Connect with us

اخبار ساحوی

مقام های محلی: برخی از فرماندهان در ارزگان پاسگاه های امنیتی را به طالبان می فروشند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۰, ۱۳۹۶)

مقام های محلی در ولایت ارزگان میگویند: برخی از فرمانده هان نیروهای دولتی در ارزگان پاسگاه ها را برای طالبان می فروشند و شماری دیگر هم با برکنار شدن شان، از سلاح دولت در برابر دولت آتش می کنند.

رحمت شاه قیمتی، فرمانده لوای چهارم ارتش ارزگان گفت: “برخی افراد نااهل در جمع پولیس نفوذ می کنند و پاسگاه ها را بر هراس افگنان می فروشند. اداره های کشفی کار می کنند که این گونه افراد را شناسایی کنند؛ هرچند که شمار شان کم شده است.”

فرمانده هان کندک های عملیاتی نیروهای دولت در ارزگان بیشتر متنفذین قومی اند که از یک سو رتبه پایین نظامی دارند و از سوی دیگر کمتر آموزش های نظامی دیده اند. این فرمانده هان مدیریت بخش کلیدی جنگ را بر دوش دارند و وابسته به یک قوم اند.

عبدالواحد پتان، معاون والی ارزگان بیان داشت: “فرمانده هانی که در راس کندک های عملیاتی کار می کنند، بسیاری آنان متنفذین قومی اند که رتبه ساتمنی یا حتا بریدملی دارند و به یک قوم مربوط می شوند.”

در همین حال رحمت الله صدیقی، فرمانده پولیس ارزگان مدعی است که “موتر شوی” و افراد “کوچه گشت” به عنوان فرماندهان جنگی استخدام شده اند.

اما برکناری این فرماندهان هم کار ساده نیست چرا که نمونه های وجود دارد که شماری از فرماندهان با شنیدن خبر برکناری شان، از سلاح دولت بر ضد دولت آتش کرده اند و آماده ترک موقف شان نبوده اند.

آقای صدیقی در مورد می افزاید که بر سر شماری از این افراد زورگو”خریطه انداخته ایم و به مرکز راهی شان نمودیم”.

سربازان هم انتقاد می کنند که فرمانده هان شان، خون آنان را معامله می کنند.

کریم الله، سرباز پولیس ملی در ولایت ارزگان در مورد فروش پاسگاه های دولتی به آریانانیوز گفت: “برایتان گفته نمی توانم که افراد قدرتمند این کار را انجام نمی دهند، خون من را می فروشند، خون برادرم را می فروشند، خون عزیزان مان را می فروشند، خون این ملت را می فروشند.”

یکی از نمونه معامله گری در ارزگان؛ سال پار در حمله گسترده طالبان بر شهر ترینکوت، فرمانده پولیس نظم عامه ارزگان، فرماندهی و تجهیزات نظامی آن را به طالبان واگذار کرده بود و با جنگجویان طالب یکجا در برابر دولت جنگیده بود.

گزارشگر: باعث حیات و سمیع جهش

اخبار ساحوی

وزارت دفاع گزارش‌ها مبنی بر تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی قندز را بررسی می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۳۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور تایید میکند که نیروهای افغان روز شنبه یک قرارگاه طالبان را در ولسوالی خان آباد ولایت قندز آماج حمله هوایی قرار دادند.

این وزارت گفته است که گزارش ها مبنی بر وارد شدن تلفات به افراد ملکی را نیز بررسی میکند.

وزارت دفاع تاکید کرده است که این حمله بر اساس «دفاع فعال» نیروهای افغان صورت گرفته است.

این وزارت گفته است که در این رویداد ۳۰ طالب مسلح به شمول دو فرمانده شان به نام های قاری عبدلرزاف و مولوی عباس کشته شدند.

همچنان هشت طالب مسلح دیگر به شمول دو فرمانده شان به نام های فیضانی و قاری ابراهیم در این حمله هوایی زخمی شده اند.

این وزارت افزوده است که در این رویداد شمار زیاد از وسایط نقلیه، یک انبار بزرگ مهمات نیز از بین رفته است.

اما گزارش هایی مبنی بر آسیب دیدن افراد ملکی نیز منتشر شده است که وزارت دفاع از بررسی این موضوع خبر داده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

غنی حمله بر معاون شورای ولایتی پکتیا را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۳۹۹)

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای حمله بر ایوب غروال معاون شورای ولایتی پکتیا را که صبح امروز در شهر گردیز در یک سوقصد جان باخت، را شدیدا محکوم کرد.

در اعلامیه ارک آمده است که رییس جمهور غنی یک بار دیگر از طالبان خواست که آتش بس بشری، سرتاسری و دایمی را که همانا خواست مردم، حکومت افغانستان و جامعه جهانی است، بپذیرند.

وی همچنان “به ارگان های مربوطه بخاطر بررسی همه جانبه رویداد و شناسایی و مجازات عاملین آن، هدایت داد و با تاکید گفت که مبارزه نیروهای امنیتی و دفاعی ما در برابر تروریستان و جنایتکاران ادامه خواهد داشت.”

مقام های ولایت پکتیا گفته اند که آقای غروال حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز در شهر گردیز که در حال رفتن به سوی دانشگاه گردیز بود، مورد حمله قرار گرفت.

وی در این رویداد جراحت شدید برداشت که بعدا در بیمارستان جان داد.

حمله بر غروال در ادامه حملات هدفمند بالای چهره های شناخته شده و مقام های حکومتی است.

اوایل این ماه امرالله صالح و معاون اول ریاست جمهوری نیز در کابل مورد سوقصد قرار گرفت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

در حمله طالبان در ننگرهار ۲۰ تن از نیروهای امنیتی جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۷, ۱۳۹۹)

در پی حمله طالبان بالای چند پاسگاه نیروهای امنیتی در ولایت ننگرهار دست کم ۲۰ نفر از نیروهای افغان جان باخته اند.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار به آریانانیوز گفته است که شب گذشته شمار زیاد از جنگجویان طالبان بالای پاسگاه های امنیتی در ولسوالی های خوگیانی، حصارک و شیرزاد حمله کردند که با مقاومت نیروهای افغان مواجه شد.

به گفته آقای خوگیانی در نتیجه درگیری میان دو طرف دست کم ۲۰ تن از نیروهای افغان به شمول ۱۲ سرباز پولیس، سه پولیس محلی و پنج نفر از خیزش های مردمی جان باخته و سی تن دیگر زخم برداشته اند.

آقای خوگیانی می‌افزاید که به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است. به گفته وی در این رویداد دست کم سی جنگجوی طالبان کشته و شمار زیاد دیگر آنان نیز زخمی شده اند.

طالبان تا هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که مذاکرات میان افغان ها برای یافتن راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان در دوحه، پایتخت قطر آغاز شده است.

روز سه شنبه نمایندگان حکومت و طالبان اولین نشست رودررو شان را برگزار کردند که روی اصول کار و تقسیم اوقات نسشت های بعدی به توافق رسیدند.

معصوم ستانکزی رییس هیات مذاکره کننده حکومت در این نشست از طالبان خواست که دست از خشونت بردارند.

آقای ستانکزی گفت: “مهم‌ترین اولویت مردم افغانستان توقف خون ریزی در کشور است.”

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending