Connect with us

جهان

مقام‌های جرمنی از خدمات نیروهای شان در افغانستان قدردانی کردند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های جرمنی در یک مراسم خاص از خدمات ۲۰ ساله نیروهای آن کشور در افغانستان قدر دانی کردند.

رییس جمهور جرمنی و وزیر دفاع آن کشور می‌گویند که فصل همکاری با افغانستان پایان نیافته و آلمان به همکاری‌های سیاسی و بشری اش با افغان‌ها ادامه میدهد.

این مراسم که در شهر برلین برگزار شده بود، رییس جمهور، صدراعظم و وزیر دفاع آلمان نیز اشتراک کرده بودند.

انه گریت کرامپ کارنباور: وزیر دفاع آلمان، در این باره گفت:”امروز روزی نیست که فصل افغانستان را ببندیم. تنها به دلیل وضعیت افغانستان و این واقعیت که افرادی که از ما حمایت کردند و در کنار ما جنگیدند هنوز به عنوان نیروهای محلی در افغانستان استند. هدف همه تلاش‌های سیاسی و دیپلماتیک ما این است که باید این افراد بتوانند با خیال راحت افغانستان را ترک کنند.”

در همین حال رییس جمهور آلمان نیز از خدمات ۲۰ ساله نیروهای آن کشور در افغانستان قدردانی کرده و حضور ۲۰ ساله آلمان در افغانستان را در تاریخ ۶۵ سال آن کشور بی پیشینه میداند.

فرانک والتر، رییس جمهور آلمان ، در این باره گفت: “کشور ما مدیون سپاسگزاری افغان‌های شجاع است که برای سازمان‌های آلمانی کار کردند و بنابر این امروز باید از جان خود در سرزمین مادری خود بترسند. شما توانستید بسیاری از آنها را به سلامت برسانید. اما تعداد کمی دیگر هنوز در افغانستان باقی مانده اند. من می‌دانم که بسیاری از آلمانی‌ها به ویژه بسیاری از جانبازان، نگران این افراد استند و آنها به درستی انتظار دارند که کشور ما همچنان به دنبال همه راه‌ها و وسایل ممکن برای انجام تعهد خود برای حفاظت از این افراد نیز باشد.”

مقام‌های آلمانی در حالی از ماموریت و خدمات نیروهای آن کشور در افغانستان قدردانی میکنند که نیروهای شان بیشتر در ولایت‌های شمال بخصوص کندز و بلخ مستقر بودند و پروژه های زیادی انکشافی از جمله اعمار میدان هوایی بلخ، اعمار کانال‌ها آب و سرک را از طریق موسسات GIZ تطبیق کردند.

در ۲۰ سال گذشته آلمان یکی از متحدان قدرت مند سازمان ناتو در افغانستان بود که بخش بزرگ از آموزش نیروهای امنیتی بخصوص نیروهای پولیس را نیز برعهده داشت.

جهان

شمار قربانیان انفجار در یک معدن روسیه از ۵۰ تن گذشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۵, ۱۴۰۰)

شماری کارگرانی که در اثر نشت گاز در یک معدن ذغال سنگ در منطقۀ سایبریای روسیه روز پنجشنبه (چهار قوس) کشته شدند،‌ به ۵۲ نفر افزایش یافت.

خبرگزاری‌های روسیه گزارش داده اند که شش نفر از تیم نجات نیز شامل قربانیان این حادثه اند که در جریان عملیات نجات جان باختند. مقام‌های روسیه گفته اند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، این یکی از بدترین فاجعه‌های طبیعی بوده است.

کمیتهٔ تحقیقات منطقه‌ای گفته است که سه نفر به شمول رییس معدن لیستویاژنایا و معاون‌اش به ظن تخطی از قوانین مصوونیت صنعت معدن دستگیر شده اند.

به گفته این کمیته، کارگران معدن هنگامی خفه شدند که میلهٔ تهویه هوا با گاز پر شده بود. تلویزیون دولتی روسیه گزارش داده است که سارنوالان به این باوراند که انفجار گاز میتان در داخل این معدن رخ داده است.

مقام‌های روسی گفته اند که تا کنون جسد ۱۱ معدنچی پیدا شده است و ۳۵ نفر دیگر هنوز هم در زیر زمین گیر مانده اند. ده‌ها کارگر دیگر که وضعیت چهار نفر آنان وخیم است، برای درمان به شفاخانه منتقل شده اند.

هنگام وقوع آتش‌سوزی که منجر به داخل شدن دود در لوله‌های تهویه هوا شد، حدود ۲۸۵ نفر در این معدن کار می‌کردند که به گفتۀ مقام‌ها ۲۳۹ نفر آنان نجات داده شده اند.

ساحۀ صنعتی معادن ذغال سنگ کمیروفو که در ۳هزار ۵۰۰ کیلومتری مسکو موقعیت دارد، از سال‌های به این سو،‌ شاهد رویدادهای مرگباری بوده است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، گفته است که با والی و مقام‌های حالت اضطراری صحبت کرده است و کرملین گفته است که رییس جمهور پوتین به وزیر حالت اضطراری دستور داده است تا برای کمک به منطقهٔ حادثه پرواز کند.

این درحالی است که در سال ۲۰۰۷، انفجار در معدن یولیانوفسکایا در منطقۀ کمیروفو سبب کشته شدن بیش از ۱۰۰ نفر شد. هفت سال پیشتر از آن نیز انفجار در معدن رسپادسکایا در این منطقه جان بیشر از ۹۰ کارگر معدن را گرفت.

به خواندن ادامه دهید

جهان

هشت تن در انفجار موتر بم در سومالیا کشته شدند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که در پی انفجار موتر بم در سومالیا هشت تن جان باخته و چندین تن دیگر زخم برداشته اند.

پولیس گفته که این انفجار در شهر موگادیشو رخ داد و یک کاروان موترهای سازمان ملل هدف قرار گرفته است.

گزارش‌ها افزوده که در این انفجار ۲۳ تن دیگر زخم برداشته اند.

گروه الشباب مسوولیت این رویداد را به عهده گرفته است.

 تاکنون روشن نیست که به کارمندان سازمان ملل تلفات وارد شده یا خیر.

سازمان ملل تاکنون در این باره چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

پاکستان ۱۸ متریک تُن مواد مخدر را به آتش کشید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که مقام‌های پاکستانی روز گذشته (چهارشنبه، ۳ قوس) ۱۸ متریک تُن مواد مخدر را به آتش کشیده اند.

این مواد مخدره که ارزش ۱.۳ میلیارد دالر امریکایی را داشت در حومه شهر آسلام آباد توسط نیروهای ویژه پاکستانی به آتش کشیده شد.

جنرال غلام شبیر ناریجو، قوماندان نیروهای مبارزه با مواد مخدر آن کشور گفته که در سال روان میلادی بیشترین مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

به گفته‌ای مقام‌ها چرس، تریاک، هیرویین و مقداری زیادی از مواد دیگری نشه‌آور سوختانده شده است.

بر اساس این گزارش پاکستان مجرای اصلی انتقال مواد مخدر به کشورهای دیگر جهان است.

مقام‌های پاکستانی از مردم خواسته تا در امر مبارزه با مواد مخدر آنان را کمک کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است