Connect with us

خبرهای تازه

میلر: در کنار حمایت از روند صلح روی عملیات نظامی نیز تمرکز داریم

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۱, ۱۳۹۸)

امریکا و ناتو دست‌یابی افغانستان به توافق سیاسی صلح با طالبان را ارزیابی می‌کنند.

جنرال اسکات میلر، فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان می‌گوید، واشنگتن و ناتو در کنار تلاش برای رسیدن افغانستان به صلح و کاهش خشونت‌ها در این کشور، روی پشتیبانی از عملیات‌ نظامی و حمایت نیروهای افغان نیز تمرکز دارند.

دیو بتلر، سخن‌گوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان اظهار می‌دارد: “ما میدانیم که طالبان همچنان از صلح امتناع می‌ورزند، ما میدانیم که طالبان خواست تمام مردم افغانستان که صلح است را رد می‌کنند. بنابرین ما با رهبران امنیتی آقای خالد و سادات از کابل به اینجا آمده ایم تا با مسوولین امنیتی هرات دیدار کنیم تا ببینیم چه کارهای بهتر برای غرب میتوانیم تا از صلح مطمین شویم.”

فرمانده ماموریت حمایت قاطع با اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع و جنرال خوشحال سادات، معین امنیتی وزارت امور داخله(امروز سه شنبه، ۲۱ جوزا) به ولایت هرات سفر کردند تا وضعیت امنیتی این ولایت و غرب کشور را به ارزیابی بگیرند؛ ارزیابی برای چگونه‌گی کاهش خشونت‌ها در افغانستان و رسیدن این کشور به توافق سیاسی با طالبان.

فرمانده عمومی ماموریت حمایت قاطع در جریان سخنرانی اش در ولایت هرات خروج نیروهای خارجی از افغانستان را در گرو رسیدن این کشور به صلح می‌داند.

آقای میلر می‌گوید: “موضوع اصلی باید همیشه صلح باشد؛ و باید کاهش خشونت و حمایت از مردم افغانستان باشد. بخاطر همین با وزیر دفاع، امنیت و پولیس یکجا اینجا سفر کردیم؛ تا عملیات ها و حمایت  مان از آن عملیات ها، مشارکت در اهداف مان که کاهش خشونت است و دست یابی به توافق سیاسی و این مساله را ارزیابی کنیم.”

با این حال، زلمی خلیل‌زاد هم در کابل روی روند صلح افغانستان سرگرم دیدار با اقشار مختلف جامعه است از مقام‌های دولتی گرفته تا سیاست‌گران، جوانان و فعالان مدنی. دیدارهایی که در پایان آن، آقای خلیل‌زاد با پیشنهادهایی از داخل کشور، به هفتمین دور مذاکرات دوحه با طالبان خواهد رفت؛ مذاکرات این بارهم روی خروج نظامیان خارجی متمرکز خواهد بود.

دیو بتلر، سخن‌گوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان اظهار می‌دارد: “تمام مردم افغانستان در نهایت خواهان خروج نیروهای خارجی از افغانستان است، اما در «در نهایت» به معنی این است که به صلح دستیابیم. ما به نیروهای امنیتی افغان متعهد ایم تا به نوعی توافق سیاسی دست یابند و همچنان ما به مردم افغانستان متعهد ایم تا به صلح دست یابند.”

این در حالی است که پیش‌ از این ارگ گفته است که کابل و واشنگتن امیدوار اند که در آینده نزدیک نخستین دور گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با طالبان  ظاهرا در حضور  حکومت افغانستان برگزار شود؛ گفت‌وگوهای که چشم انداز اصلی آن کاهش خشونت‌ها در افغانستان گفته می‌شود.

گزارشگر: باعث حیات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است