Connect with us

رویداد های اخیر

منابع: شورای عالی مصالحه ملی هنوز عملا به کار آغاز نکرده است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۳۹۹)

هرچند یک هفته از توافق‌ سیاسی میان رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله گذشت، اما تاکنون شورای عالی مصالحه ملی نتوانسته است که به کار خویش آغاز کند.

شکل‌گیری شورای عالی مصالحه مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بخش توافق‌نامه سیاسی بود؛ شورای که از این پس باید رهبری روند صلح و مدیریت مذاکرات به دست بگیرد.

تا هنوز عبدالله عبدالله به عنوان رییس شورای عالی مصالحه ملی در مورد برنامه‌های خود برای پیش‌برد روند صلح و زمینه‌سازی برای آغاز مذاکرات مستقیم با طالبان، چیزی نگفته است.

در همین حال آمریکا این‌ روزها تلاش‌ها برای پیشرفت در روند صلح و آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها را شدت بخشیده‌است، اما هنوز هم تصویر روشنی از آغاز مذاکرات و پیشرفت در این روند وجود ندارد.

با این حال شهروندان کشور نیز بر آغاز زودتر کار شورای عالی مصالحه از بهر پیشرفت در روند صلح، تاکید ورزیده اند.

کاخ سپیدار در این باره چیزی نمی‌گوید. اما پیش‌تر منابع گفته بودند که شورای عالی مصالحه باید هفته گذشته به کار آغاز می‌کرد اما تا این‌جای کار عبدالله عبدالله تنها دیدارهایی با برخی از سیاست‌گران داشته است.

رویداد های اخیر

انصراف اسحاق‌زی از سخنرانی به نمایندگی از افغانستان در سازمان ملل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۰)

افغانستان نماینده ای برای سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ندارد.

این در حالی است که روز یکشنبه غلام محمد اسحاق‌زی، نماینده دایم دولت محمد اشرف غنی در سازمان ملل، از سخنرانی در این سازمان انصراف داد.

آقای اسحاق‌زی قرار بود روز گذشته در نشست مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

ماموریت افغانستان در سازمان ملل در تویتی نگاشته است: ” نمایندگی دایمی افغانستان بخاطر حفظ منافع ملی، حفظ کرسی افغانستان در سازمان ملل متحد و به منظور ادامه همکاری های درازمدت با سازمان ملل متحد و اعضای شورای امنیت روی مسایل اساسی از ایراد بیانیه افغانستان در مجمع عمومی انصراف نمود.”

این ماموریت افزوده است: “نمایندگی دایمی با حفظ کرسی طبق معمول فعالیت ها و کار خویش را ادامه میدهد.”

از سوی هم مولوی امیر خان متقی وزیر امور خارجه امارت اسلامی هفته گذشته از سازمان ملل خواسته بود تا به نمایندگی از افغانستان سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر، در این سازمان سخنرانی کند.

این درخواست آقای متقی از سوی سازمان ملل رد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نظامیان ارشد امریکایی در مورد افغانستان به مجلس سنا پاسخ می‌دهند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۰)

قرار است مقام‌های ارشد نظامی امریکا امروز( سه‌شنبه، ۶ میزان) در مجلس سنای آن کشور با سوالات جدی در باره نحو روند تخلیه از افغانستان مواجه شوند.

این درحالی است که در روند تخلیه نظامیان خارجی و افغان‌های آسیب پذیر حملات انتحاری رخ داد که در پی آن ۱۳ سرباز امریکایی جان باختند.

لوید آستین، وزیر دفاع  امریکا، جنرال مارک میلی، لوی درستیز قوای مسلح و جنرال کنت مک‌کینزی، رییس ستاد مرکزی امریکا قرار است در نشست استماعیه کمیته خدمات دفاعی سنای امریکا حضور یابند و در مورد پایان ماموریت نظامی امریکا در افغانستان و پلان بعدی در امر مبارزه با هراس افگنی گفتگو کنند.

وزارت دفاع امریکا از روند تخلیه کامل قوای امریکایی از افغانستان دفاع کرده است.

این در حالی است که روند تخلیه نظامیان خارجی به رهبری ایالات متحده پس از آن سرعت گرفت که محمد اشرف غنی کشورش را به قصد امارات متحده عرب ترک کرد و امارت اسلامی بار دیگر بر افغانستان حاکم شد.

در پهلوی پرسش‌ها در مورد هرج و مرج در میدان هوایی کابل، این مقام‌های ارشد نظامی امریکا ممکن در مورد هدف قرار دادن و کشتن غیرنظامیان توسط طیاره‌های بدون سرنشین امریکایی که به اثر آن، ۱۰ نفر به شمول هفت کودک که همه اعضای یک خانواده بودند، پاسخ بدهند.

امریکا گفته که در آن حمله افراد گروه داعش را هدف قرار داده است، اما بعدا اعتراف کرد که در این رویداد افراد ملکی قربانی شدند.

