Connect with us

خبرهای تازه

نخستین ویدیوکنفرانس حکومت و طالبان روی چگونگی رهایی زندانیان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۴, ۱۳۹۹)

برای نخستین بار نمایندگان حکومت و طالبان، از راه ویدیو کنفرانس در باره چگونگی تبادل زندانیان گفتگو کردند.

زلمی خلیلزاد می گوید که این گفتگو بسیار جدی و مهم بوده و نماینده گان امریکا و قطر آنرا تسهیل کرده است.

هرچند حکومت افغانستان می گوید که دراین ویدیو کنفرانس روی کاهش خشونت ها، مذاکرات میان افغانی وآتش بس نیز گفتگو شده؛ اما طالبان گفته اند که دراین نشست مسول زندانیان این گروه تنها در رابطه به چگونگی رهایی زندانیان، گفتگو کرده است.

دفتر مشاور شورای امنیت ملی رییس جمهورغنی، از نخستین تماس نماینده گان حکومت با طالبان خبر می دهد. شورای امنیت ملی می گوید که این گفتگو از راه ویدیوکنفرانس صورت گرفته و نماینده گان دوطرف برای بیشتر از دوساعت روی رهایی زندانیان، کاهش خشونت ها، گفتگوهای میان افغانی وآتش بس گفتگو کرده اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفت: “در این دیدار ویدیویی روی تمامی ابعاد کاهش خشونت ها در برابر افغانان، مذاکرات مستقیم و آتش بس دایمی و وسیع در کشور بحث صورت گرفت. در این نشست دو و نیم ساعته همچنان دو طرف در خصوص اقدامات نخستین تخنیکی تبادل نظر کردند تا فضای مناسب برای رهایی زندنیان به میان آید.”

اما دفتر سیاسی طالبان در قطر می گوید که در این گفتگو تنها گروه تخنیگی مربوط به زندانیان این گروه حضور داشته و جز رهایی زندانیان درباره مسایل دیگر گفتگو نشده است.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، گفت: “دراین گفتگو تنها روی رهایی زندانیان بحث شده است.”

زلمی خیلزاد، فرستاده امریکا برای صلح افغانستان، از طریق تویتر ازین گفتگو استقبال کرده و گفته است که دو طرف بحث های جدی  و تخنیکی درباره رهایی زندانیان داشته اند. خلیلزاد می گوید که دوطرف تعهد محکم شانرا برای کاهش خشونت ها، مذاکرات میان افغانی وآتش بس همه جانبه نشان داده اند.

تویت خلیلزاد: “بحث تخنیکي بیش از دو ساعتهٔ امروز مهم، جدی، و مفصل بود. من از تمام جوانب اظهار امتنان می‌کنم. همه به شکل واضح می‌دانند که تهدید کروناویروس، رهایی زندانیان را فوریت می‌بخشد. همه جوانب تعهد محکم شان را برای کاهش خشونت، مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه جانبه و دایمی اعلام نمودند”.

درهمین حال وزارت خارجه قطر نیز در یک اعلامیه ای این گفتگو را سازنده میداند و می گوید که در آن دو طرف روی فهرست زندانیان و مکان تسلیم دهی شان بحث کردند.

اعلامیه وزارت خارجه قطر: ” این مذاكرات مثمر و سازنده بود و در آن دو طرف در مورد موضوعات مهم مربوط به لست زندانیان و چگونگی، مكان های آزادی آنها و انتقال آنها بحث کردند.

طرفین تعهد خود را برای کاهش خشونت و مذاکرات میان افغانی و صلح جامع، که ظرف چند روز آینده از سر بگیرند، نشان دادند”.

پیش ازین طالبان هرگونه گفتگوبا نماینده گان حکومت را رد کرده بودند وبا هییت شش نفری تماس که چندی پیش به دوحه رفته بود وارد گفتگو نشدند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است