Connect with us

خبرهای تازه

منسوبان امن و نظم عامه و فرمانده پیشین آن تا بیش از ۸ سال محکوم به زندان شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دسامبر 4, 2017)

محکمه رسیدگی به جرایم سنگین، زمری پیکان، فرمانده پیشین فرماندهی امن و نظم عامه را به ۸ سال و ۶ماه و ۹ تن منسوبین آن را از ۱ سال و یک و نیم ماه تا به ۸ سال محکوم به زندان کرده است.

به گفته دادستانی کل، آقای پیکان به دلیل شریک قتل و سو استفاده از صلاحیت های وظیفوی اش و ۹ تن از منسوبین این فرماندهی به دلیل شریک جرم پسر آقای پیکان، محکوم به زندان شده اند.

براساس جلسه قضایی محکمه رسیدگی به جرایم سنگین، دگروال آدم خان ۸ سال، سارنمن ضیا الرحمن ۸ سال، ساتنمن منصور ۸ سال، ساتنمن خان سعید ۸ سال، ساتنمن دل آغا ۸ سال، ساتنمن میرجمال ۷ سال و ۹ ماه، ساتنمن احمد خالد ۱ سال و یک و نیم ماه، سارمن احمد مسعود ۱ سال و ۶ ماه، محکوم به حبس تنفیذی شده اند.

در این جلسه قضایی به ساتنمن عبدالرقیب، یکی دیگر از متهمان برائت داده شده است.

شیرآقا منیب، فیصله این محکمه را در مورد افراد مذکور چنین ابلاغ نمود: “زمری پیکان، فرمانده پیشین امن و نظم عامه و ۱۰ تن از منسوبین آن را که از صلاحیت های شان استفاده کرده و هم چنان شریک جرم هم هستند، هر یک به زندان و جریمه های نقدی محکوم کردیم و مختار و تاج محمد تحت تعقیب عدلی قرار بگیرند.”

دادستانی کل میگوید که زمری پیکان، به دلیل شریک در جرم پسرش و تغییر بست پسرش به صورت غیر قانونی و هم چنان قرار دادن امکانات دولتی بر آن، محکوم به جزا شده است.

براساس ادعای دادستان این قضیه، فرمانده پیشین امن و نظم عامه به دلیل شراکت در قتل، سوء استفاده از صلاحیت های وظیفوی، استفاده غیر قانونی از امکانات دولتی، و تعین بست به پسرش به صورت غیر قانونی، محکوم به جزا شده است.

اما وکلای مدافع منسوبین امن و نظم عامه شراکت در قتل و سوء استفاده از صلاحیت های وظیفوی توسط آنها را رد کرده است.

محمد نذیر رضایی، وکیل مدافع آقای پیکان گفته است:” ای اصلا قابل قبول ما نیست جرم یک عمل شخصی است و موکل مه اصلا در وظیفه خود نبود و خبر هم نداشت او برای انجام وظایف خود به بغلان رفته بود.”

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است