Connect with us

خبرهای تازه

منابع: گفتگو روی خروج نظامیان امریکایی از افغانستان جریان دارد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۲, ۱۳۹۷)

منابع نزدیک به طالبان می‌گویند، مذاکرات روی دو محور اصلی این دور نشست قطر که همانا خروج نظامیان امریکایی از افغانستان و استفاده نشدن از خاک کشور بر ضد امریکا و متحدانش می‌باشد به شدت جریان دارد اما این نشست تاکنون به نتیجه نرسیده است.

این منابع همچنان، گفته اند که پیش‌نویس ابتدایی یک توافقنامه میان دو طرف در حال آماده شدن است و ممکن روی آن توافق هم صورت گیرد.

اما، موردی‌که در چند روز گفتگو دو طرف ظاهرآ روی آن به نتیجه نرسیده است، خروج نیروهای خارجی در کوتاه مدت از  افغانستان می‌باشد.

با این حال، پیش از این روزنامه امریکایی نیویورک تایمز نیز خبر داده بود که یکی از طرح‌های مورد مذاکره میان نمایندگان طالبان و امریکا در این دور نشست قطر خروج نیروهای امریکایی از افغانستان تا پنج سال آینده است. اما، طالبان خواستان خروج بی درنگ نیروهای خارجی در ظرف یک سال از افغانستان اند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان اظهار می‌دارد: “اگر خارجی ها از افغانستان بیرون نشوند و روی این موضوع توافق صورت نگیرد این همه موضوعات کاملا ناکام است و مذاکرات نتیجه نمیدهد.”

در همین حال، شماری از آگاهان تاکید می‌ورزند که عدم توافق روی چگونگی خروج نیروهای امریکایی از خاک افغانستان در این دور مذاکرات می تواند مشکل تازه ای را در این روند شکل دهد.

وحید مژده، یک تن آگاه سیاسی می‌گوید: “آنها (امریکایی‌ها) زمانی بیشتری را برای خروج نیروها و تخلیه پایگاه‌ها می‌خواهند، در حالیکه طرف مقابل یعنی طالبان خواهان زمانی کمتری اند و روی این مسله هنوز هم توافق کامل صورت نگرفته است.”

هرچند حکومت افغانستان بارها در گذشته خواستار گفتگوی رو در رو با طالبان شده است، اما این گروه تاکنون حاضر به مذاکره مستقیم با دولت افغانستان نشده است؛ امریکا نیز بارها تأکید کرده است که عملی شدن توافق با طالبان مشروط به آتش بس و گفتگوهای مستقیم میان این گروه و دولت افغانستان است.

جاوید فیصل، یک‌تن فعال سیاسی در این مورد بیان می‌دارد: “هنوز وقت است که ما بگوییم طالبان به گفتگوهای صلح حاضر نمی شوند، طالبان حاضر می شوند، طالب تا یک سال پیش به هیچ گفتگوی صلح حاضر نبود اما امروز حاضر شده اند.”

این در حالیست که، زلمی خلیلزاد، نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان، چندی پیش از چهار موضوع کلیدی یعنی، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در مبارزه با القاعده و داعش، آتش‌بس و آغاز مذاکرات رو در رو میان حکومت افغانستان و طالبان در این دور از مذاکرات خبر داده بود اما منابع می گویند، گفتگوها با حکومت افغانستان شامل این دور مذاکرات در قطر نیست.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending