Connect with us

اخبار ساحوی

نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان ننگرهار اعلام شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۲۳, ۱۳۹۸)

 کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان ولایت ننگرهار را اعلام کرد.

بربنیاد نتایج اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، چهارده تن به شمول چهار بانو، به شورای ملی از حوزه انتخاباتی ننگرهار راه یافته اند.

نمایندگان‌برنده این حوزه انتخاباتی؛ عبدالکریم کریمی، فریدون خان مومند، ملک قیس نورآغا ملک‌زی، عبدالروف شپون، امیر محمدیار، نبی‌الله باز، میرویس یاسینی، حضرت علی، ابرارالله مراد، نیازولی مسلم، آرین یون، لیلما ولی حکیمی، سایمه خوگیانی و انیسه عمرانی می‌باشند.

با این حال، کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده گان از ۲۶ ولایت کشور را اعلام کرده است. این کمیسیون همچنان می‌گوید که قرار است در روزهای آینده نتایج نهایی انتخابات ولایت‌های هلمند و لوگر نیز اعلام شوند.

ذبیح الله سادات معاون سخنگوی این کمیسیون می‌گوید: “هر قدر زود که کمیسیون رسیده گی به شکایت های انتخاباتی بررسی هایش را پایان دهد و نتایج را برای ما بفرستد، پس از تطبیق آن را اعلام خواهیم کرد.”

اما، نهادهای ناظر انتخاباتی، با انتقاد از نبود هماهنگی بین کمیسیون‌های انتخاباتی، می‌گوید که این امر سبب به درازا کشیدن اعلام نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان تمامی ولایت ها شده است.

نعیم ایوب‌زاده رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان بیان می‌دارد: “دلیل کندی پروسه در این است که کمیشنران فعلی با تیم هایی کار می کنند که با کمیشنران قبلی کار کرده بودند، روند پیچیده شده و امکان جدا سازی رای سیاه از سفید وجود ندارد.”

از سویی هم، کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی گفته است که در نیمه‌های هفته پیش‌رو نتایج نهایی تمامی ولایت‌ها به استثناء کابل اعلام خواهند شد.

این در حالی‌ست که بیش از شش ماه از برگزاری انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۳۳ ولایت افغانستان می‌گذرد، اما کمیسیون‌های انتخاباتی تاکنون نتوانسته اند تا نتایج تمامی ولایت‌ها به شمول پایتخت را اعلام کنند.

گزارشگر: باعث حیات

اخبار ساحوی

تکمیل پروژه بازسازی یک جاده‌ به حمایت آلمان در سمنگان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۵, ۱۳۹۹)

مقام‌های سمنگان و نمایندگان همکاری افغانستان و آلمان روز جمعه یک جاده بازسازی شده به طول ۳.۸ کیلومتر را افتتاح کردند.

جاده جدید قیر ریزی شده شهر ایبک مرکز این ولایت را به روستای دره ژوندون و به شاهراه مزار شریف-کابل وصل میکند.

بیش از ۲۲۰۰۰ نفر از بازسازی این جاده فاید میبرند که هزینه آن ۹۴ میلیون افغانی شده و از سوی نهاد صندوق توسعه زیرساخت های منطقه ای همکاری های افغانستان و آلمان «RIDF» پرداخت شده است.

داوود کلکان والی سمنگان روز جمعه گفت: “امروز، من افتخار دارم که این جاده مهم را افتتاح میکنم. ما از ادامه همکاری های همکاری های آلمان حمایت میکنیم.”

آقای کلکان گفت که امیدوار است جاده های دیگر شهر ایبک نیز زیر پوشش این برنامه بروند.

 جاده تازه قیر ریزی شده امکان تردد آسان تر بین ایبک و ولسوالی های خرم و سرباغ و روی دوآب و همچنین به مزارشریف، ولایت‌های شمال شرقی و کابل را فراهم می کند.

