Connect with us

خبرهای تازه

نخستین ویدیوکنفرانس حکومت و طالبان روی چگونگی رهایی زندانیان

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۳۹۹)

برای نخستین بار نمایندگان حکومت و طالبان، از راه ویدیو کنفرانس در باره چگونگی تبادل زندانیان گفتگو کردند.

زلمی خلیلزاد می گوید که این گفتگو بسیار جدی و مهم بوده و نماینده گان امریکا و قطر آنرا تسهیل کرده است.

هرچند حکومت افغانستان می گوید که دراین ویدیو کنفرانس روی کاهش خشونت ها، مذاکرات میان افغانی وآتش بس نیز گفتگو شده؛ اما طالبان گفته اند که دراین نشست مسول زندانیان این گروه تنها در رابطه به چگونگی رهایی زندانیان، گفتگو کرده است.

دفتر مشاور شورای امنیت ملی رییس جمهورغنی، از نخستین تماس نماینده گان حکومت با طالبان خبر می دهد. شورای امنیت ملی می گوید که این گفتگو از راه ویدیوکنفرانس صورت گرفته و نماینده گان دوطرف برای بیشتر از دوساعت روی رهایی زندانیان، کاهش خشونت ها، گفتگوهای میان افغانی وآتش بس گفتگو کرده اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفت: “در این دیدار ویدیویی روی تمامی ابعاد کاهش خشونت ها در برابر افغانان، مذاکرات مستقیم و آتش بس دایمی و وسیع در کشور بحث صورت گرفت. در این نشست دو و نیم ساعته همچنان دو طرف در خصوص اقدامات نخستین تخنیکی تبادل نظر کردند تا فضای مناسب برای رهایی زندنیان به میان آید.”

اما دفتر سیاسی طالبان در قطر می گوید که در این گفتگو تنها گروه تخنیگی مربوط به زندانیان این گروه حضور داشته و جز رهایی زندانیان درباره مسایل دیگر گفتگو نشده است.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، گفت: “دراین گفتگو تنها روی رهایی زندانیان بحث شده است.”

زلمی خیلزاد، فرستاده امریکا برای صلح افغانستان، از طریق تویتر ازین گفتگو استقبال کرده و گفته است که دو طرف بحث های جدی  و تخنیکی درباره رهایی زندانیان داشته اند. خلیلزاد می گوید که دوطرف تعهد محکم شانرا برای کاهش خشونت ها، مذاکرات میان افغانی وآتش بس همه جانبه نشان داده اند.

تویت خلیلزاد: “بحث تخنیکي بیش از دو ساعتهٔ امروز مهم، جدی، و مفصل بود. من از تمام جوانب اظهار امتنان می‌کنم. همه به شکل واضح می‌دانند که تهدید کروناویروس، رهایی زندانیان را فوریت می‌بخشد. همه جوانب تعهد محکم شان را برای کاهش خشونت، مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه جانبه و دایمی اعلام نمودند”.

درهمین حال وزارت خارجه قطر نیز در یک اعلامیه ای این گفتگو را سازنده میداند و می گوید که در آن دو طرف روی فهرست زندانیان و مکان تسلیم دهی شان بحث کردند.

اعلامیه وزارت خارجه قطر: ” این مذاكرات مثمر و سازنده بود و در آن دو طرف در مورد موضوعات مهم مربوط به لست زندانیان و چگونگی، مكان های آزادی آنها و انتقال آنها بحث کردند.

طرفین تعهد خود را برای کاهش خشونت و مذاکرات میان افغانی و صلح جامع، که ظرف چند روز آینده از سر بگیرند، نشان دادند”.

پیش ازین طالبان هرگونه گفتگوبا نماینده گان حکومت را رد کرده بودند وبا هییت شش نفری تماس که چندی پیش به دوحه رفته بود وارد گفتگو نشدند.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending