Connect with us

رویداد های اخیر

ناتو به طالبان: جهان حکومت بوجود آمده از راه زور را به رسمیت نمی‌شناسد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۲۳, ۱۴۰۰)

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هشدار می دهد که اگر طالبان از راه زور به قدرت برسند جامعه بین الملل آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

ناتو پس از نشست اضطراری که روی وضعیت افغانستان بر گزار کرد گفت که این پیمان از کشتار غیر نظامیان و نقض حقوق بشر در افغانستان نگران است.

آقای استولتنبرگ گفته است: “متحدان ناتو از سطح بالای خشونت ناشی از حمله طالبان، از جمله حمله به غیرنظامیان، کشتارها و دیگر نقض های جدی حقوق بشر نگران هستند. طالبان باید درک کنند که حتی اگر با زور این کشور را تصرف کنند، توسط جامعه بین المللی به رسمیت شناخته نخواهند شد.”

از سوی هم جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفته است: “کابل در حال حاضر در یک محیط تهدید کننده قریب الوقوع نیست. اما اگر فقط به آنچه طالبان انجام داده اند نگاه کنید، می بینید که آنها در حال حاضر سعی دارند کابل را منزوی کنند.”

اما یک عضو هیات مذاکراتی طالبان در قطر می گوید که این گروه به دنبال پایان جنگ افغانستان ار راه سیاسی و مذکرات صلح آمیز است.

سهیل شاهین عضو هیات مذاکراتی طالبان میگوید: “ما ظرفیت به دست گرفتن کابل را داریم اما ما در انتظار گفتگو و مذاکره هستیم که از راه صلح آمیز به یک نتیجه برسیم.”

همزمان با این، میکایل مورل رییس پیشین سازمان استخبارات ملی امریکا هشدار می دهد که طالبان به پیشروی شان ادامه خواهند داد و این گروه با گرفتن قدرت، راه را برای ورود دیگر گروه ها مانند القاعده از سراسر جهان به افغانستان فراهم خواهد کرد.

آقای مورل میگوید: “طالبان ممکن دولت را شاید در جریان یک هفته بگیرد، آنها القاعده را دو باره به کشور اجازاه خواهد داد و القاعده دوباره شروع به بازسازی خواهد کرد و از پاکستان، ایران و دیگر افراط گریان از سراسر جهان برای تجلیل از شکست امریکا به افغانستان خواهد آمد.”

پیش ازین سازمان ملل، اتحادیه اروپا و امریکا و شماری دیگری از کشور ها نیز هشدار داده بودند که در صورت رسیدن طالبان از راه زور کمک های شان برای افغانستان را قطع خواهند کرد.

اخبار ساحوی

فرمانده‌ پیشین پولیس ولسوالی تیوره غور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

حبیب الرحمن ملک زاده فرمانده پیشین پولیس ولسوالی تیوره ولایت غور صبح امروز در مرکز شهر هرات ترور شده است.

نزدیکان آقای ملک زاده می گویند او در دروازه خانه اش در ناحیه اول شهر هرات هدف گلوله قرار گرفته و جان باخته است.

ثابت هروی مسوول مطبوعاتی استخبارات هرات با تایید این رویداد میگوید که مهاجمان دو نفر بودند و پس حمله بالای آقای ملک‌زاده از محل فرار کرده اند.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار هیات امارت اسلامی با نمایندگان کشورهای غربی در اسلو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه میگوید که هیات امارت اسلامی به رهبری امیر خان متقی، سرپرست این وزارت در دومین روز نشست اسلو با نمایند‌ه‌گان امریکا، اتحادیه اروپا و چند کشور دیگر دیدار کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفته:” هیأت ا.ا.ا به رهبری مولوی امیرخان متقی وزیر امور خارجه، امروز با نمایندگان ویژهٔ ۸ کشور ( امریکا، بریتانیا، ناروی، آلمان، ایتالیا، قطر، فرانسه و اتحادیهٔ اروپا) در اُسلو ملاقات نمود.”

هردو طرف امیدوارند که این گفتگو‌ها بتواند آنها را برای رسیدن به هدف شان نزدیکتر کند، هدف غربی‌ها تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر به خصوص حقوق زنان و دختران است.

امارت اسلامی اما به دنبال مشروعیت بین المللی و آزاد سازی میلیاردها دالر مسدود شده افغانستان  است.

امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، در این باره گفت:” این نشست از اهمیت برخوردار است، در این نشست نماینده‌گان کشورهای بزرگ شرکت کرده، همرای ما هم تیم قوی آمده، ما امید داریم که از این نشست پیام خوب به جهان نشان دهیم. و دنیا همه از اصول، پلان و طرح ما خبر شود.”

امیر خان متقی بعد از اولین دیدارش با غربی‌ها می‌گوید که مذاکرات سازنده بود.

متقی افزود:” اگر معنای فراگیر همین باشد که همه اقوام در حکومت میباشد، خو است، اگر معنای این است که همه سمت‌ها و همه ولایت مردم اش در حکومت باشد، خو است. اگر حکومت پیشین اشرف غنی همه شمول بود، از آن حکومت ما هیچ کس را منفک نکردیم. البته ما این را کافی نمیدانیم، کوشش میکنیم که هنوز هم حکومت همه شمول تر شود، خوب تر  شود.”

این درحالی است که قبل از این هیات امارت اسلامی با سیاست مداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و فعالان حقوق بشر دیدار و گفتگو کرده بود.

محبوبه سراج، فعال حقوق زن، در این باره گفت:” آنها در مقابل ما چی میکنند ما منتظر این موضوع استیم، چون آنها تاهنوز چیزی برای ما نگفته اند. ولی حرف‌های مارا شنیده اند و از ما خبر دارند. امید دارم که تفاهم بین همدیگر داشته باشیم، چون به منفعت افغانستان خواهد بود به نفع مردم افغانستان می باشد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نماینده یوناما در دیدار با سرپرست وزارت داخله: موضوع زنان مفقود شده باید بررسی شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۵, ۱۴۰۰)

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما از رهبری امارت اسلامی خواسته تا موضوع زنان فعال مفقود شده را بررسی و آزادی شان را تضمین کنند.

یوناما افزوده که دیبرا لاینز نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در این باره با سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله دیدار کرده است.

یوناما در تویتی گفته است که:” خانم از رهبری طالبان (امارت اسلامی) خواست تا موضوع زنان فعال مفقود شده را که بر اساس گزارش‌ها هفته گذشته از خانه‌های شان ربوده شده اند بررسی و آزادی شان را تضمین نمایند.”

این درحالی است که بر اساس گزارش‌ها تمنا زریاب پریانی با سه خواهراش و پروانه ابراهیم خیل که در تظاهرات ضد امارت اسلامی اشتراک کرده بود از خانه شان بازداشت شده اند.

وزارت امور داخله نیز در صفحه تویتراش گفته که سرپرست این وزارت با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان دیدار کرده است.

وزارت داخله گفته که خانم لاینز از تامین امنیت نهادهای سازمان ملل در افغانستان توسط نیروهای امارت اسلامی ابراز قدردانی کرده است.

خانم لاینز گفته که:”جامعه بین‌المللی قناعت کرده که در از بین بردن فقر باید با افغان‌ها کمک صورت گیرد.”

به خواندن ادامه دهید

Trending