بر اساس گزارش‌ها قرار است آستین، جنرال میلی و جنرال مک کینزی، فردا در کمیته نظامی مجلس نمایندگان امریکا نیز حضور یابند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نبود برنامه برای حل مشکلات کم آبی در شهرکابل

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۶, ۱۴۰۰)

در حالی که کمبود آب در کابل به یک مشکل تبدیل شده، اما هیچ برنامه‌ای که بتواند در کوتاه مدت به این مشکل پایان دهد وجود ندارد.

ساکنان مناطق کم‌آب در کابل می‌گویند، آنها مجبور اند که از خانه‌ها و مساجد آب مورد نیاز شان را تامین کنند.

در همین حال شاروال کابل می‌گوید، مشکل کم آبی در تمام کشور وجود دارد، اما از طریق خدمات آب رسانی تلاش می‌کنند تا آب آشامیدنی را برای باشندگان کابل که نیاز دارند تا مین کند.

در این روزها کمبود آب نیز بر مشکلات مردم در کابل افزوده شده است. خیلی‌ها به این باورند که اگر آب کابل بخشکد، میلیون‌ها تن مجبور به ترک این شهر خواهند شد.

تغییر اقلیم و کمبود آب حالا برای ساکنان شهر کابل قابل درک است. سطح آب در بسیاری مناطق این شهر پایین رفته و در برخی مناطق حتا چاه‌های با عمق ۱۰۰ متر خشکیده‌اند.

مقام‌ها می‌گویند شهر کابل تنها دارای ۲۹ میلیون متر مکعب آب است در حالی که نیاز ساکنان این شهر به بیشتر از ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب می‌رسد.

مولوی حمدالله نعمانی، شاروال کابل دراین باره می‌گوید که:” بله، مسئله تامین آب وجود دارد اما این فقط برای افغانستان مشکل ندارد. این یک مشکل جهانی است. ما به خوبی از مشکلات آگاه هستیم. شرکت‌هایی هستند که آب آشامیدنی تأمین می‌کنند، و چند روز قبل، ما حتی در مورد تماس با این شرکت‌ها صحبت کرد زیرا ما از مردم شکایت داریم که آب آشامیدنی کمیاب شده است. سطح آب به طور کلی کاهش یافته است.”

شاروال تازه کابل می‌گوید، آنها نشست مشترک با وزارت آب برق برای حل این مشکل داشته اند و تصمیم دارند تا تاسیسات تصفیه آب را برای تامین آب آشامیدنی در کابل تامین شود.

آقای نعمانی گفت:”وقتی ما کمبود آب را در شهر دیدیم، به این فکر افتادیم که یک جلسه مشترک با بخش تامین آب داشته باشیم. آنچه می‌توانیم انجام دهیم، ما آماده انجام آن هستیم، اما آنچه نمی‌توانیم انجام دهیم، و آنچه ما به آنها خواهیم گفت. اکنون ما برای تأسیسات تصفیه آب از مناطق دورافتاده با هزینه بسیار بزرگ آب می‌آوریم، زیرا این نگرانی وجود دارد که اگر این کار را نکنیم شهر به معنای واقعی کلمه خشک شود.”

در همین حال مردم عادی از بی‌ آبی در کابل شکایت دارند و می‌گویند حکومت باید به این معضل رسیدگی کند، در حال حاضر آنها آب آشامیدنی را خریداری و یا هم با بسیار مشکل از مناطق دور تر تامین می‌کنند.

محمد شیر، باشنده کابل گفت:” مشکل ما این است که ما کمبود شدید آب داریم. شخصی در مسجد چاهی حفر کرده است که از آنجا به مردم آب می‌دهند. اما آب کافی نیست. به همه این بچه‌ها نگاه کنید. همه آنها منتظر آب هستند.”

تاج ملا، باشنده کابل می‌گوید:” خانه من از اینجا بسیار دور است. من باید از راه دور اینجا راه بروم. گاهی اوقات، با سطل هایمان منتظر می‌مانیم اما نوبت ما نمی‌رسد. بعضی روزها با سطل‌های پر شده به خانه می‌رویم، اما گاهی اوقات با سطل‌های خالی می‌رویم. خیلی سخت است.”

این درحالی است که بیش از هفتاد درصد شهر کابل بدون پلان ساخته شده است. با وجودی که این شهر در سال‌های اخیر به صورت بی‌رویه‌ای گسترش یافته و زمین‌های بیشتر زراعتی به خانه‌های مسکونی تبدیل شده، ولی هیچ برنامه‌ای برای ذخیره و تهیه آب این مناطق وجود ندارد. وزارت آب و برق یک سال پیش هشدار داد که اگر آب کابل مدیریت نشود، این شهر در آینده نزدیک با بحران کمبود آب دچار خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است