Connect with us

رویداد های اخیر

میلی: امریکا وضعیت کنونی افغانستان را از نزدیک نظارت میکند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۳, ۱۴۰۰)

مارک میلی، رییس ستاد مشترک نیروهای امریکا، به  مجلس سنای کشورش گفته که طالبان هر چند پس از ماه می چندین ولسوالی را تصرف کرده اند، اما این گروه توان سقوط شهرها را ندارد.

مارک میلی می‌پذیرد که پس از آغاز روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان، طالبان حملات شانرا برای تصرف مراکز ولسوالی ها افزایش داده، اما تاکید می‌کند که امریکا وضعیت کنونی افغانستان را زیر نظارت دارد و طالبان نمی‌تواند مراکز ولایت‌های را تصرف کنند.

میلی در این باره گفت:” ما وضعیت افغانستان را از نزدیک نظارت میکنیم، طالبان به حدی نیستند که مراکز ولایت‌ها را تصرف کنند. در حال حاضر از جمله ۴۱۹ ولسوالی ۸۱ ولسوالی تحت تصرف طالبان قرار دارد. پیش از اینکه سربازان امریکایی از افغانستان خارج شود، ۶۰ ولسوالی در دست طالبان بود.”

لووید آستین، وزیر دفاع امریکا، که در نشست مجلس سنای آن کشور سخنرانی میکرد گفت که افغانستان در محراق توجه جهان به ویژه امریکا قرار دارد و کمک های آن کشور نیز با افغانستان ادامه پیدا می‌کند.

آستین می‌گوید که اکنون فصل تازه‌ای در روابط کابل و واشنگتن ایجاد شده، روابطی که بر اساس آن نیروهای افغان می‌توانند مسوولیت‌های شانرا در قبال مردم خود انجام دهند.

وی افزود:” افغانستان در محراق توجه جهان قرار دارد. ما اکنون وارد یک مرحله جدیدی از روابط با شرکای افغانی خود شده ایم، روابطی که به آنها کمک می‌کند مسئولیت‌های خود را در قبال شهروندان خود انجام دهند.”

با این همه منابع از اداره‌های  استخباراتی امریکا به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته که حکومت افغانستان پس از خروج سربازان امریکایی تا شش ماه دیگر سقوط خواهد کرد.

سناتوران امریکایی نیز تصرف پی‌هم ولسوالی‌ها از سوی طالبان را خطرناک می دانند.

داگ لامبورن، سناتور امریکایی، در این باره گفت:”طالبان کنترول چندین مناطق از جمله یک منطقه مهم در ولایت کندز را به دست گرفتند و این آخرین مورد نیست. پس از متوقف شدن گفت‌وگوهای صلح ده‌ها ولسوالی به تصرف طالبان درآمدند. ما هر روز اوضاع افغانستان را به چشمان خود می‌بینیم.”

اما حکومت افغانستان پیش از این گفته که تحرکات طالبان موقتی است و نظامیان افغان می توانند از سر زمین خود با همکاری مردم دفاع کنند.

رویداد های اخیر

نرخ زاد و ولد چین در سال ۲۰۲۱ به پایین ترین سطح رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

داده‌های اداره ملی آمار چین در روز دوشنبه (۲۷جدی) نشان داد که نرخ زاد و ولد در این کشور به پایین‌ترین سطح یعنی ۷.۵۲ در ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ رسید و روندی نزولی را تسریع بخشید که باعث شد بیجنگ سال گذشته اجازه دهد زوج‌ها تا سه فرزند داشته باشند.

چین در سال ۲۰۱۶ سیاست چند فرزندی خود را کنار گذاشت و آن را با محدودیت دو فرزند جایگزین کرد تا از خطرات اقتصادی ناشی از پیری سریع جمعیت جلوگیری کند، اما هزینه‌های بالای زندگی شهری زوج‌ها را از داشتن فرزندان بیشتر منصرف کرده است.

بر این اساس، نرخ زاد و ولد کمترین میزان از سال ۱۹۴۹ بوده است — زمانی که اداره آمار شروع به جمع‌آوری داده‌ها کرد.

نرخ رشد طبیعی جمعیت چین، بدون مهاجرت، برای سال ۲۰۲۱ تنها ۰.۰۳۴ درصد بوده که پایین‌ترین میزان از سال ۱۹۶۰ است.

ژی وی ژانگ، اقتصاددان ارشد در مرکز Pinpoint Asset Management می‌گوید:”چالش جمعیتی به خوبی شناخته شده است، اما سرعت پیری جمعیت به وضوح سریعتر از حد انتظار است.”

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۱، ۱۰.۶۲ میلیون تولد در مقایسه با ۱۲ میلیون تولد در سال ۲۰۲۰ وجود داشته است.

نرخ تولد در سال ۲۰۲۰ در چین، ۸.۵۲ تولد در ازای هر ۱۰۰۰ نفر بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تمرینات برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در نزدیکی سرحد افغانستان اجرا می‌شود

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

سازمان پیمان امنیت دسته جمعی اعلام کرده است که عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در نزدیکی سرحد افغانستان اجرا می‌شود.

سرمنشی این پیمان می‌گوید که در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر جدی‌تر عمل می‌کنند.

استانیسلا زاس، سرمنشی سازمان پیمان امنیت دسته جمعی، در این باره گفت:” مبارزه با گردش غیرقانونی مواد مخدر از وظایف مهم سازمان پیمان امنیت دسته جمعی است. در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر پس از رویدادهای اخیر در افغانستان، جدی‌تر عمل می‌کنیم. این برنامه‌ها با در نظر داشت وضعیت منطقه مسوولیت این سازمان است که بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس سران (CSTO) در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، عملی شود.”

مقام های امارت اسلامی می‌گویند که گام‌های موثری برای جلوگیری از تجارت مواد مخدر در افغانستان برداشته شده است.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در این باره گفت:” یکی تجارت مواد مخدر است که مطلق بند است ما در این راستا هم گام موثر را برداشته ایم و هم پلان خوب داریم که هر نوع تجارت مواد مخدر از افغانستان باید مسدود شود و چقدر که در توان حکومت است انشاالله در این راستا مسولیت خود را ادا می‌کند.”

نبود راه‌های بدیل برای دهقانان و افزایش احتمالی کشت کوکنار در افغانستان، از مواردی است که به گفته‌ای آگاهان کشورهای منطقه را بیشتر نگران قاچاق مواد مخدر از افغانستان به بیرون ساخته اند.

اجرای عملیات سه مرحله‌ای برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریزم در سال ۲۰۲۲ در نزدیکی سرحدات افغانستان دومین تصمیم است که از سوی سازمان پیمان امنیت دسته جمعی اتخاذ می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مشاور امنیت ملی پاکستان در رأس یک هیأت فردا به کابل می‌آید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

موئید یوسف، مشاور امنیت ملی پاکستان، در رأس یک هیأت بلندپایه قرار است برای یک سفر دو روزه فردا (سه‌شنبه ۲۸جدی) به کابل بیاید.

روزنامۀ اکسپرس تربیون پاکستان، گزارش داده که هدف از سفر این هیأت، ارزیابی وضعیت بشری و بررسی نیاز شهروندان افغانستان است، هم‌چنان در این سفر دربارۀ هم‌کاری پاکستان در زمینۀ فراهم‌ساختن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان گفتگو خواهد شد.

در گزارش آمده است که مشاور امنیت ملی پاکستان با مقام‌های ارشد امارت اسلامی دیدار و پیام عمران خان، نخست‌وزیر این کشور در پشتی‌بانی از افغانستان را ابلاغ خواهد کرد.

در گزارش افزوده شده است که حصارکشی در امتداد خط دیورند و نیز عدم استفادۀ خاک افغانستان توسط تحریک طالبان پاکستان، از دیگر موضوعاتی است که ممکن در جریان این سفر مورد بحث قرار گیرد.

این دومین سفر رسمی مقام‌های پاکستان پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی به کابل است. پیش از این، شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان در ماه میزان به کابل آمده بود. در عین حال، مقام‌های امارت اسلامی نیز به پاکستان سفرهایی داشته‌اند.

این سفر در حالی انجام می‌شود که باوجود دیدار مقام‌های پاکستانی با مقام‌های امارت اسلامی و کمک‌های بشردوستانۀ این کشور به افغانستان، امارت اسلامی تاکنون از سوی حکومت پاکستان به‌رسمیت شناخته نشده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending