Connect with us

اخبار ویژه

مهاجران افغان در ایران پاسپورت و شناس‌نامه الکترونیکی دریافت می‌کنند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آگوست 23, 2020)

غفور لیوال سفیر افغانستان در ایران گفته است که حضور مهاجران افغان در ایران قانونی خواهد شد.

آقای لیوال در یک دیدار با مقامات ایرانی گفته است که برای مهاجرین افغان پاسپورت و شناس‌نامه الیکترونیکی از سوی افغانستان داده می‌شود.

 وی گفته است: “یک گروه از افغانستان به ایران رفته است که کار شناسنامه و پاسپورت الکترونیکی مهاجرین را پیش ببرد.”

به گفته‌ی خبرگزاری ایرنا، آقای لیوال گفته است که سند استراتژی جامع میان این دو کشورها مرتبط به اقتصاد، تجارت و سرمایه‌گذاری امضا شده است.

ایران هم اکنون میزبان ۳ میلیون مهاجر افغان است که به شکل قانونی و غیر قانونی زندگی میکنند. با آنکه افغانستان و ایران روابط تجارتی نزدیک دارند اما موضوع مهاجرین در گذشته نگرانی هایی را نیز بر انگیخته بود.

در ماه جولای باشندگان ولسوالی «گلران» ولایت هرات که هم‌مرز با ایران است گفته اند که مقامات ایرانی مهاجرین را شکنجه کرده و بیش از ۵۰ تن آنان را به دریا غرق کرده بودند تا مانع ورود غیرقانونی آنها به ایران شوند.

این باشندگان گفته اند که گروهی از مهاجرین به ایران میرفتند تا آنجا کار کنند اما توسط نیروهای مرزی ایران بازداشت و سپس به دریای هریرود انداخته شدند.

تعداد بزرگی از مهاجرین در ایران نسل دوم و سوم افغانان است که آنجا زندگی می‌کنند.

به گفته‌ی سازمان حقوق بشر دست کم ۹۷ درصد مهاجرین در روستاها و دهکده‌ها و سه درصد آنان در کمپ‌های مهاجرین که توسط سازمان ملل برای‌شان اجازه داده شده، زندگی میکنند.

با آنکه در سالهای پسین حکومت افغانستان و ایران راهکارهای مفید را برای حل مساله مهاجرین و تامین حق مردم افغانستان که در ایران زندگی میکنند از حمله حق دسترسی به تعلیم و تربیه، صحت و زندگی شان توجه شده ارایه شده، اما هنوزم مهاجران افغان نیاز به همکاری جهانی دارند.

اخبار ویژه

گزارش: طالبان به گونه مشروط در نشست استانبول شرکت میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 26, 2021)

صدای امریکا به نقل از یک عضو ارشد طالبان گزارش کرده است که این گروه به گونه مشروط در نشست استانبول شرکت خواهد کرد.

یک مقام ارشد طالبان به شرط افشا نشدن نام اش به صدای امریکا گفته که این گروه با این شرایط که نشست استانبول باید کوتاه مدت باشد، هیات طالبان پایین رتبه باشد و آجندای آن نباید  شامل تصمیم گیری در باره موضوعات مهم باشد شرکت میکند.

این مقام ارشد طالبان در این باره گفته” رهبری ما پیشنهاد میکند که نشست استانبول نباید از سه روز طولانی باشد.”

یک مقام ارشد دیگر طالبان نیز به صدای امریکا این خبر را تایید کرده است.

نشست استانبول که توسط امریکا به همکاری سازمان ملل پیشنهاد شد قرار بود در اوایل ماه می  برگزار شود، اما طالبان از شرکت کردن در این نشست خود داری کرد.

به اساس این گزارش رییس  و شماری از اعضای تیم مذاکراتی طالبان با ملا هیبت الله آخندزاده، رهبر این گروه  و شورای رهبری آنان دیدار کرده است.

به اساس گزارش صدای امریکا عبدالحکیم حقانی، رییس تیم مذاکراتی طالبان، ملا فضل، ملا شیرین و ملا عبدالمنان حدودو یک ماه قبل با رهبر آنان دیدار کرده است.

به اساس معلومات ابتدایی این دیدار در پاکستان جای که رهبر طالبان زنده‌گی میکند انجام شده است.

این گزارش افزوده که شرکت مشروط طالبان در نشست استانبول نتیجه تلاش‌های پاکستان، قطر و دیگر کشورها است.

به اساس این گزارش” رهبران طالبان اساسا در باره شرکت در نشست استانبول علاقه مند نبودند، مگر آنها گفتند که در این نشست به درخواست پاکستان و قطر به گونه مشروط شرکت خواهند کرد.”

طالبان در باره این که چی کسی این گروه را در نشست استانبول نماینده‌گی خواهد کرد معلومات نداده است.

از سوی دیگر نادر نادری، یک عضو هیات مذاکرده کننده حکومت، گفته که در این باره معلومات ندارد و همچنان با آنها تاکنون چیزی شریک نشده است.

