Connect with us

تجارت

نبود بازار برای حاصلات انگور و خربوزه سکتور خصوصی را نگران ساخته است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 6, 2019)

مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گویند که فصل جمع‌آوری حاصلات انگور و خربوزه فرا رسیده است و نبود بازار برای این فرآوردها، سکتور خصوصی را نگران کرده است.

مسئولان این نهاد تأکید می‌ورزند که وزارت صنعت و تجارت باید پیش از جمع‌آوری حاصلات برای بازاریابی این محصولات اقدام جدی بکند در غیرآن سکتور خصوصی با مشکلات رو به رو خواهد شد.

یونس مهمند، عضو اتاق تجارت و سرمایه گذاری میگوید: “بازار خوب برای خربوزه افغانستان امارات میباشد، هر تجار میتواند که از طریق بندر چابهار و هوایی محصولات شان را به امارات صادر کنند.”

در همین حال، وزارت تجارت تلاش دارد تا برای صادرات کشور بازارهای جدید را دریابد، مسئولان این وزارت می گویند که توجه بیشتر به بازارهای آسیای مرکزی دارند.

مقدسه یورش، معین این وزارت اظهار می‌دارد: “فعلا مارکیت‌های جدیدی که روی آن ما تمرکز داریم باکوی آذربایجان است، ما به آنجا تربوز صادر کردیم و حالاهم در راه است تا به آنجا برسد. همچنان کشورهای آسیای مرکزی مورد تمرکز ما است.”

همچنان، معین وزارت تجارت می‌گوید که در راه‌کار جدید انکشاف صادارات تمرکز بیشتر به بازارهای است که مطمین باشد. به گفته وی بازارهای پیشین مطمئن نیست به این دلیل به آن‌ها بیشتر تمرکز نمی‌شود.

این در حالی است که چندی پیش کشاورزان ولایت فراه از بهر نبود بازار برای فرآوردهای شان مقدار زیاد از تربوز را به طور اعتراض به روی جاده ها ریختند و از بالای آن عبور کردند.

تجارت

وزارت معادن ۶۸ معدن را به داوطلبی می‌سپارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 3, 2020)

وزارت معادن و پترولیم میگوید که در ۲۳ ولایت کشور ۱۰۸ معدن را تثبیت کرده است که از این میان داوطلبی ۶۸ معدن از سوی شورای عالی اقتصاد تصویب و به زودی به داوطلبی سپرده خواهد شد.

محمد هارون چخانسوری، وزیر معادن و پترولیم، میگوید که ۸۰۰ میلیون افغانی در این معادن سرمایه گذاری شده است.

به گفته وزیر معادن و پترولیم از این معادن سالانه ۱۵۰ تا ۱۷۰ میلیون افغانی عاید بدست خواهد آمد و حدود ۳،۰۰۰ نفر در آن مشغول کار خواهند شد.

چخانسوری در این باره گفت: ” بالای معادن که عواید آن بیشتر است تمرکز زیاد صورت میگیرد. روند استخراج معادن در سه بخش جریان دارد. در قدم نخست روی معادن کوچک، بعدا معادن متوسط و در نهایت روی معادن بزرگ سرمایه گذاری میشود.”

آقای چخانسوری همچنان میگوید که کار عملی پروژه تاپی نیز تا یک ماه دیگر آغاز خواهد شد اما در این باره جزیات نداد.

در همین حال، سرمایه گذاران میگویند که فساد گسترده و حضور گروه‌های مخالف حکومت چالش بزرگ در برابر استخراج معادن است.

حکومت و نهادهای بین المللی نیز استخراج غیر قانونی معادن را منبع کلان مالی برای مخالفان مسلح عنوان کرده است.

عبدالنصیر رشتیا، عضو اتحادیه کارخانه های ذوب آهن، در این باره گفت:”سکتور خصوصی حاضر است تا در بخش استخراج معادن سرمایه گذاری کند. اما حکومت باید به نیازمندی‌ها ما توجه کند. ما هم به معادن نیاز داریم و ظرفیت استخراج آنرا نیز داریم.”

با آنکه حکومت بارها از قانونمند شدن روند استخراج معادن سخن گفته اما سرمایه گذاران فساد در اجرای قراردادها و حاکمیت زورمندان بالای این معادن را چالش بزرگ در برابر سرمایه گذاری عنوان کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

کار عملی پروژه تاپی سال آینده در هرات آغاز خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 3, 2020)

محمد هارون چخانسوری وزیر معادن و پترولیم میگوید که کار عملی پروژه تاپی سال آینده آغاز میگردد.

آقای چخانسوری که امروز در یک کنفرانس خبری صحبت میکرد گفت: “ما توانستیم در پنج ماه گذشته تحرک لازم را در پروژه تاپی ایجاد نماییم. میکانیزم هماهنگی بسیار موثر را میان نهاد های دولتی کشور که در پروژه تاپی دخیل هستند و همچنان با نهاد های بین المللی و نهاد های که شرکای تاپی هستند، ایجاد نمودیم.”

وی تاکید کرد: “خوشبختانه تمام مشکلات اداری، تخنیکی و حقوقی پروژه تاپی حل شده و سال آینده کار عملی این پروژه در ولایت هرات آغاز می شود.”

وزیر معادن افزوده است که این وزارت روی ساخت ۹۴.۵ کیلومتر لوله گاز از شبرغار تا مزار شریف نیز کار میکند که کار عملی آن در سه ماه آینده آغاز خواهد شد.

 وی گفته است: “گاز که از شبرغان به مزار شریف از طریق این لوله انتقال میابد برای تولید ۵۰ میگاوات برق استفاده خواهد شد.

آقای چخانسوری گفته است که به زودی ۶۷ پروژه که از سوی شورای عالی اقتصادی تایید شده به داوطلبی گذاشته میشود که پس از تکمیل این روند قرارداد ها به شرکت هایی داده میشود که تمام معیارها را داشته باشد.

وزیر معادن و پترولیم گفته است: “با تطبیق نمودن این ۶۷ پروژه، در عواید ملی کشور از ۱۵۰ الی ۱۷۰ میلیون افغانی اضافه خواهد شد، در ضمن، روی این پروژه ها در مدت ۵ سال ۸۰۰ میلیون افغانی سرمایه گذاری صورت خواهد گرفت و برای ۳۰۰۰ نفر زمینه اشتغال مستقیم مساعد خواهد شد.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

وزارت مالیه: بانک انکشاف آسیایی ۱۰۰ میلیون دالر به افغانستان کمک کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دسامبر 3, 2020)

وزارت مالیه  روز گذشته ( چهارشنبه،۱۲قوس) گفته است که بانک انکشاف آسیایی ۱۰۰ میلیون دالر آمریکایی را به افغانستان به منظور مبارزه با ویروس کرونا و تاثیرات منفی آن تصویب کرده است.

به گفته این وزارت، این پول در بخش‌های مبارزه با ویروس کرونا و تاثیرات منفی آن، بهبود مصئونیت اجتماعی، تقویت سیستم صحی افغانستان، کاریابی، حکومتداری خوب، مبارزه با فساد اداری، تعقیب الکترونیکی طی مراحل وجوه، و در مورد تقویت اقتصاد بزرگ کشور مصرف خواهد شد.

بانک انکشاف آسیایی نیز در یک اعلامیه گفته است که این کمک سیستم صحی، حکومت داری و مبارزه با فساد اداری را تقویت خواهد کرد.

ماساتسو آساکاوا ، رییس بانک انکشاف آسیایی در این باره است که ” بانک انکشاف آسیایی بار دیگر  تعهد خود را تکرار میکند که افغانستان را در امر مبارزه با ویروس کرونا و تاثیرات آن بر زنده‌گی و اقتصاد افغان‌ها ، حمایت میکند.”

 او افزوده است که ” که این کمک‌ها به سیستم صحی کمک خواهد کرد، باعث گسترش حمایت از مردم غریب و آسیب پدیز… و همچنان باعث تقویت اقتصاد کلان و ازدیاد وظایف خواهد شد.”

بر بنیاد این اعلامیه بانک انکشاف آسیایی میزان فقر در افغانستان در سال ۲۰۱۷ به  ۵۵ درصد میرسید درحالیکه امسال به ۷۲ درصد افزایش یافته است.

این بانک افزوده است که این کمک‌ها باعث تقویت حکومتداری خوب و مبارزه با فساد  اداری خواهد شد

این در حالی است که  چند روز قبل بانک جهانی روند پرداخت ۲۰۰میلیون دالر بسته کمکی به افغانستان را متوقف کرد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است