Connect with us

رویداد های اخیر

ملا برادر: نظام آینده افغانستان باید اسلامی و همه شمول باشد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۰, ۱۳۹۹)

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و رییس دفتر این گروه در قطر این گروه، در یک نشست مجازی در مرکز «منازعات بشردوستانه» گفته است که نظام آینده افغانستان باید اسلامی و همه شمول باشد.

به گفته ملا برادر مسولیت‌های نظام آینده نگهداری از تاسیسات عامه، حفظ حقوق زنان و رسانه‌ها بر بنیاد شریعت اسلامی و نیز برقراری روابط خوب با کشورها باشد.

ملا عبدالغنی برادرگفته است:” امارت اسلامی افغانستان از طرف خود آمادگی کامل و اراده دارد که مشکلات از راه گفتگوها حل شود. مشکلات موجود فرا راه روند صلح، فهرست سیاه، بربنیاد توافقنامه باید موضوع فهرست سیاه حل می‌بود.”

این عضو ارشد گروه طالبان گفتگوهای جاری را تنها راه حل برای مساله افغانستان میداند و تاکید می ورزد که  بیرون نشدن نام‌های رهبران این گروه از فهرست سیاه از موانع جدی در برابر روند صلح است.

اما طرف جمهوریت، برقراری آتش بس، قانون اساسی و  دست آوردهای ۲۰ سال اخیر را در گفتگوها مهم میداند.

سید سعادت منصور نادری  وزیر دولت در امور صلح، در این باره گفت:” که هر دو طرف جنگ به تمام فکتورهای که ثبات و پایداری پروسه را تهدید میکند توجه جدی داشته و آنها را در نظر داشته باشد.”

درهمین حال نسخه طرز العمل کاری مذاکرات که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است نشان میدهد که مذاکرات میان دو طرف بر بنیاد چهار اصل از جمله توافق صلح امریکا و طالبان، خواست مردم افغانستان برای صلح پایدار، تعهد دو طرف برای تامین صلح  ونیز خواست‌های سازمان ملل در برقراری صلح به پیش برده میشود.

وحید الله سباوون، رییس حزب متحد اسلامی، در این مورد گفته است:”  آنجا ملابرادر شب و روز همراه کمیسیون خود نشسته اینها هم همرای کمیسیون خود باید باشد آنها را ببیند احوال شان را بپرسند، هدایت لازمه برای شان بدهد و مشکل افغانستان را حل کند.”

این درحالی است که رایزنی‌ها برای تعیین اجندای مذاکرات صلح در دوحه  وارد ششمین روز شده است.

همزمان ناتو با استقبال از پیشرفت‌های اخیر در تلاش‌های صلح از دو طرف میخواهد که خشونت‌ها را به گونه فوری پایان بدهند.

ناتو  از دو طرف مذاکره کننده میخواهد که با استفاده از پیشرفتی که صورت گرفته برای یک آتش‌بس همه جانبه و یک راه حل سیاسی مذاکره کنند.

رویداد های اخیر

بریتانیا یک میلیون پوند برای حمایت از افغان‌ها در ایران کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد در ایران میگوید که بریتانیا یک میلیون پوند برای حمایت از مهاجران آسیب پذیر افغان در ایران کمک کرده است.

برنامه جهانی غذا در یک اعلامیه از کمک یک میلیون پوندی بریتانیا استقبال کرده و گفته که این کمک اجازه می‌دهد تا برای پناهنده‌گان تازه وارد افغان کمک کند.

بر اساس این اعلامیه این پول برای حمایت از ۳۱ هزار پناهنده افغان که در سراسر ایران زنده‌گی میکند مصرف خواهد شد.