 به اساس این گزارش امریکا، ترکیه و حکومت افغانستان پیشنهاد کرده که یک یا دو عضو ارشد طالبان بدون اعضای تیم مذاکراتی آنان در دوحه باید به نماینده‌گی این گروه در نشست استانبول شرکت کنند.

مقام‌های این کشورها گفته که آنها باور ندارند که اعضای دفتر قطر طالبان اجازه داشته باشند که به نماینده‌گی از این گروه تصمیم بگیرند.

این گزارش افزوده که گروه طالبان نمی خواهد نشست استانبول سرنوشت ساز باشد و از همین لحاظ یک آجندای مشخص نیز نمی خواهد.

صدای امریکا افزوده که رهبر طالبان اکنون برای اعلام آتش بس آماده نیست.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خلیلزاد: پس از خروج نیروهای خارجی کابل سقوط نخواهد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 19, 2021)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا  برای  صلح افغانستان، پیش بینی ها در باره پیشروی طالبان و سقوط کابل توسط آنها بعد از خروج نیروهای خارجی را  اشتباه میداند.

آقای خلیلزاد  باحضور در کمیته امور خارجه مجلس نمایند‌گان امریکا؛ در باره نگرانی ها پس از خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان به پرسش‌های نمایند‌گان امریکایی پاسخ می‌دهد، از جمله در باره این نگرانی که طالبان تلاش دارند به گونه فوری بخش هایی از کشور را تصرف کنند.

مایکل مک‌کال، نماینده عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا میگوید:” تقریبا قطعی به نظر می رسد که طالبان بعد از خروج ما سعی خواهند کرد کشور را تسخیر کنند و آن را به شرایط قبل از ۱۱ سپتامبر برگردانند.”

اما آقای خلیل‌زاد میگوید: “من شخصا فکر می کنم که این پیش بینی ها که نیروهای افغان، ازهم می پاشند و کنترول امور فورا به دست طالب ها می افتد نادرست است.”

از سوی هم آقای خلیل‌زاد از رهبران افغان خواسته است که “هرچه سریع‌تر با زمانی برای گفتگو موافقت کنند، پشتیبانی قوی است اما هر دو طرف افغان باید سهم خود را انجام دهند”.

هرچند نمایندگان مجلس امریکا از خشونت ها به ویژه ترورهای هدفمند که فعالان حقوق بشر، بانوان و خبرنگاران را هدف می گیرد نگرانی می‌کند، اما زلمی خلیل زاد، از تلاش تازه امریکا برای کاهش خشونت ها سخن می زند.

به گفته وی:” ایالات متحده پاکستان را تحت فشار قرار خواهد داد تا از اهرم فشار بر طالبان برای کاهش خشونت استفاده کند”.

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، هرگونه کمک برای آینده افغانستان در مرحله جدید مشارکت کابل واشنگتن وابسته به نوعیت حکومت آینده افغانستان و سیاست آن خواهد بود. خلیلزاد می گوید که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکنون بدون هیچ چالش جدی پیش رفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

افغانستان تشدید حملات و تجاوز اسراییل بر حریم فلسطین را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

TRT World
(Last Updated On: می 15, 2021)

وزارت خارجه میگوید که محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه کشور در یک تماس تلیفونی با ریاض المالکی، وزیر امور خارجه فلسطین تشدید حملات در غزه و تجاوز بر حریم فلسطین را محکوم کرده است.

وزارت خارجه گفته که این حملات برای کشورهای اسلامی و ملت‌های صلح دوست قابل قبول نیست.

وزارت خارجه افزود:” تشدید حملات و تجاوز بر حریم مردم فلسطین را در جریان ماه مبارک رمضان و روزهای عید سعید فطر نکوهش نموده، این حملات خونبار را برای کشورهای اسلامی و ملت‌های صلح‌دوست جهان ناپذیرفتنی دانست. وزیر امور خارجه خواهان توقف عاجل خشونت‌ها در منطقه گردید.”

اتمر همچنان همدردی رییس جمهور غنی را نیز با مقام‌های فلسطینی شریک کرده است.

وزارت خارجه میگوید که اتمر “همبستگی ملت افغانستان را با مردم رنجدیدهٔ فلسطین اعلام داشته، اظهار داشت که افغانستان از حق مشروع و قانونی مردم فلسطین برای داشتن دولت مستقل، با سرحدات مندرج در قطعنامه ۱۹۶۷ شورای امنيت سازمان ملل حمایت می‌نماید.”

وزیر خارجه فلسطین از همدردی افغانستان و حمایت کشورهای اسلامی و صلح دوست جهان را برای تامین حق مردم فلسطین مهم خوانده است.

در پایان اتمر از آقای مالکی دعوت کرد تا در فرصت مناسب از افغانستان دیدار نماید.

این در حالی که اسراییل حملات هوایی اش در غزه را افزایش داده است.

به اساس گزارش‌ها اسراییل به تازه‌گی در حملات هوایی ده‌ها دفتر رسانه‌ی بشمول دفتر الجزیره و اسوشیتید پرس را تخریب کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است