Connect with us

رویداد های اخیر

منابع: شورای عالی مصالحه ملی هنوز عملا به کار آغاز نکرده است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۳۹۹)

هرچند یک هفته از توافق‌ سیاسی میان رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله گذشت، اما تاکنون شورای عالی مصالحه ملی نتوانسته است که به کار خویش آغاز کند.

شکل‌گیری شورای عالی مصالحه مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بخش توافق‌نامه سیاسی بود؛ شورای که از این پس باید رهبری روند صلح و مدیریت مذاکرات به دست بگیرد.

تا هنوز عبدالله عبدالله به عنوان رییس شورای عالی مصالحه ملی در مورد برنامه‌های خود برای پیش‌برد روند صلح و زمینه‌سازی برای آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان، چیزی نگفته است.

در همین حال آمریکا این‌ روزها تلاش‌ها برای پیشرفت در روند صلح و آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها را شدت بخشیده‌است، اما هنوز هم تصویر روشنی از آغاز مذاکرات و پیشرفت در این روند وجود ندارد.

با این حال شهروندان کشور نیز بر آغاز زودتر کار شورای عالی مصالحه از بهر پیشرفت در روند صلح، تاکید ورزیده اند.

کاخ سپیدار در این باره چیزی نمی‌گوید. اما پیش‌تر منابع گفته بودند که شورای عالی مصالحه باید هفته گذشته به کار آغاز می‌کرد اما تا این‌جای کار عبدالله عبدالله تنها دیدارهایی با برخی از سیاست‌گران داشته است.

اخبار ویژه

اتمر به مشکلات افغان‌ها در تاجیکستان رسیدگی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور با شماری از نمایندگان مهاجران، محصلان و تاجران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان دیدار کرد.

وزارت امور خارجه در اعلامیه ای گفته است در این نشست که شام جمعه ۲۸ سنبله برگزار شده بود، نماینده‌گان افغان‌ها روی موضوعات گوناگون با سرپرست وزارت خارجه گفتگو کردند و مشکلات‌شان را با سرپرست وزارت خارجه مطرح کردند.

در اعلامیه آمدهاست: “رسمی‌شدن لیسه سامانیان در چارچوب وزارت معارف، رسیدگی به مشکلات رفت‌وآمد دانشجویان در دوران کرونا، و رفع موانع سرحدی برای انتقال آسان کالاهای تاجران عمده‌ترین مسایل مورد بحث این نشست بودند.”

در همین حال سرپرست وزارت خارجه به سفیر افغانستان در شهر دوشنبه هدایت داد تا در مورد رفع مشکلات شان در تفاهم با مرکز رسیدگی جدی صورت گیرد.

آقای اتمر وعده سپرد تا مسایل یاد شده را خودش از کابل پیگیری کند.

بر اساس اعلامیه: “آقای اتمر دستآوردهای سفرش به کشور دوست تاجیکستان صحبت‌های همه‌جانبه داشت و نقش افغان‌های مقیم تاجیکستان را در تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور دوست و هم‌تاریخ و هم‌فرهنگ ارزنده خواند.”

آقای اتمر آموزش و تحصیل را مهم‌ترین عامل صلح و ثبات و آبادی در کشور دانست و از محصلان افغان خواست تا پس از تحصیل علم و دانش، به‌ کشور برگشته و در پیشرفت و ترقی کشور سهم فعال بگیرند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ارتش لبنان بیش از یک تن مواد آتش‌بازی در بندر بیروت کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارتش لبنان گفته است که در جریان عملیات جستجو در بندر بیروت که ماه گذشته انفجار سهمگینی در آن صورت گرفت، ۱.۳ تن مواد آتش‌زا (مواد آتش‌بازی) کشف کرده است.

ارتش این کشور در اعلامیه ای گفته است در هنگام عملیات جستجو در بندر بیروت۱۳۲۰ کیلوگرم مواد آتش‌بازی در ۱۲۰ جعبه در یک انبار کشف شد. اعلامیه افزوده است که ارتش تمام این مواد را از بین برده است.

