Connect with us

خبرهای تازه

موافقتنامه صلح به طالبان با چهار مورد مهم پیشنهاد شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۹, ۱۳۹۶)

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور امروز در دومین نشست پروسه کابل موافقتنامه صلح با طالبان را با چهار مورد مهم از جمله تامین حقوق و مکلفیت های زنان و پذیرش یا تعدیل قانون اساسی بر اساس احکام آن، ارایه کرد.

در سند رسمی روند کابل آمده است که حکومت افغانستان پیشنهاد صلح را بدون هیچ پیش شرطی به منظور دست یابی به موافقتنامه صلح که شامل موارد ذیل باشد، اریه میکند:

  1. تأمین حقوق و مکلفیت‌های تمامی اتباع (به ویژه زنان) مطابق قانون اساسی؛
  2. پذیرفتن قانون اساسی ویا تعدیل آن مطابق احکام قانون اساسی؛
  3. پیشبرد فعالیت‌های نیرو های دفاعی و امنیتی و خدمات ملکی در مطابقت با قانون؛ و
  4. اجازه ندادن برای هیچ گروه مسلحی که با شبکه‌های تروریستی فراملی، سازمان‌های تبهکار فراملی و نهادهای دولتی ویا غیر دولتی که به دنبال نفوذ در افغانستان می‌باشند.

گامهای انجام مصالحه

حکومت وحدت ملی به منظور رسیدن به این موافقتنامه، عملی شدن یک روند سیاسی؛ اجرایی کردن یک چارچوب قانونی؛ سازماندهی مجدد نهادهای دولت؛ تامین امنیت؛ توسعه و انکشاف اقتصادی/اجتماعی؛ حمایت و مشارکت جامعه بین المللی؛ و روش های تطبیقی را بعنوان گامهای پیشنهادی مطرح کرده است.

برقراری آتش بس، شناخت (طالبان) به عنوان حزب سیاسی، انتخابات فراگیر، بازنگری قانون اساسی، رهایی زندانیان و حذف نام آنها ازفهرست تحریم ها از جمله نکات برجسته یاد شده در گام های پیشنهادی از سوی حکومت افغانستان هستند.

در متن این سند از طالبان خواسته شده تا نظریات شان را در مورد روند صلح که هدف آن کشانیدن این گروه به مثابه یک “سازمان” به گفتگوهای صلح میباشد، ارایه کنند.

با آن که رییس جمهور غنی پیش از این چندین بار بر انجام یک پروسه صلح زمانبندی شده اشاره کرده بود اما در متن این سند آمده است: ” دولت افغانستان در مورد این‌که کی به صلح رو می‌آورد، پیشداوری نمی‌نماید، چون این روند خود منتج به شناسایی کسانی که صلح را رد می نمایند و آشتی پذیر نیستند، می‌گردد.”

بر مبنای این سند، حکومت وحدت ملی به گشایش دفتر طالبان، صدور پاسپورت و آزادی سفر به آنها، کمک در برداشتن تحریم ها، دسترسی طالبان به رسانه و انتقال خانواده های شان موافقت خواهد کرد.

میکانیزم  و محل انجام گفتگوها

براساس این سند، شورای عالی صلح، تیمی را که شامل زنان و اعضای جامعه مدنی باشد برای انجام مذاکرات با گروه طالبان، معرفی خواهد کرد.

در مورد محل مذاکرات حکومت افغانستان کابل را ترجیحا بعنوان محل انجام گفتگوها نام برده اما گزینه های دیگر مشمول کشورهای اسلامی غیر دخیل در این جنگ، یکی از دفاتر سازمان ملل و یا کدام کشور ثالث را نیز پیشنهاد کرده است.

با در نظرداشت اینکه حکومت افغانستان بارها پاکستان را به حمایت از تروریسم و به ویژه گروه طالبان متهم کرده احتمالا پاکستان یکی از کشورهای دخیل در جنگ بوده که نمیتواند بر اساس این سند گفتگوهای صلح در آن انجام شود.

حمایت های بین المللی

رییس جمهور غنی: از پاکستان خواهان گفتگوهای همه جانبه دولت با دولت هستیم

حمایت هماهنگ شده بین المللی، هماهنگی تلاش های کشورها و سازمان های منطقوی با پروسه کابل، گفتگوهای جدی به رهبری جهان اسلام در مقابله با توجیه دینی از جنگ جاری، پشتیبانی از تطبیق موافقتنامه صلح و حمایت از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوی از جمله ساحاتی است که در آنها حمایت بین المللی پیشنهاد شده است.

تلاش در جهت قناعت دادن پاکستان برای راه اندازی گفتگوهای همه جانبه دولت با دولت و حمایت این کشور از پیشنهاد صلح به طالبان نیز از ساحاتی است که حمایت بین المللی برای آن لازم گفته شده است.

حکومت افغانستان در متن این سند بار دیگر بر ارایه پیشنهاد بازگشت مهاجرین افغان از پاکستان در چهارچوب زمانی ۱۸ تا ۲۴ ماه، تاکید کرده است.

حکومت افغانستان ابراز آمادگی کرده تا مذاکرات دولت با دولت را با پاکستان بر مبنای کاری افغانستان – پاکستان برای همبستگی (APAPS) یا براساس یک سند مشابه تنظیم و سازماندهی کند.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است