Connect with us

اخبار ساحوی

مقام‌ها: حمله طالبان بر شهر مهترلام لغمان عقب زده شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۴۰۰)

مقام‌های نظامی امروز (دوشنبه، ۳ جوزا) میگویند که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور حملات طالبان بر شهر مهترلام را به عقب زده اند.

این در حالی است که  روز گذشته طالبان حملات گسترده را بالای شهر مهترلام و ولسوالی الیشنگ این ولایت راه اندازی کرده اند.

منابع میگویند که درگیری شدید میان نیروهای افغان و جنگجویان طالبان در این ولایت جریان داشت.

این منابع می افزایند که طالبان زندان ولایت لغمان را محاصره کرده و با بلندگوها از زندانیان می خواستند که از زندان فرار کنند.

لطف الله کامران، فرمانده پولیس لغمان، در این باره گفت:” به دشمن آتش می باریم، به قیمت جان و سر خود از لغمان نگهبانی میکنیم.”

در همین حال والی لغمان می گوید که ۱۱۰ کارمند امنیتی به دلیل غفلت وظیفوی، از جمله ندادن اطلاعات به موقع و واگذاری بدون مقاومت پاسگاها بازداشت شده اند.

رحمت‌الله یارمل، والی لغمان، در این باره گفت:” در روز اول به قرآن سوگند یاد می‌کنند و تعهد می‌سپارند که از خاک و وظیفۀ خود حفاظت می‌کنند و از وجب وجب خاک دفاع می‌کنند. امروز یک فیر هوایی نشده، می‌آیند و می‌گذرند.”

از سوی دیگر وزارت دفاع میگوی که در ۱۱ ولایت کشور عملیات راه اندازی کرده که در نتیجه آن به طالبان تلفات سنگینی وارد شده است.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع، در این باره گفت:” عملیات‌های را که نیروهای افغان در ۱۱ ولایت کشور راه اندازی کرده تلفات زیادی به طالبان وارد شده است.”

در چنین شرایطی اسدالله خالد وزیر دفاع کشور که برای تداوی به درخارج از کشور رفته بود، بار دیگر به کشور برگشته و با رییس جمهورغنی دیداری داشته است.

اخبار ساحوی

بنیاد بیات به خانواده‌های نیازمند در بلخ مواد غذایی کمک کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲, ۱۴۰۰)

مسوولان بنیاد بیات میگویند که قبل از رسیدن فصل سرما به صدها خانواده نیازمند در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ، مواد خوراکی توزیع کرده اند.

مسوولان این بنیاد خیریه می افزایند که این مواد شامل آرد، روغن، و برنج است که به سلسله کمک‌‌های زمستانی این نهاد در مزار توزیع شد.

حاجی محمد اسماعیل، معاون بنیاد بیات، در این باره گفت:”به ادامه کمک‌های بنیاد بیات برای مستحقین و اشخاص که بیجاشده‌گان میباشد کمک‌های خود را شروع کرده. قبلا ما در زون کندهار و هرات توزیع داشتیم و امروز هم در مزارشریف توزیع دارم.”

مسوولان بنیاد بیات تاکید می‌ورزند که این کمک‌ها به مستحقین توزیع شده اند.

یافث ثاقب، مسول بنیاد بیات در بلخ، در این باره گفت:” به اساس سروی که از طرف تیم خیریه بنیاد بیاد در داخل شهر مزارشریف صورت گرفته بود امروز  مواد غذایی که آماده شده برای مستحقین واقعی توزیع میشود.”

شماری از باشنده‌گان بلخ می‌گویند کمک‌های بنیاد بیات در شرایط صورت گرفته که واقعا مردم با انواع مشکلات مالی و اقتصادی مواجه بودند  .

عبدالغفار، باشنده بلخ، در این باره گفت:”نان خوردنی ندارند و دیگر تشکری میکنیم از بنیاد بیات که هر وقت همین کمک خود را ادامه داده به این مسلمانان. “

محمد باقر، باشنده دیگری بلخ، در این مورد افزود:” در این زمان بسیار خطرناک که مردم در گرسنگی به سر میبرند، آمده دست ما را گرفته کمال تشکر و سپاس میکنیم و امیداوار استم که این کمک‌ها ادامه داشته باشند.”

شکیلا، باشنده بلخ، در این باره گفت:” کار نیست، سیاسرها مشکل دارند، بیرون برآمده نمی‌توانند. تشکری میکنیم از اینها که دست ما را گرفتند و کمک کردند، امیدوار استم که کمک‌های شان بیشتر شوند.”

مسولان بنیاد بیات می‌گویند که سلسله این کمک‌ها را به دیگر ولایات کشور نیز گسترش خواهند داد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

یک داکتر در هرات از چنگ اختطافگران آزاد شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۸, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که کارمندان بخش استخبارات در ولایت هرات یک داکتر را از چنگ اختطافگران آزاذ ساختند.

عبدالقیوم روحانی، والی هرات می‌گوید این داکتر یک هفته پیش در شهر هرات اختطاف شده بود که آدم ربایان او را به ولسوالی گذره این ولایت برده بودند.

به گفته والی در پیوند به این قضیه ۴تن بازداشت شدند که تحقیقات از نزد شان جریان دارد‌.

داکتر شراف‌الدین یک هفته پیش از شهر هرات ربوده شده بود.

والی هرات تاکید می‌کند که نیروهای امارت اسلامی به منظور ریشه‌کن کردن پدیده اختطاف تلاش می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

داعش مسوولیت حمله بر مسجد اهل تشیع در کندهار را بر عهده گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۴, ۱۴۰۰)

گروه داعش در یک اعلامیه مسوولیت حمله مرگبار روز گذشته (جمعه،۲۳ میزان) بر یک مسجد اهل تشیع در شهر کندهار را بر عهده گرفته است.

اعلامیه افزوده که دو جنگجوی داعشی نخست بر محافظ این مسجد حمله کرده و بعدا داخل مسجد شده و میان نمازگزاران مواد منفجره شان را انفجار داده اند.

این انفجار در مسجد امام بارگاه در ناحیه اول شهر کندهار مربوط به شیعیان، حین ادای نماز جمعه رخ داده است.

یکی از شاهدان می‌گوید، او صدای سه انفجار را از ورودی اصلی مسجد، جایی که نمازگزاران در حال وضو بوده‌ اند، شنیده است.

از محل انفجار دست کم ۳۴ کشته و ۶۹ زخمی به شفاخانه میرویس انتقال داده شده است که همه قربانیان غیرنظامیان بوده اند.

به گزارش رسانه‌ها سخنگوی وزارت داخله گفته برای تحقیقات بیشتر این رویداد یک نیروی ویژه به محل اعزام شده است.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی در پیامی نوشته است که امارت اسلامی این انفجار را نکوهش می‌کند و آن را جنایت بزرگ می‌داند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است