Connect with us

خبرهای تازه

نامزدان معترض: نماینده‌گان واقعی مردم به شورای ملی راه نیافته اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۱, ۱۳۹۸)

شماری از نامزدان معترض انتخابات مجلس نماینده‌گان یازده ولایت می‌گویند که حکومت به گونه مهندسی شده شماری از افراد مشخص را به مجلس نماینده‌گان معرفی کرده است.

این نامزدان که از هفت‌روز به این‌سو خیمه تحصن را در چهاراهی زنبق شهر کابل برپا کرده اند می‌گویند که با آرای مردم دست‌برد صورت گرفته است و اکثریت نماینده‌گان واقعی مردم به مجلس راه نیافته‌اند‌.

فرهاد اکبری، یک نامزد معترض از ولایت لوگر در این مورد می‌گوید: “به آرای مردم بازی صورت گرفته و من بلند ترین رای را از مردم خود داشتم، اما در اعلام نتایج این آرا دستبرد شده و افراد دیگر معرفی شده اند.”

همچنان، سیمع الله قطره، یک نامزد معترض ولایت کندز بیان می‌دارد: “کسانی که به اراده مردم کامیاب شدند سرنوشت آنان در پشت در های بسته تعیین شد و از فهرست حذف گردیدند.”

 به جز از ولایت کابل نتایج نهایی تمامی ولایت‌های دیگر اعلام شده است، اما این نامزدان معترض می‌گویند سند‌های بسیاری از میزان تقلب و راه یافتن شماری از افراد از سوی حکومت به مجلس نماینده‌گان وجود دارد که به این سندها و اعتراضات حکومت هیچ توجه‌ی نمی‌کند.

هیله مجتبی، نامزد معترض ولایت پکتیکا اظهار میدارد: “هدف های کاندیدای معترض هرج و مرج و دیکتی نیست، بلکه فقط هدف ما ایجاد دادگاه اختصاصی برای رسیده گی به تقلب های که صورت گرفته است.”

هر چند رسیده‌گی به این چالش‌ها از مسوولیت‌های کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی است، اما این کمیسیون در این باره چیزی نمی‌گوید و مصروف تفتیش آرای حوزه انتخاباتی کابل است.

با این حال، کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که با درنظرداشت فیصله‌های کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی نتایج نهایی ولایت‌ها اعلام شده است.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات میگوید: “کمیسیون مستقل انتخابات هر آنچه را که کمیسیون رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی آن را بررسی و فیصله کرده است، نتایج نهایی ولایت ها را اعلام کرده است و نامزدان معترض می توانند که نهادهای که وجود دارند مراجعه کنند و دادخواهی نمایند.”

این در حالیست که شش ماه از تاریخ برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان می‌گذرد اما، کمیسیون مستقل انتخابات تاحال نتوانسته است که نتایج نهایی تمامی ولایت‌ها را اعلام کند. اخیراٌ رییس جمهور غنی، دور هفدهم شورای ملی را در عدم حضورداشت نمایندگان ولایت‌های کابل و پکتیا افتتاح کرد، آقای غنی، از عدم حضور نماینده‌گان کابل در ولسی جرگه ابراز تأسف کرده و خواهان هرچه زودتر اعلام نتایج نهایی این ولایت از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی شد.

گزارشگر: رفیع صدیقی

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است