Connect with us

رویداد های اخیر

میلر: طالبان خشونت‌ها را بگونه بی پیشینه افزایش داده اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۹, ۱۳۹۹)

 جنرال سکات میلر، فرمانده کل نیروهای خارجی و ناتو در افغانستان، در گفتگو با خبرگزاری رویترز میگوید که طالبان خشونت‌ها را به گونه تاریخی افزایش داده اند.

این در حالی است که خشونت‌ها به ویژه قتل‌های هدفمند و انفجار‌ها در کشور افزایش یافته اند اما کدام گروه مسلح بشمول طالبان مسوولیت آن را به عهده نمی گیرد.

میلر گفته است که ” این شرایط را برای پیشرفت مساعد نمی سازد تا شاهد یک صحنه تاریخی در افغانستان باشیم.”

قبل از این در فصل زمستان خشونت‌ها کاهش میافتند، اما برعکس امسال خشونت‌ها به ویژ انفجار ماین‌های مقناطیسی افزایش یافته اند.

بر اساس گزارش رویترز جنرال میلر همچنان هشدار داده است که خشونت‌ها در کشور شاید افزایش یابند.

در حالیکه گفتگوهای صلح توقف یافته اند اما رویترز به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امریکا گزارش کرده است که هیات طالبان قطر را ترک کرده است.

میلر افزود:” اگر خشونت‌ها کاهش نیابند، این روند صلح را بسیار دشوار خواهد کرد. این به هر طرف مشکل خواهد بود که تا معامله کند.”

در همین حال، رویترز به نقل از دو مقام‌ حکومت افغان گزارش کرده است که حکومت افغان به نیروهای امنیتی و دفاعی دستور داده است تا در بهار سال آینده عملیات‌های گسترده راه اندازی کنند و همچنان آماده‌گی کامل به جنگ داشته باشند.

بر اساس این گزارش نظامیان مشهور افغان در بخش‌های مختلف جابجا شده  و همچنان نیروهای قوای خاص ارتش و پولیس تحت یک واحد جمع شده اند و نیروهای هوایی نیز به حملات تهاجمی  تمرکز خواهند کرد تا در میدان جنگ از تلفات جلوگیری کنند.

یک سخنگوی  شورای امنیت ملی افغانستان گفته است که “نظامیان افغان در حالت دفاع فعال قرار دارند اما به هر گونه جنگ آماده میباشند.”

رویترز به نقل از چهار منبع طالبان گفته است که فرمانده‌هان طالبان که برای از سرگیری حملات گسترده فراخوانده شده بودند جلسات تمریناتی خود را خاتمه داده اند.

سه شهروند افغان که در مناطق شمال شرقی کشور زنده‌گی میکنند به رویترز گفته است که در فعالیت‌های طالبان تغیراتی آمده اند و جنگجویان این گروه در مساجد دیده میشوند.

یک باشنده‌ ولایت کندز به شرط افشان نشدن نامش به رویترز گفته است که ” در دو هفته گذشته  بحث‌های طالبان به ویژه بحث‌های  روز جمعه تغیر کرده اند. آنها در باره اشغال بحث میکنند و از مردم میخواهند که با آنها یکجا شوند، این واضح است که آنها برای جنگ بهاری آماده‌گی میگیرند.”

یک عضو گروه طالبان به رویترز گفته است که قوای خاص این گروه آماده‌گی میگیرد تا اقدام کنند.

او به رویترز گفته است:” اگر آنها مطابق تعهد خود افغانستان را ترک نکنند. امریکا، ناتو و دیگر کشورهای جهان با جنگ خطر ناک که در ۲۰ سال گذشته شاهد آن نبودند رو به رو خواهند شد.”

سخنگوی گروه طالبان در این باره ابراز نظر نکرده است.

جنرال میلر گفته است اگر طالبان توافقنامه دوحه را نقض شده بدانند نیروهای خارجی در افغانستان هدف قرار داده خواهند شد.

بر اساس توافقنامه امریکا و طالبان همه نیروهای خارجی باید تا ماه می آینده افغانستان را ترک کنند، اما حالا این توافقنامه توسط اداره جدید امریکا بررسی میشود.

رویداد های اخیر

گوترش: امارت اسلامی برای به رسمیت شناخته شدن باید حقوق بشر را احترام کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  گفته است که اگر امارت اسلامی میخواهد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود باید به حقوق بشر احترام قایل شود.

آقای گوترش روز گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که امارت اسلامی باید احترام کامل به حقوق زنان، دختران داشته و نگرش مثبت نسبت به حقوق بشر داشته باشد تا از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود و نیز “کمک های جهانی را برای مردم اش به دست بیاورد.”

دبیر کل سازمان ملل برای سال جاری میلادی پنج هشدار را به جهان گوشزد کرد که شامل بیماری همه گیر کووید-۱۹ و افزایش نابرابری جهانی، امور مالی جهانی، بحران اقلیمی، بی‌قانونی در فضای سایبری، و تهدید صلح و امنیت جهانی هستند و “این هشدارها نیازمند بسیج تمام کشورها است.”

آقای گوترش میگوید: “حالا زمان تنها فهرست کردن چالش ها نه، بلکه زمان اقدام است. تمام این چالش ها در محور شکست حکومت داری جهانی است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending