Connect with us

جهان

موافقت اداره بایدن با فروش تسلیحات نظامی به اسراییل

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: می 18, 2021)

منابع در کانگرس امریکا روز گذشته (دوشنبه، ۲۷ ثور) گفته که اداره جوبایدن، رییس جمهوری امریکا، با فروش تسلیحات و مهمات نظامی هدایت شونده  به ارزش ۷۳۵ میلیون دالر به اسراییل موافقت کرده است.

سه عضو کانگریس امریکا گفته با وجود افزایش درگیری‌ها میان اسراییل و فلسطین کانگریس امریکا با این تصمیم اداره بایدن مخالفت نخواهد کرد.

این اعضای کانگرس گفته به تاریخ پنجم ماه می از این تصمیم اداره بایدن در جریان گذاشته شده بودند.

بر بنیاید قوانین امریکا کانگرس امریکا ۱۵ روز وقت دارند تا در مورد فروش سلاح‌ها بر اسراییل موضع خود را روشن کند، اما  توقع نمی شود این معامله لغو شود.

فروش سلاح‌ به اسراییل برای نخستین بار در واشنگتن پوست نشر شد.

این گزارش افزوده فروش “تسلیحات هدایت‌شونده دقیق” به اسراییل قبل از آغاز درگیری‌ها میان فلسطین  و اسراییل یک کار عادی به نظر میرسید.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته که اجازه ندارد تا در باره فروش ” تسلیحات هدایت‌شونده دقیق” ابراز نظر کند.

این نهاد افزوده است: ” ما درباره خشونت‌های جاری عمیقا نگران استیم و در این راستا کار میکنیم تا وضعیت به عالت عادی برگردد.”

این در حالی است که حمایت از اسراییل برای  اکثریت اعضای دیموکرات و جمهوری خواه امریکا از ارزش فوق العاده برخودار است، اما بعضی از دیموکرات‌ها خواهان موضع گیری سخت در قبال اسراییل استند.

با این همه اسراییل از جمله معدود کشورهایی است که فروش تجهییزات نظامی بر آن کشور توسط یک روند تسریع شده تایید میشود.

جهان

آنتونیو گوترش دوباره به عنوان دبیرکل سازمان ملل متحد انتخاب شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 18, 2021)

آنتونیو گوترش امروز(جمعه ، ۲۸ جوزا) با گرفتن ۱۹۳ رای مجمع عمومی سازمان ملل متحد دوباره به عنوان دبیر کل این سازمان انتخاب شد.

گوترش پس انتخاب شدن دوباره اش به مجمع عمومی ساز مان ملل گفت: “من همه تلاش خود را به خرج خواهم داد تا از شکوفایی اعتماد در میان ملت های بزرگ و کوچک اطمینان حاصل کنم، پل هایی بسازم و بی وقفه در ایجاد اعتماد کار کنم.”

شورای پانزده عضوی امنیت این سازمان در اوایل ماه جاری مجمع عمومی را برای تعیین مجدد گوترش توصیه کرد. دوره دوم آقای گوترش از اول ماه جنوری سال ۲۰۲۲ آغاز به به تاریخ ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۶ میلادی پاین خواهد یافت.

گوترش در جنوری سال ۲۰۱۷ میلادی به جای بان کی مون به عنوان دبیر کل سازمان ملل انتخاب شد. تمرکز دوره اول گوترش بیشتر روی آرام کردن دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا بود که همواره ارزش سازمان ملل و چند جانبه گرایی را زیر سوال می‌برد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

انتخابات ریاست جمهوری ایران فردا برگزار می‌شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo credit Reuters
(Last Updated On: ژوئن 17, 2021)

انتخابات ریاست جمهوری ایران بامداد فردا برگزار می شود.

بامداد پنج شنبه دوره سکوت انتخاباتی در سراسر ایران آغاز شد و نامزدان کارزارهای انتخاباتی شان را متوقف ساختند.

در انتخابات ایران، پنج نامزد با هم رقابت می کنند. دو نامزد از میان هفت نامزد از شرکت در رقابت انتخاباتی انصراف دادند.

ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، سعید جلیلی، دیپلومات پیشین، عبدالناصر همتی، رییس سابق بانک مرکزی ایران، محسن رضایی فرمانده ارشد پیشین سپاه پاسداران و میرحسین قاضی زاده-هاشمی نماینده پیشین مجلس ایران نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اند.

در همین حال رهبر مذهبی ایران بر اهمیت مشارکت در رای‌گیری تاکید کرد و خواهان انتخاب یک رییس‌جمهور قوی با رای بالا شد. او هشدار داد که در صورت کاهش حضور مردم فشارهای اقتصادی مانند تحریم بر کشور بیشتر خواهد شد.

اما آنچه نگرانی جدی در انتخابات ریاست جمهوری پنداشته می شود، احتمال مشارکت کمرنگ مردم پای صندوق های رای است.

آیت الله خامنه ای، رهبر ایران گفته که مشارکت پایین در انتخابات نشانه فاصله مردم از نظام است، اما به گفته او، نرفتن پای صندوق رای، مشکل را حل نمی تواند.

شورای نگهبان قانون اساسی به طور گسترده نامزدهای انتخابات را رد صلاحیت کرده است؛ به شمول علی لاریجانی و محمود احمدی نژاد. با این حال، رییس جمهور ایران می گوید، مردم باید فضای سرد انتخابات را جبران کنند.

تهران گفته که یکی دو روز پس از روز رای دهی، نتایج انتخابات اعلام خواهد شد. هر نامزدی که برنده شود، چالش های کلانی پیش رو خواهد شد از جمله باز کردن گره مشکلات جدی اقتصادی ایران و مذاکره برای سرنوشت برجام.

به خواندن ادامه دهید

جهان

اردوغان: مشکلات ترکیه و امریکا حل شدنی است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: ژوئن 15, 2021)

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، در حاشیه نشست سران ناتو با همتای امریکایی خود جوبایدن دیدار کرده و این دیدار را “سازنده و صادقانه” خوانده است.

 اردوغان از نخستین نشست رو در رو با بایدن به عنوان، رییس جمهور امریکا خرسند به نظر میرسد، اما گفته که پیشرفت بزرگی در روابط دو کشور وجود ندارد.

اردوغان در این باره گفته که” من فکر میکنم که در باره روابط امریکا و ترکیه مسایلی وجود ندارد. ساحات همکاری‌های ما نسبت به مشکلات وسیع است.”

این در حالی است که قبل از این میان ترکیه و متحدین آن در سازمان ناتو تنش‌ها بر سر خریداری سیستم مزایل روسی بوجود آمده بود.

ترکیه در جنگ‌های سوریه و لیبیا مداخله کرده و همچنان با یونان و قبرس نیز بر سر اراضی اختلافات دارد.

قبل از این امریکا بر ترکیه از بهر خریداری سیستم (اس ۴۰۰) روسی تحریم‌ها وضع کرده بود و عضویت ترکیه را در برنامه جت‌های (اف ۳۵) امریکایی نیز لغوه کرده بود.

به اساس گزارش‌ها یگانه راه که ترکیه میتواند در سازمان ناتو  نقش برجسته خود را به نمایش بگذارد تامین امنیت میدان هوایی بین المللی حامد کرزی در کابل است.

ترکیه قبل از این گفته بود که امنیت این میدان را به گونه مشروط تامین میکند، اما در این نشست ناتو در این باره تصمیم گرفته نشده است.

روز گذشته رییس جمهور ترکیه با امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه نیز دیدار کرده است.

میان ترکیه و فرانسه نیز اختلاف‌ها بر سر مسایل سوریه و لیبیا وجود دارد.

مکرون بعد از دیدار با رییس جمهور ترکیه گفته که” رییس جمهور اردوغان تایید کرد که  مزدوران خارجی و جنگجویان خارجی که در لیبیا به سرمیبرند باید آن کشور را ترک کنند.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است