Connect with us

رویداد های اخیر

نخست وزیر بریتانیا: حکومت طالبان را براساس عمل قضاوت می‌کنیم نه حرف

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲۷, ۱۴۰۰)

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در جلسه ویژه پارلمان این کشور که درباره افغانستان برگزار شده است گفت که لندن از همه امکانات و ابزارها استفاده میکند تا حقوق شهروندان افغانستان در این کشور حفظ شود.

وی که در مقابل نمایندگان پارلمان صحبت می‌کرد افزود:” انگلیس با شرکای خود طرحی را در حمایت از مردم افغانستان و همچنین حفظ ثبات در منطقه به کار خواهد گرفت.”

نخست وزیر انگلیس در ادامه گفت:” ما تا کنون ۲۰۲۵ شهروند افغانستان را از این کشور خارج کرده‌ایم. ؛

با این حال جانسون نگفت که این افراد به کجا منتقل خواهند شد و چه سرنوشتی در انتظار آنها خواهد بود. 

وی در ادامه پاسخ به سوالات نمایندگان گفت:؛بریتانیا تعهدی دائمی به همه مردم افغانستان دارد و از سازمان ملل متحد می‌خواهد تا تلاش‌های بشردوستانه جدیدی را به کار بگیرد تا از کسانی که از بی ثباتی و خشونت‌ها در افغانستان فرار می‌کنند حمایت شود. “

این درحالیست که انگلیس از سختگیرترین کشورهای اروپایی در ارتباط با مساله پناهجویان به ویژه پناهجویان افغانستان است.

بوریس جانسون درباره به رسمیت شناختن حکومت طالبان نیز گفت:”هر کشوری که زودتر از زمان مقرر به رسمیت بشناسد دچار اشتباه شده است و این مساله باید منوط به رفتار حکومت جدید در افغانستان باشد.”

وی تاکید کرد که لندن حکومت طالبان را براساس رفتار ارزیابی خواهد کرد نه بر اساس اظهارات و حرف‌ها. ما اظهارات و مواضع آنها را در زمینه هراس افگنی، جنایت و مواد مخدر و همچنین دسترسی بشردوستانه و حقوق زنان ودختران برای تحصیل قضاوت می‌کنیم.”

نخست وزیر انگلیس همچنین مدعی شد که لندن کمکهای بشردوستانه خود به مردم افغانستان را دو برابر میکند و آن را به ۲۸۶ میلیون پوند افزایش خواهد داد. 

وی درباره تحرکات وی در قبال بحران افغانستان در چند روز اخیر گفت، با بسیاری از رهبران دنیا در این زمینه صحبت کردم و به زودی نیز ریاست نشست گروه هفت با تمرکز بر موضوع افغانستان را بر عهده خواهم داشت. 

نخست وزیر انگلیس در ادامه نشست پارلمان این کشور افزود:” با بسیاری از رهبران غربی صحبت کردم و آنها توافق کردند که هر کشوری یک حکومت جدید در کابل را زودتر از زمان مقرر یا تفاهم دوجانبه به رسمیت بشناسد اشتباه خواهد بود.”

نخست وزیر انگلیس پیش از این در واکنش به سقوط دولت افغانستان گفته بود که لندن به افغانستان پشت نمی‌کند.

وی در ادامه سخنانش گفت:”چیزی که امکان انجام آن را داریم این است که با همه شرکای خود همکاری کرده تا مانع از آن شویم که افغانستان بار دیگر به پناهگاه هراس افگنان مبدل شود.”

رویداد های اخیر

امارت اسلامی: درگیری بین نیروهای افغان و ایرانی یک سوء تفاهم بود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان می‌گویند، درگیری‌ بین نیروهای مرزی ایران و نیروهای امارت اسلامی افغانستان در ولایت نیمروز پایان یافته است و به دلیل “سوء تفاهم مرزی” رخ داده بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که روزگذشته (چهارشنبه ۱۰قوس) در منطقه‌ی مرزی ولسوالی کنگ ولایت نیمروز بین نیروهای امنیتی افغان و ایرانی درگیری رخ داد که اکنون از سوی دو طرف کنترل شده است.

وی افزوده است که بخاطر جلوگیری و تحقیق این سوء تفاهم، مسئولین امارت اسلامی هدایت لازم داده اند.

همچنان مسوولین امارت اسلامی گفته اند که دراین درگیری به دو طرف کدام تلفات وارد نشده است.

در همین حال، وزارت خارجه افغانستان روز پنجشنبه اعلام کرد که مناقشه در امتداد مرز ولسوالی کنگ “با تلاش مقام‌های سرحدی به پایان رسید و تلاش خواهد شد تا از تکرار چنین حوادثی جلوگیری شود.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار امیرخان متقی با ۱۶ نامزد سفیر و نمایندگان خارجی برای افغانستان در دوحه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان از دیدار سرپرست این وزارت با نمایندگان و نامزد سفیران ۱۶ کشور خارجی در دوحه خبر داده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه در تویتر خود نوشته است که:” هیأت امارت اسلامی به رهبری مولوی امیرخان متقی با ۱۶ نامزد سفیر و نمایندگان برای افغانستان در دوحه ملاقات نمود و روی موضوعات امنیتی، بشری، اقتصادی، سیاسی و صحی بحث نمود.”

او افزوده است، که همه‌ طرف‌ها پیشرفت در وضعیت امنیتی را ستودند و گفتند که ‌کمک‌های بشردوستانه و صحی با افغانستان باید فراهم شود و به‌مشکلات باید از طریق همکاری دسترسی یابد.

در ادامه او نوشته است، که هیات امارت اسلامی از امنیت با آنها اطمینان داد، وعده سپرد تا در رسانیدن کمک‌ها همکاری کند و از تمامی کشورها خواست تا سفارت‌های خویش را در کابل گشایش دهند تا واقعیت‌ها را از نزدیک مشاهده کنند و فصل جدیدی از روابط مثبت آغاز شود.

آقای بلخی در ادامه او افزوده است، که درین نشست، سفرای کشورهای ذیل اشتراک نموده بودند: آلمان،کانادا، فنلند، زیلاند جدید، ایتالیا،کوریای جنوبی، کمیشنری اتحادیهٔ اروپا، هسپانیا، ایالات متحده، ناروی، سویدن، هالند، آسترالیا، بریتانیا و جاپان شرکت داشتند.

درهمین حال، آقای بلخی گفته است که امیرخان متقی با آقای رضوان‌ حسن، سفیر اندونیزیا در دوحه ملاقات نمود و روی همکاری‌های دوجانبه و موضوعات سیاسی بحث نمود.

به گفته‌ی بلخی سفیر اندونیزیا اراده خود را در رابطه به وضعیت سیاسی و بشری افغانستان همکاری ابراز کرد و افزود که دو کشور باید برخوردار از روابط نزدیک باشد.

همچنان، وی به بازگشایی سفارت اندونیزیا در کابل در آیندهٔ نزدیک ابراز امیدواری کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بانک جهانی از انتقال ۲۸۰ میلیون دالر به افغانستان پشتیبانی کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۱, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرده است که بانک جهانی برای مقابله با بحران انسانی در افغانستان، انتقال ۲۸۰ میلیون دالر از پول‌های منجمد شده را به افغانستان تأیید کرده است.

قرار است این پول از صندوق بازسازی افغانستان به برنامه جهانی غذا و صندوق پشیتبانی از کودکان سازمان ملل انتقال یابد.

این منابع گفته‌اند که ۳۱ تمویل‌کننده صندوق بازسازی افغانستان، باید این انتقال این پول را تأیید کنند و از این تصمیم بانک جهانی پشتیبانی نمایند. ایالات متحده بزرگ‌ترین تمویل کننده این صندوق می‌باشد.

سخنگوی بانک جهانی گفته است که هیئت مدیره بانک جهانی در مورد انتقال این پول گفتگو کرده است و انتظار می‌رود که تمویل کننده‌گان صندوق بازسازی افغانستان که قرار است پول از آن انتقال یابد، در روز جمعه با هم دیدار کنند.

در صندوق بازسازی افغانستان حدود یک اعشاریه پنج میلیارد دالر موجود است. بانک جهانی روز سه‌شنبه طی یک دیدار غیررسمی ابراز کردند که می‌خواهند حدود ۵۰۰ میلیون دالر از این صندوق به افغانستان انتقال دهند. اما اکنون بانک جهانی گفته است که هیئت مدیره از انتقال ۲۸۰ میلیون دالر پشتیبانی می‌کند.

تا کنون کاخ سفید و وزارت خزانه‌داری امریکا در این باره چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است