Connect with us

انتخابات ۹۸

نشر نوار شنیداری یک عضو مجلس درباره شکسته شدن قفل مرکز گردآوری اطلاعات کمیسیون انتخابات

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱, ۱۳۹۸)

یک عضو دسته انتخاباتی «دولت ساز» در یک نوار شنیداری از اعضای دیگر این دسته، می‌خواهد که برای رخداد شکستن قفل مرکز گردآوری اطلاعات در کمیسیون انتخابات، دلایل قوی داشته باشند.

یک نوار صوتی، اخیراٌ در صفحات اجتماعی دست به دست می‌شود که به خانم شینکی کروخیل، عضو مجلس نمایندگان و عضو ارشد دسته انتخاباتی دولت ساز نسبت داده شده است.

گفته می‌شود این نوار از گروه پیامک “واتس اپ” همکاران ارشد دسته انتخاباتی دولت‌ساز به بیرون درز کرده است. و در آن موضوع رخداد چند شب پیش کمیسیون به بحث گرفته شده ظاهراٌ همان موضوع شکستن قفل مرکز گردآوری اطلاعات بایومتریک است. این نوار صوتی که به خانم کروخیل نسبت داده شده، خانم کروخیل در آن به آقایان، داوود سلطان زوی، شیدا محمد ابدالی و محمدعمر داوودزی می‌گوید، سازمان ملل به وی مشوره داده، تا در پیوند به واقعه شب گذشته از خودشان دفاع کنند.

در این نوار شنیداری گفته شده: “سلام به همه اعضای محترم گروپ جناب ابدالی صاحب و دیگر همکاران همان چینل که ما ساخته بودیم در خود یونما آنها جدا مشوره داده اند که هرچه عاجل آمده و واقعه همان شب را باید از خود دفاع کنید و کمی این سر وضعیت و موقف ما تاثیر کرده است. حتی طرف مقابل هم به کمیسیون اجازه نداده است که کار خود را به پیش ببرد وضحات بیشتر خواسته اند ما باید دلایل قوی خودمان را داشته باشیم که این موضوع را جدا رد کنیم.”

در همین حال، تا جایی این نوار شنیداری از سوی دسته انتخاباتی دولت ساز هم تائید می‌شود.

داوود سلطان‌زوی، عضو دسته انتخاباتی دولت‌ساز در این زمینه میگوید: “معلومات یکطرفه به جامعه بین‌المللی اریه میشد، هدف خانم کروخیل این بود که معلومات را تصویر اش را تکمیل بکنیم و معلومات را که ما داریم با جامعه بین‌المللی شریک سازیم.”

همزمان با این دسته‌های رقیب انتخاباتی محمداشرف غنی، نامزد ریاست جمهوری، می‌گویند، این کار از سوی دسته انتخاباتی دولت‌ساز صدمه‌زدن به روند دیموکراسی در کشور است و می‌تواند انتخابات افغانستان را به بحران ببرد.

با این حال، اعضای ارشد دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی، میگویند، اگر چینلی در یونما از دسته انتخاباتی دولت ساز باشد نشان میدهد که زمینه تلقب با همکاران بین‌المللی هم همواره شده است.

علی احمد عثمانی، رئیس ستاد انتخاباتی ثبات و همگرایی، اظهار میدارد: “داخل کمیسیون انتخابات هم از این چینل بازی و پارت بازی دست می‌زنند از صحبت شان پیدا می‌شود که با همکاران بین‌المللی هم دست زده اند.”

از سویی هم، دسته‌های انتخاباتی دیگر از کمیسیون می‌خواهند تا وضعیت را به‌گونه بهتر مدیریت کند زیرا همچون رخدادها از نظر این‌ها می تواند انتخابات را به بحران ببرد.

لطیف نظری، معاون دوم دسته انتخاباتی، احمد ولی مسعود، میگوید: “این مداخله می‌تواند تجربه‌ گذار به دیموکراسی را در افغانستان ناکام بسازد و تحکیم دیموکراسی را با چالش‌ها و دشواری‌های زیادی رو به رو بسازد از این منظر ما این مورد را به ضرر منافع ملی افغانستان ارزیابی می کنیم.”

با این همه، خواسته شد تا در مورد این نوار شنیداری دیدگاه بانو شینکی کروخیل، نیز گرفته شود، اما تماس‌های مکرر در این مورد بی‌جواب ماند.

گزارشگر: علی جواد اصغری

انتخابات ۹۸

سفر خلیلزاد به کابل برای روند صلح

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

توافق‌نامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۱, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

انتخابات ۹۸

واکنش‌ها به توافق سیاسی غنی و عبدالله

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۹)

به خواندن ادامه دهید

Trending