Connect with us

رویداد های اخیر

مناظره : گفتگوی اختصاصی در مورد انتخابات

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

طراحی رباتی که نیم ساعته سطح زمین را ضدعفونی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۳۹۹)

انستیتیوت فناوری ماساچوست (ام آی تی) رباتی را طراحی کرده است که می تواند کف یک انبار ۴۰۰۰ فوت مربعی را در ۳۰ دقیقه ضد عفونی کند و از آن می توان در آینده برای تمیز کردن فروشگاه های مواد غذایی یا مکاتب استفاده کرد.

سی ان ان گزارش کرده است که دیپارتمنت علوم کمپیوتر و لابراتوار هوش مصنوعی ام آی تی در همکاری با شرکت آوا رباتیکس (شرکتی که روی ربات های کنترول از راه دور کار میکند) و بانک غذایی بزرگ بوستون رباتی را طراحی کرده است که با استفاده از نور یو وی سی میتواند سطوح را ضد عفونی و اشکال هواسازی شده ی ویروس کرونا را خنثی کند.

در گزارش آمده است که کار در مورد این پروژه از اوایل ماه اپریل آغاز شده بود و یكی از محققان گفته است که پیشرفت ساخت این پروژه همزمان با شیوع ویروس کرونا و در پاسخ مستقیم به این بیماری همه گیر شد. نتایج به دست آمده به اندازه ای دلگرم کننده بوده است که محققان می گویند ضد عفونی اشعه ماورا بنفش می تواند در محیط های دیگر مانند سوپر مارکت ها، کارخانه ها و رستوران ها انجام شود.

ویروس کرونا به طور عمده از طریق هوا پخش می شود و قادر است چندین روز روی سطوح باقی بماند. یک ربات خودکار قادر به تمیز کردن سریع و کارآمد مناطق بزرگی مانند انبارها یا فروشگاه های مواد غذایی می تواند بسیار مفید واقع شود.

محققان گفتند که نور UV-C در از بین بردن باکتریا ها و ویروس ها روی سطوح موثر است. با این حال این اشعه برای انسان مضر است. این ربات ساخته شده مستقل و بدون نیاز به نظارت مستقیم است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

حکومت فردا در مورد رهایی زندانیان باقی مانده طالبان تصمیم خواهد گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۳۹۹)

منابع در حکومت می گویند که فردا (روز یکشنبه) تصمیم در مورد آزادی صدها زندانی طالبان از بهر شروع زود هنگام گفتگوهای میان افغانی  گرفته خواهد شد.

در حالی که یکی از پیش‌شرط‌های اصلی برای شروع مذاکرات میان افغانی، رهایی تمامی زندانیان از سوی حکومت و طالبان گفته شده است، اما حکومت افغانستان چندی است که این روند را متوقف کرده است. منابع می گویند که حکومت افغانستان با رهایی حدود ۱۰۰ زندانی طالب که در حملات مرگبار و جرایم سازمان یافته دست دارند مخالفت دارد.

راس ویلسون سفیر امریکا در کابل میگوید: “بسیاری از زندانیان رها شده افراد خوب نیستند. آنها به گونه ی واضح در جنگ در برابر افغان ها شامل بودند. اما دولت افغانستان مخلصانه آنها را برای اعتماد سازی از بند رها کرده است. آرزو داریم که با تکمیل ۵ هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی افغان گفتگوهای میان افغان‌ها شروع شود”.

درهمین حال منابع در حکومت افغانستان می گویند که قرار است فردا درباره ی رهایی چند صد زندانی دیگر طالبان تصمیم گرفته شود. به گفته ی این منابع این تصمیم از بهر شروع زود هنگام گفتگوهای میان افغانی گرفته خواهد شد.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت دولت در امور صلح گفته است: “حکومت افغانستان تمام گام‌های لازم برای شروع مذاکرات میان افغانی را برداشته است، انتظار ما از طالبان این است که با کاهش خشونت ها وارد مذاکرات مستقیم با دولت افغانستان شوند “.

بر بنیاد آمار حکومت افغانستان، تا اکنون نزدیک به ۴ هزار زندانی طالب از زندان آزاد شده اند‌. همین گونه طالبان هم گفته اند که بیش از هفتصد زندانی وابسته به حکومت را آزاد کرده اند.

سید اکبر آغا فرمانده پیشین گروه طالبان میگوید: “دراین باره اگر توافق بدست نیاید، طالبان در مذاکرات میان افغانی شرکت نخواهند کرد”.

انتظار می رود که مذاکرات میان افغانی در جریان همین ماه در دوحه برگزار شود، اما افزایش خشونت ها ازسوی طالبان و نیز عدم رهایی برخی زندانیان طالب از سوی حکومت، مانع شروع این گفتگوها پنداشته میشود. امریکا از حکومت افغانستان و طالبان خواسته است که هرچه فوری باید چالش‌های باقی مانده از برابر مذاکرات میان افغانی را بردارند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ویروس کرونا؛ پیکر یوسف غضنفر در بلخ به خاک سپرده شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۴, ۱۳۹۹)

محمد یوسف غضنفر نماینده ویژه رییس جمهوری در امور اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر در نتیجه بیماری کووید-۱۹ جان اش را از دست داد.

ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه ای مرگ آقای غضنفر را ضایعه‌ی بزرگ برای نظام و کشور میداند و می گوید که وی کارنامه های زیاد خدمت گذاری به کشور داشته است.

پیکر یوسف غضنفر به شهر مزار شریف انتقال داده شد و با مراسمی ویژه با حضور شماری از مقام های حکومت در محوطه روضه به خاک سپرده شد.

ارگ ریاست جمهوری می گوید که آقای غضنفر شخصیت حلیم، خیراندیش و ملی گرا بود که همواره درتلاش پیشرفت و توسعه در افغانستان بود.

در همین حال اتاق تجارت کارکرد های یوسف غضنفر را برای توسعه اقتصادی در کشور بسیار ارزنده میداند.

یوسف غضنفر پس از مبتلا شدن به ویروس کرونا در ترکیه زیر درمان قرار داشت و پس از جان دادن پیکر آن به روز جمعه به افغانستان انتقال داده شد.

مراسم نماز جنازه آقای غضنفر در غیاب وی به اشتراک محمد اشرف غنی رییس جمهوری در ارگ برگزار گردید.

 

در این مراسم که عصر امروز انجام شد، در آن برعلاوه بر رییس جمهوری، امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، شماری از وزرای کابینه، اراکین بلند رتبه دولتی و بزرگان کشور نیز حضور داشتند.

رییس جمهوری و سایر اشتراک کنندگان، “ضمن ادای نماز جناه غایبانه، به روح مرحوم اتحاف دعا کردند و برای متوفی از درگاه خداوند، بهشت برین آرزو نمودند.”

یوسف غضنفر عصر روز جمعه در یکی از بیمارستان های شهر انقره از اثر بیماری کرونا درگذشت.

 

به خواندن ادامه دهید

Trending