Connect with us

رویداد های اخیر

نخستین روز آتش‌بس: در ۴ انفجار ۹ کشته و ۱۸ تن زخم برداشتند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۳, ۱۴۰۰)

در نخستین روز آتش بس، هرچند طالبان مسلح و نیروهای امنیتی به یک دیگر حملاتی انجام نداده اند، اما در چهار انفجار در ولایت‌های کندهار، کندز و کابل ۹ تن جان باخته و ۱۸ تن دیگر زخم برداشتند.

گروهی تا کنون مسوولیت این انفجارها را در به عهده نگرفته است.

اما شهروندان کشور در نخستین روز آتش بس خواهان دوام آن از سوی طالبان و دولت اند و تاکید دارند که مردم دیگر از جنگ خسته شده و دوست دارند در فضای امن زندگی کنند.

روز نخست آتش بس درگیری میان نیروهای امنیتی طالبان گزارش داده نشد.

اما در این فضای آتش بس دو انفجار جداگانه ناشی از ماین چسپکی در کندهار جان هفت تن را گرفت و سه تن را زخمی ساخت دولت می‌گوید که همه قربانیان غیر نظامی اند.

کندز

در کندز در انفجار ماین جاسازی شده دو غیر نظامی جانباخت و ۱۴ تن دیگر زخم برداشت.

منابع می‌گویند همه قربانیان غیر نظامی و بیشتر کودکانی اند که عید را تجلیل می‌کردند.

کابل

همچنان انفجار ماین در ولسوالی کلکان ولایت کابل صبح امروز در جای که کارمندان شرکت برشنا مصروف ترمیم پایه برق بودند یک کارمند این شرکت زخم برداشت.

حالا با گذشتی از شروع آتش بس ارتش اعلام کرد که آنرا تا سه روز همچون طالبان رعایت خواهند کرد، اما آماده احتمال جنگ از سوی طالبان و دفاع از حملات آنان هستند.

صفی الله یکی از سرباز ویژه ارتش که پنج بار در میدان جنگ زخم برداشت تا اینکه جنگ زمین گیرش کرد نیز صلح می‌خواهد.

در تفریحگاه قرغه کابل روز نخست عید اوضاع آرام بود، فرصتی برای نفس راحت، برای این کودکان، فرصتی که در این اواخر کم پیش آمده است.

این درحالی است که امریکا، اتحادیه اروپا، پیمان ناتو و سازمان ملل متحد از گروه طالبان خواسته اند تا آتش بس را دوام دهند، اما این گروه گفته اند آتش بس دوام نمی‌کند، پیامی نه چندان امیدوار کننده‌ی برای مردم افغانستان.

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا خواستار حمایت از مردم افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۶, ۱۴۰۰)

اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز گذشته (جمعه، ۵ قوس) گفته که این اتحادیه باید از مردم افغانستان حمایت کند تا از فروپاشی اقتصادی و اجتماعی در افغانستان جلوگیری شود.

اورزولا فون در لاین که در ۱۳ مین نشست آسیا و اروپا سخنرانی میکرد گفت که اتحادیه اروپا امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما تلاش میکند تا از سقوط اقتصادی و اجتماعی افغانستان جلوگیری شود.

این درحالی است که ماه گذشته اتحادیه اروپا به ارزش یک میلیارد یورو کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و کشورهای همسایه  اعلام کرده بود.

در این نشست آسیا و اروپا صدراعظم کمبودیا گفته که همکاری میان کشورهای آسیایی و اروپایی باید تقویت شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شرکت هزاران تن در امتحان ورودی مکاتب افغان-ترک

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

با وجودی که روند تعلیمی و تحصیلی در کشور تا هنوز به حالت عادی برنگشته است، اما مکاتب افغان-ترک امروز امتحان کانکور ورودی شاگردان به این مکاتب را با اشتراک ۳۶۰۰ داوطلب برگزار کرده است.

مسوولان مکاتب افغان ترک می گویند که در پی تحولات اخیر در افغانستان بیش از ۲۰ درصد از شاگردان این مکاتب کاهش یافته است.

صالح ساغر رییس عمومی مکاتب افغان ترک در افغانستان میگوید: “مکاتب افغان ترک که در بسیاری از ولایت های افغانستان فعالیت دارند به ویژه مکاتب افغان ترک در هرات، بلخ، جوزجان برای دختر خانم های که بالاتر از صنف ششم هستند به درس شان تا اکنون ادامه داده اند اما برای مکاتب افغان ترک در کابل منتظر دستور حکومت امارت اسلامی هستیم.”

از سوی هم تاهنوز امارت اسلامی اجازه آغاز دورس را برای شاگردان دختر مکاتب افغان ترک که  بالاتر از صنف ششم هستند را نداده است.

چنگیز آیدمیر مشاور وزارت معارف ترکیه میگوید:  “ما تلاش می کنیم هرآنچه که در اختیار داریم برای شاگردان که تازه با مکاتب افغان ترک می پیودند را مهیا کنیم. ما تلاش داریم خانواده که توان پرداخت پول را به مکاتب افغان ترک ندارند نیز کمک کنیم. شاگردان که نمرات عالی دریافت می کنند از اول نمره تا دهم را به گونه رایگان جذب کنیم”

در هیمن حال برخی از خانواده که پسرهای شان در امتحان ورودی مکاتب افغان ترک شرکت کرده اند، از امارت اسلامی می خوهند که برای دخترها نیز اجازه دهند تا به دروس شان ادامه دهند.

مکاتب افغان ترک بیش از شش هزار شاگرد در افغانستان دارد. این نهاد در سال ۱۳۷۸ در کابل و دیگر ولایت های کشور فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون شاگردان این لیسه با شرکت در مسابقات منطقه و جهان ده‌ها مدال طلا، نقره و برونز را بدست آورده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نگرانی‌ها از افزایش کودکان  مبتلا به سوء تغذیه در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

مقام‌های صحی میگویند که شفاخانه‌های کابل میزبان کودکانی است که بیشتر شان از سوء تغذیه رنج میبرند.

به گفته‌ای مقام‌ها اکنون حدود ۲۰ کودک که اکثریت شان زیر سن پنج سال استند در شفاخانه اطفال کابل که خدمات طبی رایگان ارایه میکند، تحت تداوی قرار دارند.

لطیف باهر، مدیر شفاخانه اطفال کابل، در این باره گفت:” اکثر بیماران مبتلا به سوء تغذیه اینجا از قریه‌ها می آیند. با شروع بارش، برف و سرد شدن هوا، رفتن به مراکز صحی یا آمدن به اینجا برای تداوی  برای آنها دشوار خواهد بود.”

برخی از کودکانی مریض به دلیل ضعیف بودن بیش از حد، نفس گرفته نمی‌توانند و نیاز به  اکسیجن دارند و برخی دیگر به دلیل کمبود شدید پروتین دچار پندیده‌گی شده اند.

لطیف باهر در این باره گفت:” افغان‌ها در وضعیت بدی زندگی می‌کنند. بزرگسالان خانواده نمی‌توانند غذای کافی دریافت کنند و نمی‌توانند مواد غذایی کافی مانند پروتین یا کاربوهیدرات را برای فرزندان خود فراهم کنند.”

به گفته‌ای صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) حدود ۱۴ میلیون نفر در افغانستان با ناامنی شدید غذایی روبرو استند.

از سوی دیگر پیش بینی شده که تا پایان سال روان ۳،۲ میلیون کودک زیر سن پنج سال از سوء تغذیه شدید رنج ببرند.

حداقل یک میلیون از این کودکان در معرض خطر مرگ به دلیل سوء تغذیه شدید قرار دارند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است