این امر به شهروندان امکان می دهد از دسترسی بهتر به مدارس، بازارهای کشاورزی محلی، مراکز درمانی، ولسوالی ها و ولایت های اطراف بهره مند شوند و هدف آن تحریک رشد اقتصادی و بهبود شرایط کلی زندگی افراد محلی است.

 ذكرالله نظری، مدیر ولایتی آژانس مدیریت راه سمنگان گفت: “من از پشتیبانی فنی و توصیه های مهندسان RIDF در طول اجرای این پروژه برای افزایش ظرفیت كاركنان خود تشكر كنم.”

 وی گفت: “ما مایل به اجرای پروژه های بیشتر با همکاری آنها هستیم تا در آینده بتوانیم پروژه ها را بطور مستقل اجرا کنیم. ما متعهد هستیم و از جاده تازه ساخته شده مراقبت خواهیم کرد.”

جاده بین ایبک و روستای دره ژوندون و اتصال جاده با مزارشریف به بزرگراه کابل اکنون به علایم قابل دید، خطوط ترافیکی خاص و علایم راهنمایی و رانندگی مجهز شده است.

این شهر همچنین دارای شانه های شن است که به عابر پیاده اجازه می دهد با خیال راحت در کنار جاده کنار بیایند. سیستم های زهکشی بهبود یافته است ، از جاده در مقابل سرریز زهکشی و جاری شدن سیل محافظت می شود و بازسازی که 18 ماه به طول انجامید 300 فرصت شغلی برای مدت زمان پروژه ایجاد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

افراد ناشناس یک مکتب را در تخار آتش زدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۳۹۹)

افراد ناشناس یک مکتب را در ولایت تخار به آتش کشیدند.

مسوولان محلی میگویند که بامداد امروز لیسه ابو‌عثمان تالقانی در شهر تالقان، مرکز  ولایت تخار از سوی افراد ناشناس، به آتش کشیده شده‌ است.

به گفته آنان این مکتب یکی از لیسه‌های تاریخی شهر تالقان به شمار می‌رفت و در حدود ۳ هزار دانش‌آموز دارد.

تاکنون فرد و یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

عکس هایی که در رسانه های اجتماعی به نشر رسیده نشان میدهد که تمام لوازم این مکتب حریق شده است.

طالبان نیز با نشر خبرنامه ای دست داشتن در این رویداد را رد کرده است.

در خبرنامه آنان آمده است: “شب گذشته در تالقان مرکز تخار در نزدیکی قومندانی امنیه و ریاست استخبارات لیسه بنام ابو عثمان تالقانی به آتش کشیده شده است.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک مقام پولیس کاپیسا در حمله طالبان کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۳۹۹)

طالبان مسلح صبح امروز یک مقام امنیتی ولایت کاپیسا را به قتل رساندند.

شایق شورش سخنگوی پولیس کاپیسا به آریانانیوز میگوید که سلیمان فرمانده بلوک تولی قرارگاه فرماندهی پولیس کاپیسا، حوالی ساعت ۹ صبح امروز از سوی گروه طالبان در روستای صیادان مرکز ولایت پروان کشته شد.

آقای شورش میگوید که در یک رویداد دیگر در کاپیسا ۷ تن کشته بشمول افراد ملکی و نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده اند.

به گفته وی نیروهای افغان و طالبان مسلح حوالی ساعت ۱۲:۳۰ شب گذشته در روستای شاکر ولسوالی تگاب ولایت کاپسیا درگیر شدند.

آقای شورش می‌افزاید در نتیجه این درگیری دو سرباز ارتش جان باختند و یک تن دیگر زخم برداشته اند.

وی علاوه می‌کند در جریان این درگیری چهار فرد ملکی به شمول زنان و کودکان نیز زخم برداشته اند.

سخنگوی پولیس کاپیسا میگوید که در این رویداد به گروه طالبان نیز تلفاتی وارد شده است؛ اما جزییات دقیق از آن در دست نیست.

گروه طالبان تا اکنون در مورد این رویدادها چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending