Connect with us

خبرهای تازه

نبود چشم انداز آتش‌بس از سوی حکومت و طالبان در روزهای عید

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۲, ۱۳۹۸)

حکومت افغانستان و گروه طالبان تاکنون تصمیم‌ی برای برقراری آتش‌بس در روزهای عید فطر ندارند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله، می‌پذیرد که در حکومت تاکنون پیشنهاد و حرفی در باره اعلام آتش‌بس، حداقل در روزهای عید مطرح نشده است همچنان گروه طالبان نیز تایید می‌ورزند که در رهبری این گروه، هیچ‌گونه بحث روی آتش‌بس و توقف جنگ وجود ندارد.

آقای اندرابی می‌گوید: “چنین طرح تاحال برای ما نرسیده است، ما درحالی‌که در آروزی صلح هستیم، اما مصروف جنگ با طالبان برای سرکوب آنان هستیم.”

در همین حال، گروه طالبان نیز دیدگاهی برای آتش‌بس را در ماه رمضان و حتا روزهای عید تاکنون ندارد، طالبان نه تنها در مذاکرات دوحه حاضر به رایزنی در این باره نشده اند بلکه به گفته سخنگوی این گروه، در رهبری آنان نیز بحث آتش بس مطرح نشده است.

مولوی قلم‌الدین، مسوول امربالمعروف رژیم طالبان بیان می‌دارد: “اول من فکر نمیکنم که این آتش بس شود، اگر شود هم چندان فایده ندارد. اگر آتش بس برای سه یا چهار روز باشد فایده ندارد.”

با این حال، شهروندان کشور خواهان آتش بس در روزهای ماه رمضان و روزهای عید فطر اند، آنان می‌خواهند که طالبان و حکومت در این روزهای مهم دست از خشونت در برابر یکدیگر بردارند تا مردم در فضای صلح روزهای ماه رمضان و روزهای عید را سپری کنند.

نورالله نوری، یک باشنده کابل می‌گوید: “در ماه مبارک زمضان و در ایام عید سعید فطر این بسیار مهم است که هردو طرف درگیر جنگ آتش بس کنند.” 

انتظار می‌رفت که در گرمای دور ششم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان، روی آتش‌بس دو طرف به توافقاتی برسند، اما این دور گفت‌وگوها نیز نتوانست برای مدت کوتاهی جنگ روان در کشور را توقف دهد.

از سویی هم، در قطعنامه ۲۳ ماده ای جرگه مشورتی صلح، یکی از درشت‌ترین خواست‌ها اعلام آتش‌بس از سوی حکومت و گروه طالبان بود، اما ظاهراً حتا برای کوتاه مدت هم دو طرف تصمیم اعلام آتش بس ندارند.

سید علی کاظمی عضو پیشین مجلس نماینده گان اظهار میدارد: “امیدوار هستم که ما به این نقطه برسیم که این یک مرحله اول است، در فضای آتش بس در فضای آرامش ما میتوانیم گفتگو را آغاز بکنیم.”

در نزدیک به دو دهه پسین، تنها افغانستان سال گذشته برای سه روز گواه آتش‌بس میان حکومت و گروه طالبان بود آن‌ هم در روزهای عید؛ اکنون اما عملیات “خالد” از سوی حکومت و عملیات “الفتح” از سوی طالبان با چشم انداز سرکوب گرایانه یک دیگر به شدت ادامه دارد و حرفی از آتش بس مطرح نیست.

گزارشگر: باعث حیات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است