Connect with us

رویداد های اخیر

میلی: امریکا وضعیت کنونی افغانستان را از نزدیک نظارت میکند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۴۰۰)

مارک میلی، رییس ستاد مشترک نیروهای امریکا، به  مجلس سنای کشورش گفته که طالبان هر چند پس از ماه می چندین ولسوالی را تصرف کرده اند، اما این گروه توان سقوط شهرها را ندارد.

مارک میلی می‌پذیرد که پس از آغاز روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان، طالبان حملات شانرا برای تصرف مراکز ولسوالی ها افزایش داده، اما تاکید می‌کند که امریکا وضعیت کنونی افغانستان را زیر نظارت دارد و طالبان نمی‌تواند مراکز ولایت‌های را تصرف کنند.

میلی در این باره گفت:” ما وضعیت افغانستان را از نزدیک نظارت میکنیم، طالبان به حدی نیستند که مراکز ولایت‌ها را تصرف کنند. در حال حاضر از جمله ۴۱۹ ولسوالی ۸۱ ولسوالی تحت تصرف طالبان قرار دارد. پیش از اینکه سربازان امریکایی از افغانستان خارج شود، ۶۰ ولسوالی در دست طالبان بود.”

لووید آستین، وزیر دفاع امریکا، که در نشست مجلس سنای آن کشور سخنرانی میکرد گفت که افغانستان در محراق توجه جهان به ویژه امریکا قرار دارد و کمک های آن کشور نیز با افغانستان ادامه پیدا می‌کند.

آستین می‌گوید که اکنون فصل تازه‌ای در روابط کابل و واشنگتن ایجاد شده، روابطی که بر اساس آن نیروهای افغان می‌توانند مسوولیت‌های شانرا در قبال مردم خود انجام دهند.

وی افزود:” افغانستان در محراق توجه جهان قرار دارد. ما اکنون وارد یک مرحله جدیدی از روابط با شرکای افغانی خود شده ایم، روابطی که به آنها کمک می‌کند مسئولیت‌های خود را در قبال شهروندان خود انجام دهند.”

با این همه منابع از اداره‌های  استخباراتی امریکا به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته که حکومت افغانستان پس از خروج سربازان امریکایی تا شش ماه دیگر سقوط خواهد کرد.

سناتوران امریکایی نیز تصرف پی‌هم ولسوالی‌ها از سوی طالبان را خطرناک می دانند.

داگ لامبورن، سناتور امریکایی، در این باره گفت:”طالبان کنترول چندین مناطق از جمله یک منطقه مهم در ولایت کندز را به دست گرفتند و این آخرین مورد نیست. پس از متوقف شدن گفت‌وگوهای صلح ده‌ها ولسوالی به تصرف طالبان درآمدند. ما هر روز اوضاع افغانستان را به چشمان خود می‌بینیم.”

اما حکومت افغانستان پیش از این گفته که تحرکات طالبان موقتی است و نظامیان افغان می توانند از سر زمین خود با همکاری مردم دفاع کنند.

تجارت

کاهش صادرات پاکستان به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

مقامات گمرک پاکستان میگویند صادرات این کشور به افغانستان به صفر رسیده است.

آنها می افزایند که اگرچه سهولت ها بین دو کشور در روزهای اخیر برای سکتور خصوصی و تجاری افزایش یافته است، اما صادرات پاکستان به طرف افغانستان همچنان روز به روز در حال وخامت است.

در گذشته اقلام غذایی مانند بوره، روغن و یا هم سمنت از پاکستان به افغانستان می‌آمد، اما اکنون راننده ها می گویند که جریان کالاهای غیر پاکستانی به افغانستان به خصوص پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی به صفر رسیده است.

این مقام گمرک پاکستان می گوید؛ که صادرات از پاکستان به افغانستان در این هفته متوقف شده و اما صادرات از افغانستان به پاکستان چند برابر شده است.

آگاهان امور اقتصادی معتقدند با تحولات اخیر در افغانستان و حل مشکلات بانکی، این امکان وجود دارد که تجارت بین دو کشور دوباره رونق پیدا کند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

مرگ پنج کوهنورد بر اثر طوفان برف در روسیه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

در پی طوفان شدید برف در کوه «البروس» واقع در روسیه پنج کوهنورد جان خود را از دست دادند.

مقام های روسیه گفته اند که گروه های امداد ۱۴ نفر دیگر از قله کوه های قفقاز نجات دادند.

