Connect with us

تجارت

مقام‌ها: هرات ۹۰ درصد زعفران کشور را تولید میکند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 12, 2020)

بشیراحمد احمدی، سرپرست ریاست زراعت هرات امروز پنج شنبه (۲۲عقرب) در جریان بازدید از ششمین جشنواره گل زعفران در هرات گفته است که ولایت هرات ۹۰ درصد زعفران کشور را تولید میکند.

آقای احمدی با اشاره به دستآوردهای این اداره در سال جاری گفته است که:”هشت هزار هکتار زمین در هرات، زیر کشت زعفران قرار دارد که باعث اشتغالزایی خانواده‌ها در این ولایت شده است.»

آقای احمدی افزود: هرات به عنوان مرکز زعفران کشور توانسته این نبات را نه تنها به عنوان کشت بدیل بلکه به عنوان نبات استراتیژک اقتصادی و اشتغالزا معرفی کند.

وی در ادامه گفته است که :” هرات ۹۰ درصد زعفران کشور را تولید میکند که این میزان، بیشتر از ۲۰ تن تولید زعفران است.”

به گفته‌ی مقام‌ها در ولایت هرات، در راستای تولید و پروسس زعفران، ۴۲ انجمن و بیش از ۵۳ شرکت فعالیت دارند و در قسمت اشتغالزایی دراین ولایت ۲۰ هزار خانواده مشغول کار در سکتور زعفران اند.

از سوی دیگر بشیراحمد رشیدی، مسوول اتحادیه زعفرانکاران افغانستان با اظهار خرسندی از رشد این نبات بینالمللی در سطح کشور و جذب دهقانان به این نبات ارزشمند، خواهان همکاری مسوولان محلی و نهادهای زیربط در قسمت کنترل و نظارت، بر واردات زعفران شد.

آقای رشیدی میگوید که در حال حاضر یک کیلو زعفران خالص در بازار هرات، بلندترین ۴۰ هزار و پایینترین ۳۰ هزار افغانی به فروش میرسد.

در همین حال، شماری از زعفران کاران که گلهای زعفرانشان را در این جشنواره به نمایش گذاشته‌اند، از افزایش حاصلات زعفران ابراز خرسندی میکنند.

تجارت

امضای تفاهم‌نامه برای حمایت از تولیدات داخلی کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

در سال آینده تمامی اداره های حکومت از تولیدات داخلی استفاده خواهند کرد.

به همین منظور اداره تدارکات ملی و اتاق صنایع و معادن برای خرید تولیدات داخلی تفاهم نامه‌ای امضا کردند.

این تفاهم نامه اداره های دولتی را مجبور می‌کند تا  از آغاز سال ۱۴۰۰ به بعد از تولیدات داخلی استفاده کنند.

تدارکات ملی از صنعت کاران نیز می خواهد که برای عملی شدن این تصمیم تولیدات شان را معیاری بسازند.

محمد عمر الهام هوتکی رییس اداره تدارکات ملی میگوید: “ما می خواهیم از تمام راه ها استفاده برای تقویت تولید داخلی استفاده کنیم. تمام اداره های دولتی مکلف اند که در سال ۱۴۰۰ از تولیدات داغلی استفاده کنند.”

در همین حال مسوولان اتاق صنعت و معادن کشور نیز می گویند که اگر حکومت استفاده از تولیدات داخلی را افزایش بدهد، آنان نیز آماده سرمایه گزاری های بیشتر در کشور استند.

شیر باز کمین زاده رییس اتاق صنعت و تجارت میگوید: “اگر از تولیدات داخلی در قراردادهای دولتی استفاده شود؛ ما می توانیم تعادل تجاری را حفظ کنیم. ما در کنار تولیدات در قسمت های دیگر نیز آماده سرمایه گذاری استیم در صورت که حکومت از ما حمایت کند.”

از سوی هم آگاهان اقتصادی باور دارند که اگر مصرف تولیدات داخلی در اداره های حکومتی بیشتر شود، جلو مارکیت قاچاق گرفته شود، کشور از حالت بحران اقتصادی بیرون خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

لین دوم سرک کندهار- سپین بولدک در حالی تکمیل شدن است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 19, 2021)

وزارت فواید عامه میگوید که کار ساختمان لین دوم سرک کندهار- سپین بولدک در آینده نزدیک تکمیل و به بهره برداری سپرده خواهد شد.

 این سرک ۴۰ کیلومتر طول دارد و به ارزش بیشتر از یک میلیارد افغانی اعمار و ساختمان شده است.

این پروژه در مجموع ۷۹،۶ کیلومتر طول داشت که بخش اول آن به طول ۳۹.۶ کیلومتر قبلاً تکمیل گردیده است.

سرک متذکره یکی از مهمترین پروژه‌های حکومت بوده، ولایات جنوب غربی را با خط فرضی دیورند در چمن وصل میسازد که در تجارت، ترانزیت و اتصال مناطق دور افتاده نقش مهم و اساسی دارد.

همزمان با این عمران خان، نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه اعلام کرده است که وی به مقام‌ها جهت راه اندازی بازارهای مرزی در مرزهای این کشور با افغانستان و ایران جهت تقویت فرصت‌های شغلی و کمک به جلوگیری از قاچاق کالا هدایت داده است.

تصمیم برای ایجاد بازارهای مرزی در سپتامبر سال گذشته با هدف تأمین مشاغل و ایجاد صلح اتخاذ شده بود.

عمران خان گفته است که: “ایجاد این بازارها برای رونق جمعیت ساکن در مناطق مرزی بلوچستان و مناطق مشترک خیبر پختونخوا بسیار مهم است.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

مجلس نمایندگان برای بار دوم طرح بودجه ملی را رد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 16, 2021)

مجلس نماینده‌گان امروز (شنبه، ۲۷ جدی) برای بار دوم  طرح بودجه ملی را که برای سال مالی ۱۴۰۰ هجری خورشیدی اختصاص داده شده بود با اکثریت آرا رد کرد.

اعضای مجلس نمایندگان می گویند که طرح دوم بودجه نیز متوازن نیست و به مسئله یکسان سازی معاشات کارمندان دولتی توجه نشده است.

مجلس می‌گوید تا زمانیکه این بودجه متوازن نشود و خواست‌های مجلس در مورد همسان سازی معاشات در نظر گرفته نشود بودجه را تصویب نمی‌کند.

به گفته‌ی این نماینده‌گان حکومت دو ماده دیگر را نیز در  طرح بودجه ملی افزوده است که قابل قبول آنها نیستند.

این نماینده‌گان در مورد این دو ماده جزییات نداده اند.

قبل از این نیز مجلس نماینده‌گان طرح بودجه ملی سال ۱۴۰۰ را نسبت به مشکلات جدی رد کرده بود و افزوده بود که در این بودجه به کودهای احتیاطی پول بیشتر اختصاص داده شده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است