Connect with us

تجارت

نخستین محموله گندم کمکی هند از طریق بندر چابهار به افغانستان رسید

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۶)

گشایش بندر چابهار و انتقال نخستین محموله گندم کمکی هند به افغانستان خط پایانی به محدودیت های تجارت منطقوی افغانستان گذاشت.

هند برای نخستین بار پانزده هزار متریک تن گندم را از طریق این بندر به افغانستان انتقال داد و قرار است از طریق بندر چابهار یک و نیم ملیون متریک تن گندم را به افغانستان کمک کند.

وزرات زراعت می گوید: گشایش بندر چابهار افغانستان را از محدودیت های منطقوی رهایی بخشیده و سبب گسترش همکاری های اقتصادی در منطقه می شود.

نصیر احمد درانی، سرپرست وزارت زراعت و مالداری گفت: “این یک فرصت مهم برای همکاری های اقتصادی میان کشور ها در منطقه است و ما امروز با رسیدن این گندم دیگر محدود به یک راه نیستیم.”

در همین حال سفیران ایران و هند از همکاری های بیشتر اقتصادی شان در افغانستان خبر داده و روی بلند بردن ظرفیت و سرمایه گذاری بیشتر روی  بندر چابهار تاکید کردند.

به باور من پریت ووهرا، سفیر هند در کابل، گشایش بندر چابهار افغانستان را به بازار های بین المللی وصل می کند.

آقای ووهرا بیان داشت: “می دانیم که همسایه شرقی افغانستان یک سلسله محدودیت ها را بدون دلیل در مرز ها برای افغانستان وضع کرده و شاید یکی از دلایل آن بیشتر شدن روابط اقتصادی هند و ایران با افغانستان باشد، اما ما این ارتباطات را بدون مشکلات سیاسی انجام می دهیم.”

سفیر ایران، محمد رضا بهرامی نیز گشایش بندر چابهار را در بهبودی روابط اقتصادی منطقه موثر خواند. ایران تا اکنون یک میلیارد دالر روی این بند سرمایه گذرای کرده است.

آقای بهرامی اضافه نمودند: “بدون همکاری های منطقوی؛ چه سیاسی و چه اقتصادی، در هر بخش رفاه هیچ کشور ممکن نیست و باید روی بلند بردن ظرفیت بندر چابهار بیشتر سرمایه گذاری شود.”

هم اکنون بندر چابهار به هشت و نیم میلیون تن می رسد. این بندر فرصت را براى بازرگان‌ های افغانستان فراهم مى‌کند که نسبت به بنادر دیگر اموال خود را ٢٠ درصد زودتر صادر کنند.

گزارشگر: سمیرا ظفری

تجارت

حرکت دو قطار با ۷۵۰ تُن کمک‌های بشردوستانه از انقره به مقصد افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۸, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری آندولا ترکیه قطار دوستی با بار ۷۵۰ تُنی از کمک‌های بشردوستانه که با هماهنگی سازمان حوادث‌ طبیعی و حمایت ۱۱ سازمان خیریه جمع آوری شده بود، طی مراسمی با حضور سلیمان سویلو وزیر داخله ترکیه، عادل کارا اسماعیل اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت و پرفسور علی ارباش، رئیس سازمان دیانت ترکیه، ایستگاه قطار انقره را به مقصد افغانستان ترک کرد.

عادل کارا اسماعیل اوغلو، وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در این مراسم با بیان این که ترکیه همواره در کنار مردم افغانستان قرار دارد، گفت:”دو قطار با ۴۷ واگن حدود ۷۵۰ تُن محموله شامل انواع نیازهای اساسی در قالب کمک‌های بشردوستانه را پس از عبور از ایران و ترکمنستان به افغانستان خواهد رساند.”

وی با اشاره به راه‌اندازی خط ریلی استانبول-تهران-اسلام آباد در کنار گذرگاه باکو-تفلیس-قارص گفت:”این قطار در عرض ۱۶ روز از این گذرگاه عبور خواهد کرد.”

سلیمان سویلو، وزیر وزیر داخله ترکیه هم با اشاره به نیاز فوری حدود ۱۳ میلیون کودک در افغانستان به کمک‌های بشردوستانه در فصل سرما گفت:”ملت و کشوری هستیم که در چهار سال گذشته بیشترین میزان کمک‌های بشردوستانه را ارسال کرده است. این در حالی جریان دارد که امریکا و اروپا ثروتمندتر از ما هستند. ترکیه همواره در کنار مردم افغانستان خواهد بود.”