به گفته آنان، دمای ساحه که این کوهنوردان گیر مانده بودند ۲۰- درجه سانتی گریت، بوده است.

گروهی از کوهنوردان روسی حوالی ساعت ۵ پس از چاشت دیروز تقاضای کمک کردند. مقام های روسی گفته اند که یازده تن از بازماندگان این رویداد به شفاخانه انتقال داده شده است.

دنیس علیموف، مسوول این گروه کوهنوردان، به خبرگزاری تاس گفته است که یک بانو زیر دست یکی از راهنماها مریض شد و سپس جان باخت.

آقای علیموف افزوده است که یک کوهنورد دیگر نیز در هنگام فرود آمدن از کوه پایش شکست و سپس به سه گروه تقسیم شدند تا زودتر از کوه فرود بیایند.

به گفته وی: “با فرود آمدن، دو نفر دیگر در یکی از گروه ها جان باختند. اما تصمیم برای جدایی تصمیم درستی بود، در غیر این صورت ممکن بود تلفات بیشتری می دادیم.”

به نقل از علیموف، راهنما و اعضای این گروه ها دچار سرمازدگی شده و زخم برداشته اند.

کوه البروس واقع در شمال قفقاز روسیه است که بلندترین کوه اروپا با ارتفاع ۵۶۴۲ متر است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیر دفاع: پس از عفو عمومی کسی حق تهدید یا کشتن مخالفین را ندارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲, ۱۴۰۰)

ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع، در یک پیام صوتی گفته است که پس از عفو عمومی کسی حق تهدید یا کشتن مخالفین را ندارد.

ملا یعقوب در اولین گفته هایش که در یک پیام صوتی از سوی سخنگوی امارت اسلامی به نشر رسیده تاکید کرده که هر کسی از چهره‌های مخالف امارت اسلامی ناراض است و یا شکایت دارد به محاکم اسلامی مراجعه کند تا در آنجا تصمیم گرفته شود.

ملا یعقوب فرزند ملا عمر است که تاکنون کمتر در انظار عمومی ظاهر شده این اولین سخنرانی او به عنوان سرپرست وزارت دفاع است که از سوی ذبیح الله مجاهد به نشر رسیده است.

آقای یعقوب در این پیام صوتی خطاب به نیروهای تحت امرش گفته” هر گونه تهدید و قتل افراد، مخالف اهداف تحریک طالبان (امارت اسلامی) است و در صورتی ‌که کسی با فرد دیگر منازعه شخصی داشته باشد، منازعه خود را باید از طریق محاکم امارت اسلامی حل و فصل کنند.”

این درحالی است که قبل از این ویدیوهای در صفحات اجتماعی نشر شده بود که نشان میداد نیروهای امارت اسلامی در پنجشیر و اندراب به محکمه صحرایی دست زده اند.

از سوی دیگر، ملا نور الدین ترابي، سرپرست زندان‌های امارت اسلامی گفته که جزاهای سنگین مانند قطع دست و اعدام از سرگرفته میشوند.

ترابی در این باره افزوده”همه ما را به خاطر اجرای حکم در ستدیوم نقد می‌کنند، اما ما هرگز در مورد قوانین و مجازات آنان چیزی نگفته ایم. هیچ کسی به ما گفته نمی‌تواند که قوانین مان چگونه باید باشد. ما از اسلام پیروی کرده و قوانین مان را بر اساس قرآن خواهیم ساخت، قطع دستان دزدان برای امنیت بسیار ضروری است.”

اما به تازگی عبدالسلام حنفی، معاون دوم صدراعظم می‌گوید که کمیسیون ویژه‌ای به ریاست ملا عبدالغنی برادر معاون اول صدراعظم امارت اسلامی افغانستان برای تامین امنیت شهر کابل ایجاد شده است.

گفته می‌شود که این کمیسیون برای جلوگیری از تهدیدها در کابل، به خصوص حملات مسلحانه، حملات راکتی و تروریستی ایجاد شده است.

با این همه سرپرست وزارت دفاع از نیروهای امارات اسلامی خواسته است تا در انظار عمومی تصویر از یک مجاهد مسلمان را به نمایش بگذارنند تا مردم از آنان فاصله نگیرند.

به گفته‌ای ملا یعقوب دیگر زمان جنگ با کفار گذشته و باید وضعیت نیروها نیز تغیر کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است