نگار گرامی، نماینده و مدیر برنامه جهانی غذا در ایران گفته “ما از اداره امور خارجه کشورهای مشترک‌المنافع و توسعه بریتانیا برای این کمک سخاوت‌مندانه و حمایت آنها از پروژه‌های ‌مان در ایران بی‌نهایت سپاسگزاریم. ماه‌های سخت زمستان، بیکاری، کمبود نقدینگی و افزایش قیمت‌ها، بحران انسانی در افغانستان را به بالاترین حد خود رسانده است و نزدیک به ۲۴ میلیون نفر در خطر ناامنی غذایی قرار دارند. بسیار مهم است که برنامه جهانی غذا آماده پاسخگویی به هرگونه شرایط اضطراری در پی ورود ناگهانی پناهنده‌گان باشد.”

سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران گفته کشور اش به ایران کمک می‌کند تا از تعداد زیادی از پناهجویان افغان که قصد خروج از کشور را دارند حمایت کند.

سفیر بریتانیا افزوده “بریتانیا در کنار مردم افغانستان و شرکای منطقه‌ای برای دست یافتن به آینده‌ با ثبات و صلح‌آمیز برای این کشور قرار دارد.”

این درحالی است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان شماری زیادی از مردم افغانستان به کشورهای خارجی سفر کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

زلزله شدید در ولایت بادغیس جان ۲۶ تن را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی ولایت بادغیس می‌گویند که آمار تلفات ناشی از زلزله روز دوشنبه (۲۷جدی) در این ولایت در حال افزایش است.

مرکز این زلزله ولسوالی قادس گفته شده است که در نتیجه ۷۰۰ خانه مسکونی تخریب شدند و ۲۶ تن هم جان باختند.

دراین زلزله به قریه‌های بادروک، خاک پلک، و بند سفید ، سلطان‌ها، قالی چرخ، درزره غوندی و گلچین ولسولی قادس بیشترین تلفات و خسارات وارد شده است.

مولوی بازمحمد سروری، رئیس اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در ولایت بادغیس می‌گوید که درمیان جان باخته‌گان، ۵ زن و ۴ طفل نیز شامل می‌باشند.

به گفته مقام‌ها تیم‌های کمک رسان صبح امروز به محل رویداد رسیده اند، و به گفته آنان میزان خسارات در قادس زیاد است و نیاز بیشتر به کمک‌های فوری وجود دارد.

گفته می‌شود این زلزله حتی ولایت‌های هرات و غور را هم تکان داده است که منار جام در غور نیز آسیب دیده است.

بر اساس اعلام مرکز زلزله نگاری مدیترانه‌ای اروپا، این زلزله در عمق ۳۰ کیلومتری بوده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: نیروهای پاکستانی ۲۱ راکت به ولایت کنر شلیک کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

حمدالله همدرد، سخنگوی لوای اول سرحدی امارت اسلامی در زون شرق به آریانانیوز گفته است که دو روز قبل (یکشنبه۲۶جدی) درگیری بین نیروهای مرزی پاکستان و امارت اسلامی در نزدیکی خط دیورند در ولسوالی سرکانو ولایت کنر رخ داد که به کسی آسیب نرسیده است.

به گفته همدرد این درگیری تا ساعت ۹ شب ادامه داشت و نیروهای امارت اسلامی در پاسخ به آنسوی خط راکت شلیک کرده اند، اما از تلفات آن اطلاعات در دست نیست.

همدرد افزود:”شب گذشته (یکشنبه شب) در ولسوالی سرکانو ولایت کنر میان نیروهای پاکستانی و امارت اسلامی درگیری رخ داد که در پاسخ، نیروهای امارت اسلامی به سوی پاکستان راکت شلیک کردند و احتمالاً در آنجا تلفاتی وارد شده باشد، اما به نیروهای ما و مردم آسیبی نرسیده است.”

راکت پراگنی‌های پاکستان به کنر پس از آن صورت می‌گیرد که اخیرأ نیروهای امارت اسلامی مانع حصارکشی نیروهای پاکستانی را در امتداد خط دیورند در ولسوالی لعلپور ولایت ننگرهار شدند.

پیش از این، مقام‌های امارت اسلامی در شرق گفته بودند که ۳۲ پوسته جدید امنیتی را در امتداد خط دیورند در چهار ولسوالی ولایت کنر ایجاد می‌کنند تا به حملات پاکستان پاسخ دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending