Connect with us

بی بی سی فارسی

منابع طالبان و دولت افغانستان: آتش‌بس اعلام نشده تا یک هفته دیگر ادامه خواهد یافت

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۷, ۱۳۹۹)
آتش‌بس در افغانستان

Reuters
گروه طالبان پس از فشارهای زیاد جامعه بین‌المللی و درخواست‌های مکرر حاضر شد سه روز عید فطر را آتش‌بس اعلام کند

با آنکه آتش بس اعلام شده از سوی طالبان و حکومت افغانستان به مناسبت عید فطر شب گذشته پایان یافت اما منابعی در حکومت افغانستان و گروه طالبان می‌گویند که قرار است “آتش بس اعلام نشده و به صورت غیر رسمی” تا یک هفته دیگر در این کشور ادامه داشته باشد.

با وجود پایان مدت آتش بس، منابع در وزارت دفاع افغانستان می‌گویند که در جریان امروز چهارشنبه، ۷جوزا/ خرداد، در هیچ بخشی از این کشور درگیری و عملیات بزرگی از سوی طالبان صورت نگرفته است.

اما برخی گزارش‌ها از درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و طالبان در برخی از نقاط این کشور و از جمله در ولایت زابل در جنوب این کشور وجود دارد که گفته می‌شود در این درگیری تلفاتی نیز به دو طرف وارد شده است.

این درحالی‌ست که در روزهای اخیر خواست‌های زیادی برای تمدید آتش بس از سوی جامعه جهانی، نهادهای حقوق بشری و شهروندان افغان مطرح شده است.

با این حال حکومت افغانستان و گروه طالبان تا کنون به صورت رسمی درباره تمدید آتش بس چیزی نگفته‌اند اما برخی از منابع در حکومت افغانستان و گروه طالبان به شرط عدم افشای نام شان به بی بی سی گفته‌اند که قرار است تا یک هفته دیگر و به صورت غیر رسمی آتش بس اعلام نشده در این کشور ادامه داشته باشد.

یک مقام طالبان می‌گوید که در جریان این یک هفته، زندانیان بیشتری از هر دو طرف آزاد خواهند شد و تلاش می‌شود تا کارهای مقدماتی برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی نیز روی دست گرفته شود.

به گفته این منبع، قرار است فردا شماری از نیروهای امنیتی افغان که نزد این گروه زندانی هستند نیز آزاد شوند. گروه طالبان تا کنون ۲۷۰ زندانی دولت را آزاد کرده است.

محمداشرف غنی نیز سه روز پیش و به نشانه‌ای حسن نیت در برابر آتش بس اعلام شده از سوی طالبان، دستور آزادی دو هزار زندانی طالبان را صادر کرد که از این جمع یک هزار تن آن‌ها در دو روز گذشته آزاد شدند.

براساس اعلام دولت این زندانیان از زندان بگرام، پلچرخی و برخی زندان‌های دیگر افغانستان رها شدند.

شورای امنیت ملی افغانستان ابراز امیدواری کرده که با رهایی این افراد روند گفتگوهای صلح با طالبان سرعت یابد و منجر به آتش بس دایمی در افغانستان شود. قبل از این نیز دولت یک هزار زندانی گروه طالبان را رها کرده بود.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته که دولت برای موفقیت روند صلح تاکنون چندین اقدام عملی را انجام داده است. اکنون نیز آماده است که آتش‌بس دوام یابد که هم روند رهایی زندانیان به درستی پیش برود و هم گفتگوهای مستقیم میان طالبان و نمایندگان دولت آغاز شود.

طالبان نیز از آزادی این زندانیان استقبال کرده‌اند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی این گروه به بی‌بی‌سی گفت آنان نیز برای رهایی زندانیان دولت که در بند طالبان هستند، کار می‌کنند.

او افزود که طالبان امیدوار به رهایی پنج هزار زندانی‌اش و همچنین رهایی یک هزار زندانی دولت در بند طالبان هستند، تا به گفته او مراحل بعدی توافقنامه دوحه که میان آمریکا و طالبان در پایان ماه فبروری/فوریه امضا شد، عملی شود.

افغانستان

Getty Images
گفته می‌شود که روی هم رفته در سه روز عید توافق آتش‌بس از سوی هر دو طرف رعایت شد و سطح خشونت‌ها کاهش یافت

کاهش خشونت‌ها و آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی یکی از بخش‌های این مواففتنامه است.

رهایی این زندانیان در حالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر خشونت‌ها در افغانستان شدت گرفت. دولت، طالبان را مسئول تمام این حملات و خشونت‌های خونین خوانده اما طالبان تنها مسئولیت شماری از این حملات را که بر اهداف نظامی انجام شده به دوش گرفت و در متباقی حملات نیروهای دولتی را متهم کرد.

دولت پس از این خشونت‌ها اعلام کرد که روند رهایی زندانیان طالبان متوقف شده است.

دو طرف یکدیگر را به سنگ اندازی در روند صلح متهم کرده و در مقابل یک دیگر اعلام جنگ و مقابله کرده بودند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری در هفته گذشته (۲۷ ژوئن -۳ ژوئیه ۲۰۲۰) که در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
اعتراضات ضد نژادپرستی

Getty Images
در پی اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی در برلین هم صدها نفر از تظاهرکنندگان در حمایت از برابری نژادی و ادای احترام به جورج فلوید که به دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا کشته شد، شرکت کردند.
انفجار در ایران

Getty Images
سه شنبه کلینیک تخصصی پزشکی سینا اطهر در تهران، دچار انفجار و آتش‌سوزی شد و در اثر این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۴ نفر مصدوم شدند. شدت انفجار به حدی بود که بعضی از خانه‌های اطراف را هم تخریب کرد.
هنگ کنگ

Getty Images
پلیس ضد شورش، معترض هنگ کنگی را بازداشت کرده است. بیست و سه سال پیش هنگ کنگ مستعمره سابق بریتانیا به چین واگذار شد. پکن وعده خودمختاری داد که به فرمول ‘یک کشور و دو سیستم’ شهرت پیدا کرد. اما حالا چین قانون جدیدی معرفی کرده که اعتراضات در این شهر را عملی مجرمانه به شمار می‌آورد و از سه سال تا حبس ابد مجازات در پی دارد. در اعتراض به این قانون، هزاران نفر به خیابانهای هنگ کنگ آمدند و دست کم ۱۸۰ نفر بارداشت شدند.
هجوم ملخ

Getty Images
هجوم ملخ به مزارع در پاکستان، کشاورزان سعی در ترساندن و فراری دادن ملخ‌ها دارند؛ از این حادثه را بعنوان بدترین طاعون ملخ در ۲۵ سال گذشته نام برده شده است.
کرونا

Reuters
کودکی با یک بادبادک به شکل شبح در دپوک، حومه جاکارتا.
کرونا

Reuters
مدرسه‌ای در تایلند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از صندوق‌های رأی قدیمی بعنوان پارتیشن استفاده کرده است.
کرونا

Getty Images
مردم پس از کم شدن محدودیت‌های ویروس کرونا در پراگ، بر یک میز ۵۰۰ متری روی پل چارلز ناهار خوردند.
کرونا

Getty Images
رقصندگان با ماسک صورت در حین تمرین باله در شهر باسکایی اسپانیایی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا.
کرونا

Getty Images
بازگشایی باغ وحش ادینبورگ پس از کاهش محدویت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

تمامی عکس‌ها شامل قوانین کپی رایت است.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

کانیه وست می‌گوید می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود؛ کارداشیان و ماسک حمایت کردند

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
کانی وست و کیم کارداشیان

Reuters
کانی وست و کیم کارداشیان از ثروتمندترین افراد مشهور جهان هستند

‌کانیه وست، رپر سرشناس آمریکایی، اعلام کرده که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، نامزد ورود به کاخ سفید شود.

آقای وست و همسرش کیم کارداشیان، از حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی بوده‌اند که در انتخابات ۲۰۲۰ هم نامزد جمهوری‌خواهان برای ماندن در کاخ سفید است.

کانیه وست با این کار، به رقابت با مردی می‌پردازد که در گذشته بارها او را ستوده و حمایت کرده است.

در میان کسانی که از تمایل کانیه وست به نامزدی در انتخابات حمایت کرده‌اند، نام دو چهره سرشناس دیده می‌شود؛ همسرش کیم کارداشیان و ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا، که در زیر توییت کانیه وست نوشته: “من کاملاً از تو حمایت می‌کنم.”‌

کانیه وست

Getty Images

وست که تاکنون ۲۱ بار برنده جایزه معتبر گرمی شده، در گذشته بارها از تمایلش برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفته است.

او در سال ۲۰۱۵ در مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال بعد (۲۰۲۰) نامزد شود، اما در نوامبر سال پیش در جریان یک مراسم دیگر گفت تصمیمش را به تعویق انداخته و می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود.

معلوم نیست این بار آیا رسما برای این کار اقدام خواهد کرد یا نه؛ او برای نامزدی در انتخابات آمریکا، باید در کمیسیون فدرال انتخابات ثبت نام کند، اما نامش هنوز در دیتابیس این کمیسیون دیده نمی‌شود.

انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا در عمل بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی، از حزب جمهوریخواه و جو بایدن نامزد حزب دمکرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

ساروج خان، معروف به ‘مادر رقص بالیوود’ درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)
Saroj Khan

Getty Images

نرملا‌ ناگ‌پال، معروف به ساروج خان، رقص‌پرداز پرآوازه بالیوود در سن ۷۱ سالگی در اثر ایست قلبی صبح روز جمعه درگذشت.

شاهرخ‌ خان، ابرستاره بالیوود از خانم ساروج خان به عنوان “نخستین استاد واقعی” خود یاد کرده است.

خانم خان در طول دوره کاریش رقص‌پردازی بیشتر از ۲۰۰۰ آهنگ را انجام داده است. او به عنوان “مادر رقص هند” شناخته می‌شد.

ساروج خان طرفداران زیادی در صنعت سینمای بالیوود و همچنین سینمای جنوب هند داشت.

هنرمندان معروف هند در نزدیک به چهار دهه گذشته، مانند سری‌دیوی، مادهوری دیکشیت، کرینا کاپور، کاترینا کیف و ده‌ها هنرمند دیگر با رقص‌پردازی‌های منحصر به فرد او به اوج شهرت رسیدند.

نخستین باری که هنر ساروج خان بر سر زبان‌ها آمد در سال ۱۹۸۶ و در فیلم سینمایی آقای هند (Mr India) در آهنگ “هوایی هوایی” با هنرنمایی سری دیوی ابرستاره هند بود.

کار دوم و بسیار معروف ساروج خان در سال ۱۹۸۸ در فیلم سینمایی تیزاب، با هنرنمایی مادهوری دیکیشت در آهنگ “ایک دو تین” او‌ را به هنرمندی ماندگار تبدیل کرد.

آخرین کار ساروج خان باز هم با مادهوری دیکشیت در فیلم “کلنک” در سال ۲۰۱۹ بود.

Bollywood choreographer Saroj Khan (L) hugs actress Madhuri Dixit.

Getty Images
ساروج خان در خردسالی وارد سینمای بالیوود شده بود

ساروج خان سه بار برنده جایزه معتبر ملی هند برای کارهایش از جمله رقص‌پردازی در فیلم “دیوداس” در سال ۲۰۰۳ شد. در کنار آن او‌ برنده جایزه‌های زیادی از سوی صنعت فیلم بالیوود هم‌ شد.

او دوبار ازدواج کرد و دو دختر و یک پسر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending