Connect with us

خبرهای تازه

ناتو چگونگی پیشرفت در برنامۀ اصلاحات افغانستان را به بررسی میگیرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۶, ۱۳۹۵)

???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????ناتو چگونگی پیشرفت ها در برنامۀ اصلاحات دولت افغانستان را به بررسی میگیرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان میگوید در آخرین روز این نشست تعهد کشورهای عضو ناتو به امنیت در افغانستان تایید مجدد میشود.

وی گفته است: “نشست وزیران خارجۀ ناتو با نشستی در مورد افغانستان و ماموریت حمایت قاطع ما به پایان خواهد رسید، ما تعهد قوی خود را به امنیت افغانستان دوباره تایید خواهیم کرد و ما معلومات تازۀ را در مورد برنامۀ اصلاحات دولت افغانستان دریافت خواهیم کرد که برای ثبات و رفاه دراز مدت افغانستان ضروری است.”

یکی از محور های نشست دو روزۀ وزیران خارجۀ ناتو، رسیدگی و بحث در مورد چالش های امنیتی به ویژه مبارزه با گروه های دهشت افگنی همانند داعش است.

آقای استولتنبرگ همچنان افزوده است: “تمام متحدان ناتو در ائتلاف ضد داعش اشتراک میکنند، ما در ماه جولای تصمیم گرفتیم که حمایت مستقیم خود را از ائتلاف ضد داعش افزایش دهیم.”

ناتو پیش از این گفته است که از وضعیت پر چالش امنیتی افغانستان بیخبر نیست و دلیل حضور سربازان بین المللی در افغانستان ادامۀ حملات و خشونت های طالبان و سایر گروه های دهشت افگن است.

در همین حال حکومت افغانستان در نشست ناتو از جامعۀ جهانی خواسته است که پاکستان را تحت فشار قرار دهد تا دست از پشتیبانی هراس افگنان بردارد.

پس از نشست وارسا نخستین باریست که وزرای خارجۀ کشورهای عضو ناتو در بروکسل گردهم آمده اند تا در این نشست وعده های نشست وارسا تجدید شود.

خیرالله آزاد، معاون سخنگوی وزارت خارجه میگوید: “برای پادشاه اصلی جنگ و هراس افگنی باید در بیرون از افغانستان هم پلان های درست ترتیب داده شود.

در حالیکه انتظار نیروهای امنیتی این است که نمایندگان کشورهای عضو فشارها به پاکستان را بیشتر کنند تا این کشور لانه های امن هراس افگنان را از خاکش برچیند.

نجیب الله دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله میگوید: “خواست ما از جهانیان این است که فشارهای بیشتر را بر پاکستان وارد کند تا مراکز آموزشی تروریستان را در آنطرف مرز پاکستان از بین ببرد.”

قبل از این کشورهای عضو ناتو به حمایت و پشتیبانی مالی و نظامی از افغانستان به ویژه به نیروهای امنیتی تعهد کردند.

گزارشگران: فهیم نوری و احمد فرشاد صالح

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending