Connect with us

رویداد های اخیر

منابع: قرار است سندی برای همکاری‌های همه جانبه میان افغانستان و ایران امضا شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۷, ۱۳۹۹)

منابع به آریانانیوز می گویند که قرار است در جریان سه ماه آینده سند همکاری های جامع میان افغانستان و ایران به امضا برسد.

بربنیاد این سند، ایران افغانستان را  در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و رفع تهدید‌های امنیتی همکاری خواهد کرد و در عوض انتظار دارد که افغانستان از موضع اش در برابر آبهای هیرمند کوتاه بیاید.

آب‌های سرگردان افغانستان، آیا کابل و تهران بر سر آب هیرمند به توافق رسیده اند؟

بر بنیاد اطلاعات برخی منابع، بربنیاد سند جامع که قرار است در ماه های آینده میان کابل و تهران امضا شود، حکومت افغانستان از موضع اش در برابر آبهای هامون و هیرمند کوتاه خواهد آمد و در عوض ایران افغانستان را دربخش‌های اقتصادی، فرهنگی و رفع تهدیدهای امنیتی همکاری خواهد کرد.

علی احمد عثمانی وزیر پیشین انرژی و آب میگوید: “کشور پایین دست که حق مالکیت دعوا دارد باید ثابت بسازد که حق دارد. وقتی امکان پذیر است که ثابت بسازد سالها از این آب استفاده کرده است، اگر نتوانست ثابت بسازد کار تمام است”.

اما سند جامع چیست؟

 این سند شامل پنج کمیته از جمله کمیته آب، کمیته امور مهاجران، کمیته فرهنگی، کمیته‌ امنیتی و کمیته اقتصاد و ترانزیت است.

افغانستان و ایران چندین سال پیش گفتگوها درباره امضای این سند را آغاز کردند، آن زمان حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی بود و اکنون با آمدن آقای اتمر در وزارت خارجه قرار است تا کمتر از سه ماه دیگر این سند نهایی شود.

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران گفته است: “آب باید از موضوع مناقشه به موضوع همکاری میان دو کشور مبدل شود، این درست نیست که مردمان یک طرف مرز تشنه باشند و سوی دیگر مرز سیراب”.

وزارت خارجه حاضر نشد تا در این باره توضیحات بدهد؛ اما این وزارت انتظار دارد که امضای این سند به چالش‌ آب میان دو کشور پایان دهد.

رویداد های اخیر

فرانسه بیش از ۳۰۰ تن را از افغانستان خارج کرد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: قوس ۱۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه فرانسه روز گذشته (جمعه، ۱۲ قوس) گفته که بیش از ۳۰۰ افغان، شهروندان فرانسه و هالند را از افغانستان خارج کرده است.

این وزارت افزوده که ۲۵۸ افغان، ۶۰ شهروند هالند، ۱۱ شهروند فرانسه و شمار نامشخص افراد مرتبط به آن‌ها را از افغانستان بیرون کرده است.

فرانسه گفته که قطر در خروج این افراد کمک کرده است.

به گفته‌ای وزارت خارجه فرانسه از دهم سپتمر  تاکنون حدود ۴۰۰ افغان و ۱۱۰ شهروند فرانسه را از کابل خارج کرده است.

این وزارت همچنان افزوده است که فرانسه و قطر به تاریخ دوم دیسمبر ماموریت بشردوستانه به هدف انتقال تجهیزات طبی، غذا و تدارکات زمستانی را به سازمان‌های بین‌المللی فعال در افغانستان انجام داده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کمیساریای عالی پناهندگان خواستار کمک بیشتر به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، برای فراهم سازی کمک های بشردوستانه برای ۳.۵ میلیون نفر در افغانستان که به دلیل جنگ آواره شده اند، خواستار حمایت بیشتر شده است.

این سازمان در اعلامیه ای گفته است که این آوارگان با کمبود سرپناه، لباس های گرم، مواد سوخت و غذایی و نیز تجهیزات صحی مواجه هستند.

در اعلامیه آمده است: “بحران بشردوستانه در حال تشدید است. گرسنگی به سطح غیرقابل پیشبینی رسیده است. نزدیک بخ ۲۳ میلیون نفر که ۵۵ درصد نفوس افغانستان را در بر می‌گیرد، به گرسنگی مفرط مواجه است و نزدیک به ۹ میلیون آن در معرض خطر قحطی هستند.”

این سازمان همچنان بر تهیه مواد غذایی برای افراد آسیب پذیر در کشور، به عنوان یک اولویت تاکید کرده است.

بر اساس اعلامیه: “در این سال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حدود ۷۰۰ هزار نفر بی جا شده داخلی از اواسط ماه آگست به این طرف کمک کرده است. در حال حاضر، هر هفته به ۶۰۰ هزار نفر رسیدگی میکنیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

نیروهای امنیتی یک دختر را از چنگ ربایندگان در بلخ نجات دادند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۲, ۱۴۰۰)

نیرو های امنیتی در بلخ می گویند در یک عملیات مشترک توانسته اند یک دختر را از چنگ آدم ربایان نجات دهند.

سدره دختر ۹ ساله صبح روز سه‌شنب از مربوطات ناحیه سوم از سوی آدم‌ربایان اختطاف شده بود.

نیروهای امنیتی میگویند که در این عملیات ۹ آدم را را نیز بازداشت شدند.

به گفته آنان در جریان عملیات، یکی از اختطافچیان کشته و مقدار از سلاح و مهمات نیز به دست نیروهای امارت اسلامی افتاده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است