Connect with us

رویداد های اخیر

نشست ایران درباره افغانستان بدون حضور نماینده امارت اسلامی برگزار می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۴, ۱۴۰۰)

قرار است نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه، فردا چهارشنبه، (۵عقرب) در تهران افتتاح شود. در این نشست از امارت اسلامی دعوت نشده است و مقام‌های طالبان نیز پیش‌تر گفته بودند که در آن شرکت نمی‌کنند.

سخنگوی وزیر خارجه ایران گفته است که ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران، فردا این نشست را افتتاح و در آن سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، سعید خطیب‌زاده روز سه‌شنبه در نشست خبری درباره نشست وزیران خارجه همسایه افغانستان در تهران گفته است:”اجلاس وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان فردا با حضور شش کشور همسایه افغانستان به اضافه روسیه به‌صورت حضوری برگزار می‌شود.”

به گفته خطیب‌زاده ، وزیران خارجه اوزبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان به‌شکل حضوری و وزیران خارجه چین و روسیه به‌صورت آنلاین در این نشست حضور خواهند داشت؛ اما نماینده‌گان این دو کشور به‌صورت حضوری در این نشست در محل وزارت خارجه شرکت می‌کنند.

خطیب‌زاده هم‌چنان گفت که سفیران کشورهای یادشده هم فردا در این نشست حضور خواهند داشت.

خطیب‌زاده گفت که چند ساعت از این جلسه به‌شکل محتوایی ادامه می‌یابد و تلاش می‌شود بیانیه‌ای به اجماع کشورهای همسایه برسد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران از جانب دیگر گفت که فردا دبیرکل سازمان ملل هم پیامی به این نشست صادر خواهد کرد.

اودراین باره افزود:”فردا نگاه‌ها به تحقق اراده مردم افغانستان و آینده این کشور معطوف خواهد بود. آن‌چه مردم افغانستان از کشورهای مثل جمهوری اسلامی ایران انتظار دارند، این است که کمک کنند اراده آن‌ها محقق شود. ما امروز میزبان چهار میلیون افغانستان هستیم که بسیاری از آن‌ها از نخبه‌گانی هستند که با ما صحبت می‌کنند و انتظارات‌شان را بیان می‌کنند. مردم افغانستان در داخل افغانستان هم همین صدا را دارند.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران هم‌چنان گفت که حاکمان افغانستان باید گوش شنوایی برای شنیدن اراده و خواست مردم افغانستان داشته باشد و در این صورت قطعاً می‌تواند به‌عنوان یک هیأت حاکمه مسوول، خود را نشان بدهد.

او خاطرنشان کرد که امارت اسلامی باید برای ایجاد یک دولت پایدار و فراگیر متشکل از همه اقوام و قومیت‌ها در افغانستان، زمینه‌سازی کنند.

این درحالی است که روز گذشته بهادر امینیان، سفیر ایران در کابل به آریانانیوز اجندای نشست تهران در باره افغانستان را بحث در باره مشکلات اقتصادی، امنیتی و ایجاد حکومت فراگیر در افغانستان میداند.

وی گفته بود که در این نشست وزیران خارجه ایران، پاکستان، ازبیکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و چین روی مشکلات اقتصادی، امنیت و تشکیل حکومت همه شمول در افغانستان بحث خواهند کرد.

امینیان در این باره گفت:”کشورهای منطقه در اجلاس تهران به این مسوولیت حفظ امنیت، حفظ ثبات اقتصادی و یک حکومت همه شمول تاکید خواهد کرد.”

سفیر ایران در کابل می‌افزاید که کشورهای اشتراک کننده در این نشست روی ارسال کمک‌های بشری برای مردم افغانستان و پروژه‌های دراز مدت و توسعه‌ای نیز صحبت خواهند کرد.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است