به اساس گزارش آندولا محموله قطار دوستی شامل مواد غذایی، پوشاک، پتو، لوازم صحی و ضدعفونی کننده بوده و قرار است پس طی مسیری به طول ۴ هزار و ۱۶۸ کیلومتر به افغانستان برسد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

بانک انکشاف آسیایی ۴۰۵ میلیون دالر برای کمک به افغانستان اختصاص داد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۶, ۱۴۰۰)

بانک انکشاف آسیایی اعلام کرده که مبلغ ۴۰۵ میلیون دالر را برای حمایت از مردم افغانستان در بخش‌های مختلف به شمول تامین غذا، خدمات صحی و خدمات آموزشی اختصاص داده است.

بانک انکشاف آسیایی روزگذشته (سه شنبه ۵ دلو) در اعلامیه‌ای اعلام کرد که این مبلغ را به چهار نهاد سازمان ملل متحد که در افغانستان حضور دارند می‌دهد تا برای حمایت از مردم افغانستان در بخش‌های اضطراری مصرف کنند.

براساس اعلامیه، این مبلغ به سازمان‌های یونیسف، برنامه جهانی غذا، خوراک و زراعت سازمان ملل، و برنامه توسعه ملل متحد داده می‌شود.

اعلامیه افزوده است کرده است که ۱۳۵ میلیون دالر این کمک به سازمان برنامه جهانی غذا برای تامین غذا و ۶۵ میلیون دالر آن به سازمان خوراک و زراعت ملل متحد داده می‌شود.

با این کمک انتظار می‌رود که برای بیش از ۸۰۰ هزار نفر کمک‌های اضطراری غذایی توزیع گردد، و برای حدود ۳۹۰ هزار خانه نیز مواد و تجهیزات کوچک زراعی داده شود.

۱۶۸ هزار نفر نیز تحت پوشش برنامه‌های “کار برای غذا” و “کار در مقابل پول” قرار می‌گیرند.

۲۰۰ میلیون دالر از کمک ذکر شده نیز به یونیسف تعلق می‌گیرد که با این مبلغ می‌تواند برای ۵٫۳ میلیون شهروند افغانستان خدمات صحی ارائه کند و برای ۲٫۳ میلیون نفر نیز یک دوز واکسن کرونا تطبیق نماید.

سازمان برنامه توسعه‌دهی سازمان ملل (یو ان دی پی) نیز ۵ میلیون دالر دریافت می‌کند تا بر نحوه تطبیق پروژه‌های یاد شده نظارت کند.

این درحالی است که پس از سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن امارت اسلامی، دارایی‌های افغانستان در خارج از کشور مسدود گردید، سرمایه از کشور خارج شد و فقر و بیکاری گسترده‌ای در کشور حاکم شده است.

نهادهای مختلف سازمان ملل متحد می گویند که افغانستان در حال حاضر با وخیم ترین وضعیت انسانی مواجه است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

تجاران چینی در کابل نمایشکاه تجارتی برگزار می‌کنند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

رسانه‌های چینی گزارش کرده اند که تجاران چین در کابل پلان دارند تا یک نمایشگاه تجارتی به هدف تقویت روابط تجارتی میان دو کشور برگزار کنند.

بر اساس گزارش‌ گلوبل تایمز چین، تجاران چینی نخستین نمایشگاه تکنالوژی و بعدأ دومین نمایشگاه تجارتی را در کابل برگزار خواهند کرد.

یک منبع به گلوبال تایمز چین گفته است که آماده‌گی‌ها برای برگزاری این نمایشگاه گرفته شده و مقام‌های دولتی افغان و تجاران چینی در این نمایشگاه‌ها شرکت خواهند کرد.

لی شی جینگ، معاون مارکیت چین در افغانستان در این باره گفت:” این گونه نمایشگاه بی‌پیشینه است، زیرا هیچ کمپنی چینی تاکنون برگزار نکرده است.”

وی افزود:” ما به نهادهای گوناگون دولتی افغان دعوت نامه فرستادیم. و آنها گفته اند که در این نشست اشتراک خواهند کرد. توقع میشود اشتراک کننده‎گان بیشتر شرکت کنند.”

برگزار کننده‌گان این نمایشگاه‌‌ها گفته که آنها تلاش می‌کنند تا ارتباط مستقیم میان شرکت‌ها و تجاران افغان و چینی برقرار کند.

این درحالی است که افغانستان تقریبا ۹۵ درصد از مواد مورد نیازاش را از خارج وارد می‌کند که از این میان ۶۰ تا ۷۰ درصد آن از چین وارد می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

Trending