Connect with us

رویداد های اخیر

منابع: ملاعبدالغنی برادر رهبری نظام آینده افغانستان را به عهده خواهد داشت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۱۲, ۱۴۰۰)

رویترز به نقل از منابع طالبان گزارش داده‌است که ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان رهبری نظام آینده افغانستان را به عهده خواهد داشت.

این منابع تایید کرده‌اند که ملایعقوب فرزند ملاعمر بنیانگذار طالبان و شیر محمد عباس ستانکزی مقام عالی در دولت آینده خواهند داشت.

یک منبع دیگر طالبان گفت که حبت‌الله آخونزاده، رهبر طالبان، بر مسائل مذهبی و حکومت در چارچوب اسلام تمرکز خواهد کرد.

همچنان منبع طالبان به شرط نگرفتن نام به رویترز گفته است که:” همه رهبران ارشد طالبان وارد کابل شده اند، جایی که مقدمات برای اعلام دولت جدید در مراحل پایانی آماده‌گی‌ها استند.”

این درحالی است که خبرگزاری رویترز روزگذشته گزارش داد که گروه طالبان برای مراسم اعلام حکومت جدید در کابل آماده‌گی گرفته اند.

احمدالله متقی، یک عضو گروه طالبان، گفته که مراسم اعلام این حکومت در ارگ گرفته شده، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به رویترز گفته که تاریخ دقیق اعلام این حکومت مشخص نیست، اما در چند روز اعلام خواهد شد.

بر بنیاد این گزارش مشروعیت این حکومت جدید برای جهانیان بسیار مهم است زیر افغانستان با مشکلات جدی از قبیل خشک سالی و ویرانی ناشی از درگیری‌ها مبارزه می‌کند.

یک مقام ارشد طالبان ماه گذشته به خبرگزاری رویترز گفته بود که ملا هیبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، بر شورای حکمرانی افغانستان که رییس جمهور در راس آن باشد قدرت نهایی خواهد داشت.

رویداد های اخیر

هیات امارت اسلامی برای اشتراک در نشست مسکو به روسیه رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

یک هیات بلندپایه امارت اسلامی افغانستان به رهبری ملا عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان برای اشتراک در نشست مسکو در باره افغانستان به روسیه رسیده اند.

سفارت روسیه در کابل گفته که است قرار است امروز یک نشست بین‌المللی در باره وضعیت افغانستان برگزار شود.

دریک اعلامیه‌ای این سفارت آمده است که:” اعضای فارمت مسکو بشمول افغانستان، روسیه، چین، پاکستان، ایران، هند، کشورهای آسیایی مرکزی و دیگر کشورها دعوت شده اند.”

خبرنامه همچنان افزده است که دراین نشست شرایط افغانستان، از جمله وضعیت سیاسی داخلی، ضرورت برای تامین بازسازی کشور پس از اختلافات به مفهوم وسیع، غور و بررسی خواهد شد.

قرار است ۱۱ کشور در این نشست شرکت کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پوتین در نشست گروه ۲۰ به گونه مجازی شرکت میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کرملین یا کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) در یک اعلامیه گفته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور در نشست گروه‌ ۲۰  به گونه مجازی شرکت خواهد کرد.

کرملین گفته که پوتین در این باره با صدراعظم ایتالیا صحبت تلیفونی کرده است.

در اعلامیه کرملین آمده که در این صحبت در باره وضعیت افغانستان و روابط دوجانبه روسیه و ایتالیا نیز گفتگو شده است.

این درحالی است که قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که در نشست مسکو در باره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:” ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم. ترویکای توسعه یافته یک فارمت  موثر و حیاتی است. ما تلاش میکنیم در آیند در این فارمت شرکت کنیم، اما حالا در حالتی نیستیم که در این نشست شرکت کنیم.”

قبل از این ضمیرکابلوف، نماینده فوق العاده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که کشور اش با حضور هیات امارت اسلامی و نمایندگان پاکستان و چین در باره افغانستان نشست برگزار میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست شورای وزیران در باره مسایل مهم برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ میزان) نشست شورای وزیران را به رهبری ملا محمد حسن آخند، صدراعظم کشور برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه گفته است که در این نشست ملا عبدالسلام حنفی، معاون ملا حسن، گزارش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

در کنار حنفی، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در باره سفرهای خارجی‌اش معلومات داد.

مجاهد افزوده که در این نشست یک هیات تشکیل شد که در باره بازسازی دوکان‌های جاده نادر پشتون و استخراج معادن بررسی کند و یک پلان را برای تاییدی به صدراعظم بفرستد.

در این نشست همچنان به وزارت تحصیلات عالی دستور داده شد که در باره معیاری ساختن تحصیلات عالی اقدامات نمایند و همچنان پوهنتون‌های شخصی را مکف نمایند تا جواز رسمی گرفته و به فعالیت خود ادامه بدهند.

کابینه همچنان به کمیسیون‌های مربوطه دستور داده تا فعالیت موسسات را بررسی نمایند و فعالیت های این موسسات باید مطابق به منافع کشور باشد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است