Connect with us

رویداد های اخیر

مقام‌ها: نیروهای افغان و طالبان در بادغیس آتش‌بس اعلام کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۴, ۱۴۰۰)

نیروهای دولتی و گروه طالبان در ولایت بادغیس آتش‌بس کرده اند.

حسام الدین شمس والی بادغیس می‌گوید این آتش‌بس با پا درمیانی بزرگان قومی از ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه آغاز شده است.

تا هنوز روشن نیست که تا چه زمانی این آتش بس ادامه خواهد داشت. اما منابع گفته اند که دو طرف تا پایان از عید سعید قربان آتش بس کرده اند.

گروه طالبان تا هنوز در این مورد چیری نگفته است.

این در حالی است که طالبان برای سه ماه آتش بس، آزادی هفت هزار زندانی شان و بیرون شدن نام سران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل را شرط گذاشته اند.

نادر نادری عضو، هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید، این شرط طالبان بیش از حد سنگین است و رهایی هفت هزار زندانی این گروه در گذشته، باعث افزایش خشونت ها شده است.

آقای نادری گفته است: ” طالبان پیشنهاد سه ماه آتش‌بس کرده ‌اند اما در مقابل آن آزاد شدن ۷ هزار زندانی و خارج شدن نام رهبران خود از لیست سیاه ملل متحد را خواستار شده‌اند.”

هرچند منابع زمان یک سفر هیات یازده نفری به ریاست عبدالله عبدالله به دوحه را روز جمعه گفته بودند، اما به نظر می‌رسد هنوز روی آجندا، تشکیل هیات و صلاحیت آن و سرکردگی آن توافق نهایی صورت نگرفته است.

قرار است همین هیات پس از سفر دوحه به دعوت رسمی سران پاکستان به اسلام آباد برود.

رویداد های اخیر

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در ننگرهار کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۰)

بنیاد بیات در ادامه کمک های زمستانی اش به صدها خانواده نیازمند در ولایت ننگرهار کمک کرد.

مسوولین این بنیاد میگویند که این کمک ها شامل آرد، برنج و برنج می شود که در ولایت های دیگر نیز توزیع خواهد شد.

به گفته آنان، این کمک ها به خانواده های توزیع میشود که در نتیجه جنگ و فقر از ولسوالی ها به مرکز ولایت ننگرهار آواره شده اند.

حاجی محمد اسماعیل معاون بنیاد بیات میگوید: “به ادامه کمک های زمستانی بنیاد بیات که همه ساله توزیع میکند؛ امسال هم خوشبختانه در یک تعداد ولایات توزیع کردیم، امروز هم در ولایت ننگرها، شهر جلال آباد آمده ایم، یک تعداد مستحقین که لیست اش توسط بنیاد بیات در جلال آباد تکمیل شده بود، آمده ایم برای این ها مواد غذایی شامل آرد، برنج و روغن توزیع میکنیم.”   

مسوولان این نهاد خیریه می افزایند که این کمک های بشردوستانه در روز های سرد زمستان به سایر ولایات که مردم به آن نیاز دارند، ارسال خواهد شد.

در همین حال خانواده های که از این کمک ها مستفید شده اند نیز با ابراز خرسندی و سپاسگزاری از بنیاد بیات، خواستار کمک سایر بنیادهای خیریه به خانواده های نیازمند شده اند.

از سوی هم مسوولان ریاست کار و امور اجتماعی ننگرهار از مساعدت بنیاد بیات قدردانی میکنند و از نهاد های کمک کننده دیگر میخواهند که در شرایط کنونی با مردمان که با فقر دست و پنجه نرم میکنند همکاری کند.

بنیاد بیات در گذشته نیز به مردم ولایت ننگرهار کمک های قابل توجه نموده است. گفتنی است که بنیاد بیات در برخی از ولایات دیگر کشور نیز در تامین آب آشامیدنی سالم، ساخت مساجد، مراکز صحی و مدارس فعالیت داشته است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امارت اسلامی از اقدام اندونیزیا برای بررسی بازگشایی سفارت کابل استقبال کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان از اقدام اندونیزیا برای بررسی بازگشایی سفارت خود در کابل پس از خروج همه کارکنان در ماه آگست استقبال کرده است.

روزگذشته (سه شنبه ۱۶قوس)، یک مقام وزارت خارجه اندونیزیا گفت که جاکارتا ممکن است به زودی سفارت خود را در کابل بازگشایی کند و “تعامل سازنده” را با امارت اسلامی آغاز کند.

حمدالله وثیق، معاون سخنگوی امارت اسلامی امروز (چهارشنبه ۱۷قوس) گفته است که:”ما از اقدام دولت اندونیزیا استقبال می‌کنیم و این اقدام روابط مثبت بین دو کشور را بیشتر تقویت می‌کند.”

پیش از این رسانه های اندونیزیایی گزارش داده بودند که ماموریت اندونیزیا در افغانستان پس از خروج امریکا و فروپاشی دولت سابق، توسط سفارت این کشور در پاکستان اداره می‌شد.

عبدالقادر جیلانی، یکی از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه اندونیزیا گفت که آنها در ابتدا با امارت اسلامی در زمینه‌ کمک‌های بشردوستانه، حقوق زنان و بورسیه‌های تحصیلی صحبت خواهند داشت، اما تصریح کرد که این تعامل به معنای به رسمیت شناختن امارت اسلامی نیست.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

درخواست دو میلیارد دالری یونیسف برای رسید‌ه‌گی به وضعیت کودکان افغان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۷, ۱۴۰۰)

صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) خواهان کمک دو میلیارد دالری برای رسیده‌گی به اوضاع کودکان در افغانستان شده است.

به گفته یونیسف، با این پول نیازمندی‌های عاجل ۲۴ میلیون تن در افغانستان که نصف آنان را کودکان تشکیل می‌دهند، بر آورده خواهند شد.

یونیسف با نگرانی از اوضاع بد بشری در افغانستان می‌گوید کودکان در آستانه رسیدن فصل سرما با چالش‌های جدی روبرو استند.

یونیسف می‌گوید که در سال ۲۰۲۲، از هر دو کودک زیر پنج سال، یک کودک به سوء تغذیه شدید گرفتار خواهد بود.

رییس یونسیف برای افغانستان می‌گوید:”وضعیت بشری در افغانستان وخیم است، به ویژه برای کودکان. با رسیدن زمستان، یونسیف و همکاران‌اش بدون کمک‌های بیشتر قادر به رسیده‌گی به کودکان نیازمند و خانواده‌های شان نیستند.”

یونیسف می‌گوید که با وخیم‌تر شدن وضعیت، سیستم‌های صحی، آموزش و دیگر سیستم‌های خدمات اولیه با مشکلات روبرو شده‌اند.

از سویی هم، صندوق پشتیبانی از کودکان سازمان ملل می‌گوید که شیوع شماری از بیماری‌های به ویژه سرخکان، پولیو، و اسهالات زنده‌گی کودکان را تهدید می‌کند. دسترسی نداشتن به خدمات بهداشتی و کمبود مواد خوراکی از دیگر چالش‌هایی گفته می‌شوند که کودکان با آن روبرو استند.

نماینده یونیسف در افغانستان می‌گوید:”ناتوانی خانواده‌ها در فراهم سازی غذای مناسب، میلیون‌ها کودک را با خطر گرسنگی روبرو کرده است.”

یونیسف می‌گوید که برای رسیده‌گی به وضعیت کودکان این سازمان نیاز به دو میلیارد دالر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است