در اعلامیه ارتش آمده است: “به عنوان بخشی از کارهای بازرسی که واحدهای ارتش در بندر بیروت انجام می دهند، ۱۳۲۰ کیلوگرم مواد آتش بازی در ۱۲۰ جعبه در یکی از هنگرها پیدا شده است.”

اعلامیه افزوده است: “متخصصان ارتش به طور فوری مواد را از ساحه که مربوط به ارتش میشود، پاکسازی کردند.”

 ماه گذشته انفجار مهیبی در بندر بیروت رخ داده که در نتیجه ۱۹۰ نفر کشته و ده‌ها هزار تن دیگر نیز آواره شده اند.

علت این انفجار انباشت و نگهداری نامناسب ۲۷۵۰ تن آمونیوم نایتریت اعلام شده بود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

انگلیس به مترجمان بیشتر اجازه اقامت در بریتانیا می‌دهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

انگلیس طرح جدیدی برای اقامت ترجمان های افغان، در این کشور را اعلام کرده است.

بن والاس وزیر دفاع و پریتی پاتل وزیر امور داخله امروز اعلام کردند که این تغییرات به طور قابل توجهی معیارهای واجد شرایط بودن برای مترجمان سابق نیروهای بریتانیایی در افغانستان، را برای درخواست اقامت در این کشور را گسترش میدهد.

هم اکنون، ترجمان‌های پیشین که پیش از اول ماه می ۲۰۰۶ میلادی و یا پس از آن حد اقل ۱۲ ماه با نیروهای بریتانیایی در خط مقدم کار کرده و سپس کار شان را از دست داده اند، واجد شرایط برای درخواست مهاجرت به انگلیس اند.

اما بر اساس طرح جدید دولت انگلیس آن عده از مترجمان که پیش از اول ماه می ۲۰۰۶ میلادی و یا پس از آن حداقل ۱۸ ماه در خ مقدم جنگ مترجم بوده اند و سپس استعفا داده اند اجازه درخواست اقامت را دارند.

بر اساس این طرح خانواده‌های این مترجمان نیز میتوانند از مزایای این طرح مستفید شود.

 خانم پاتل گفته است: ” افغان های شجاع در کنار یکدیگر با نیروهای مسلح ما تلاش کردند تا هراس افگنان را شکست دهند و جان خود را در راه صلح به خطر انداختند.”

به گفته وی: “امروز ما برای به رسمیت شناختن فداکاری آنها به قول خود عمل می کنیم و طرح جابجایی آنان را گسترش داده ایم تا افغان های شجاع و خانواده های آنها بتوانند بیایند و زندگی جدیدی در انگلستان بسازند.”

از سوی هم والاس گفته است: “تلاش‌های ما در افغانستان بدون كمک مترجمان شجاعی كه جان خود را به خطر انداختند تا در كنار پرسنل ما در جریان درگیری كار كنند، به سادگی میسر نبود.”

وی افزوده است: “آنها آن زمان ما تنها نگذاشتند و ما هم اکنون آنها را تنها نخواهیم گذاشت. بسیار مهم است که یک سیستم عادلانه برای حمایت از کسانی که می خواهند به انگلستان نقل مکان کنند وجود داشته باشد و به همین دلیل ما حتی بیشتر از پیش میخواهیم مطمین شویم که افراد بیشتری فرصت درخواست مهاجرت را دارند.”

 آقای والاس گفت: “وزارت امور داخله و دفاع همیشه برای رسیدگی به موضوعات سیاسی و ترویج ارزش های انگلیس با هم همکاری خواهند کرد.”

انگلیس در اعلامیه ای خاطرنشان کرده است که تغییرات در این طرح از به طور قانونی در ماه اکتبر انجام می شود و سپس این طرح اجرایی خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending