Connect with us

تجارت

موافقت‌نامه ده ساله برای انتقال برق ازبیکستان به افغانستان امضا شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 29, 2020)

موافقت‌نامه خرید و فروش۱۰ ساله برق میان افغانستان و اوزبیکستان امضا شد.

مقام های افغان و ازبیک این توافق‌نامه را در جریان یک مراسم روز گذشته در تاشکند، پایتخت ازبیکستان میان احمد داوود نورزی  رییس د افغانستان برشنا شرکت و داداجان عیسکولوف رییس هیات مدیره شبکه ملی برق ازبیکستان به امضا رساندند.

بر اساس این موافقتنامه، پس از تکمیل لین انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت که توسط اوزبیکستان و حمایت مالی بانک انکشاف آسیایی به ارزش حدود صد میلیون دالر امریکایی احداث می‌گردد.

وزارت خارجه در اعلامیه ای گفته است که در سال اول و دوم پس از تکمیل این لین ۴.۲۵ گیگاوات‌ درساعت و در سال‌های بعدی ۶ گیگاوات‌ در ساعت انرژی برق به افغانستان صادر خواهد شد.

در اعلامیه آمده است: “با تطبیق این موافقتنامه، برق ۲۴‌ ساعته به ولایات شمالی‌، مرکزی، جنوب و جنوب غربی و پایتخت کشور فراهم می‌گردد.”

در مراسم امضای این سند، آقای محمد شاکر کارگر ربیس عمومی دفتر مقام ریاست جمهوری، عبدالکریم ملکیار سرپرست وزارت تجارت و صنعت، آقای احمد یما شمس سرپرست وزارت ترانسپورت، اجمل احمدی ربیس د افغانستان بانک و آقای احمد خالد علمی سفیر افغانستان در اوزبیکستان  نیز حضور داشتند.

تجارت

کار ساخت جاده ارتباطی افغانستان با چین ۱۵درصد پیش رفته است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

وزارت فواید عامه میگوید که کار ساخت و ساز گذرگاه بدخشان – چین ۱۵ درصد پیش رفته است.

این گذرگاه افغانستان را از ولسوالی واخان بدخشان با چین وصل می سازد. مسوولان در وزارت فواید عامه می گویند که این جاده نزدیک به پنجاه کیلومتر طول دارد و نقش آن در روند اقتصادی مهم پنداشته می شود.

وزارت فواید عامه در اعلامیه ای گفته است که این سرک جغلی که ۴۹.۷ کیلومتر طول دارد از منطقه بزهای گنبد خورد پامیر بدخشان شروع تا انتهای ولسوالی واخان ولایت بدخشان امتداد دارد که تقریبا به مرز چین می رسد.

بر اساس اعلامیه: “این سرک نظر به پلان آینده دولت افغانستان بخشی از کوریدور (دهلیز) واخان را تشکیل می دهد که به واسطه آن افغانستان را چند گام دیگر به اتصال منطقه ای و سیاست اقتصاد محور نزدیک می کند.”

این وزارت گفته است که واخان یک منطقه کوهستانی در بدخشان است که قبلا به وسایل نقلیه دسترسی نداشت، “اما در حال حاضر وزارت فواید عامه اعماراین  سرک جغلی روی دست گرفته است تا در آینده به شکل اساسی اسفالت و یک راه ترانزیت با کشور چین باشد.”

در اعلامیه آمده است: “این سرک جغلی افغانستان و چین را با هم وصل می کند، توسط وزارت فواید عامه با هزینه بیشتر از ۳۶۹ میلیون افغانی با ۲۲ شورای محلی منعقد شده است که از بودجه ملی افغانستان تمویل می شود.”

اعلامیه افزوده است: “مسیر واخان نه تنها یک راه کوتاه میان چین و افغانستان است که از طریق آن مواد اولیه و محصولات داد و ستد می شود بلکه به گردشگران برای رسیدن به پارک ملی واخان نیز کمک می کند.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افزایش کشت توت زمینی در هرات

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 11, 2021)

ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات، می‌گوید که به علت مساعد بودن آب و هوا و علاقه‌مندی دهقانان، کشت توت زمینی در این ولایت رونق پیدا کرده و ساحات تحت کشت آن به بیش از صد هکتار رسیده است.

بشیراحمد احمدی سرپرست ریاست زراعت هرات، می‌گوید که با افزایش ساحات تحت کشت، بیش‌بینی می‌شود که میزان حاصلات توت زمینی در این ولایت امسال به بیش از ۱۵۰ متریک تن برسد.

احمدی می‌گوید کشت توت زمینی به دو روش گل‌خانه‌ای و فضای باز صورت می‌گیرد و با توجه به مزیدهای کشت این محصول، بیشتر دهقانان این محصول را به صورت گل‌خانه‌ای کشت می‌کنند.

هرات با داشتن آب‌ و هوای مناسب، بزرگ‌ترین فارم‌های توت زمینی را در سطح کشور دارد.

در حال حاضر قیمت فی کیلو توت زمینی در بازار هرات بین  ۱۰۰ الی ۱۲۰ افغانی می‌باشد.

رضا دهقان، مسوول فارم توت زمینی «پالیز سبز» در هرات، می‌گوید: “تولیدات ما سالانه روبه افزایش است و این باعث شده است تا علاقه‌مندی من به افزایش سطح کشت این محصول بیشتر شود.”

رضا دهقان بیست هکتار زمین را به دو روش گل‌خانه‌ای و فضای باز توت زمینی کشت کرده و زمینه کار را برای ۳۰ دهقان که اکثر آنان بانوان می‌باشند مساعد ساخته است.

آقای دهقان یکی از بزرگ‌ترین فارم‌های توت زمینی را در سطح کشور دارد که ۳۷ درصد توت زمینی هرات از این فارم به دست می‌آید.

آقای دهقان می‌گوید که محصولاتش را علاوه بر هرات به ولایت‌های نیمروز، غزنی، فراه، قندهار و بادغیس نیز به فروش می‌رساند و در این ولایات نیزعلاقه‌مندی به کشت این محصول افزایش یافته است.

این ریاست میگوید که در بیشتر فارم‌های توت زمینی هرات بانوان کار می‌کنند.

مریم که در یکی از فارم‌های توت زمینی ولسوالی انجیل کار می‌کند، می‌گوید: “ما ده خانم در این گل‌خانه مصروف برداشت و بسته‌بندی هستیم، این کار باعث شده تا وضعیت زنده‌گی ما بهتر شود.”

زرغونه یکی دیگر از زنان زراعت‌پیشه می‌گوید: “توت زمینی کشت پردرآمدی است من در پهلوی کار، آموزش‌های کشت و پرورش این محصول را نیز فرا گرفتم و تصمیم دارم تا در صورت بهتر شدن وضعیت مالی‌ام یک فارم توت زمینی برای خودم احداث کنم.”

توت زمینی منبع خوب ویتامین سی بوده و از جمله میوه‌های با ارزش است که از چندین سال بدین طرف کشت آن در ولایت هرات ترویج یافته و ساحات تحت کشت آن بیشتر شده است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

وزارت صنعت و تجارت: صادرات سنگ تالک از سرگرفته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 10, 2021)

وزارت صنعت و تجارت روز گذشته (یکشنبه، ۱۹ ثور) در یک اعلامیه گفته که صادرات سنگ تالک از معدن مهم آن در ولایت ننگرهار از سر گرفته شده است.

این وزارت افزوده که” در ماه گذشته هزاران تن سنگ تالک از ولایت ننگرهار صادر شده که از این مدرک ۱۰۰ میلیون افغانی بدست آمده است.”

سنگ تالک در ساختن کاغذ، پلاستیک، رنگ، کیبل و دیگر اجناس در فابریکه‌ها استفاده میشود، اما صادرات آن به خارج از کشور سال گذشته توقف داده شد.

این وزارت افزوده که ۳۷ کارخانه سنگ تالک در ننگرهار وجود دارد که برای بیشتر از ۵۰۰۰ تن زمینه کار مساعد کرده است.

اعلامیه وزارت صنعت و تجارت افزوده که این سنگ به پاکستان، هند، تاجیکستان، قزاقستان، ازبیکستان و جرمنی صادر میشود.

با این همه معدن سنگ تالک در ولایات کندهار، کابل، وردک، لوگر، کنر، خوست، کاپیسا و پروان نیز وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است