Connect with us

رویداد های اخیر

ناتو تا سال ۲۰۲۴ از نیروهای افغان حمایت مالی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 20, 2020)

ناتو یک بار دیگر بر حمایت مالی این پیمان از نیروهای امنیتی افغانستان تاکید کرد.

ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو در نشست عمومی هیات صندوق اعتماد نیروهای افغانستان به پشتیبانی مالی نیروهای افغان تا سال ۲۰۲۴ تعهد کرد.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است که متحدان ناتو در نشست عمومی هیات صندوق اعتماد نیرو های افغانستان تعهد دوباره پشیتبانی مالی از نیرو های افغانستان کرده اند.

ینس ستولتنبرگ گفته است: “تعهد امروز ما دوام حمایت و پشتیبانی مالی از نیرو های افغان است. حمایت مالی بین المللی از نیروهای افغان کلید اصلی تعهد ما به امنیت افغانستان است. از ۵ اکتبر ۲۰۲۰، کل کمک های انباشته به صندوق اعتماد از زمان تاسیس تاکنون بیش از ۳،۲ میلیارد دالر امریکایی بوده است.”

ناتو در این نشست تاکید کرده است که حمایت مالی بین المللی از نیروهای افغان محور اصلی تعهدات این پیمان در مورد امنیت افغانستان است. اما در صورت قطع این کمک ها آیا نیروهای افغان می توانند دوام بیاورند؟؟

ظاهر عظیمی سخنگوی پیشین وزارت دفاع  میگوید: “متاسفانه حکومت افغانستان یک برنامه ریزی دقیق برای استفاده و سر پا ایستاده شدن نیروهای افغان ندارد. من تصور میکنم که سال های متمادی نیروهای افغان به این کمک ها نیاز داشته باشد.”

صندوق اعتماد در سال ۲۰۰۷ میلادی از سوی ناتو تاسیس شد که بودجه فعالیت‌های مختلف از جمله نصب تجهیزات، آموزش‌، برگزاری دوره‌های سواد آموزی‌، آموزش‌های حرفه‌ای نظامی و ظرفیت‌سازی نیروهای امنیتی افغانستان را تامین می‌کند.

صندوق اعتماد یکی از سه منبع  بودجه‌ جامعه جهانی برای حمایت مالی از نیروهای امنیتی افغانستان است. از مجموع ۴۲۸ میلیارد افغانی بودجه کشور بیش از ۲۴ درصد آن به نیروهای دفاع اختصاص داده شده است.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است