکرات با امریکا پیش‌رفت‌های جدی داشته اند و نماینده‌گان طالبان برای گفت‌وگو با هیئت افغانستان هم آماده اند.

این در حالی است، رسانه‌های پاکستانی گزارش داده اند که قرار است در ماه روان میلادی، عمران خان، نخست وزیر پاکستان هم با نماینده‌گان طالبان گفت‌وگو کند، پس از مشوره با حکومت افغانستان.

گزارشگر: باعث حیات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است