Connect with us

رویداد های اخیر

مقامات: ولسوالی سانچارک ولایت سرپل در آستانه سقوط قرار دارد

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۲, ۱۳۹۷)

مقام‌های محلی در ولایت سرپل از احتمال سقوط ولسوالی سانچارک ابراز نگرانی میکنند.

این مقام ها میگویند که بخش بزرگ روستای گجوا و توپخانه سانچارک به دست طالبان سقوط کرده و مسیر راه این ولسوالی نیز زیر اداره طالبان قرار گرفته است.

آنان می‌افزایند، در صورت که نیروی زمینی و هوایی در ساحه هرچه زودتر اعزام نشود؛ ولسوالی سانچارک سقوط خواهد کرد.

در همین حال سخنگوی والی سرپل میگوید که جنگ در ساحه به شدت ادامه دارد.

اسدالله خرم عضو شورای ولایتی سرپل از خط نبرد میگوید که طالبان از چندین استقامت بالای روستای مسجد سبز و توپخانه هجوم آورده و آمادگی حمله بر این روستا را دارند با سقوط این روستاها ولسوالی سانچارک نیز سقوط خواهد کرد.

رویداد های اخیر

ادعای یک افغان مبنی بر کشف واکسین کووید-۱۹

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۳۹۹)

یک مرد در شهر کابل ادعا می کند که واکسین درمان و ضد کرونا را کشف کرده است.

حکیم الکوزی که خود را طبیب یونانی معرفی می کند می گوید این واکسین از عصاره های گیاهان طبیعی آماده شده است.

این مرد که محمد حکیم الکوزی نام دارد و می گوید سال هاست طبیب یونانی است و اکنون ادعا دارد که وی توانسته است واکسینی را پس از هفته ها تلاش و تحقیق برای این بیماری کووید-۱۹ آماده کرده است.

او ادعا دارد که چیزی را که بنام واکسین آماده کرده است، بر چندین بیمار کووید-۱۹ تطبیق کرده و نتیجه مثبت گرفته است.

در همین حال، خوشحال نبی زاده رییس صحت عامه کابل می گوید که معرفی دارو و یا روش تداوی یک بیماری نیازمند الزامات علمی است، از همین رو تداوی بیماران نباید خود سرانه باشد.

رییس صحت عامه تاکید کرده که پس از آزمایش ها و دریافت مجوز، این فرد می تواند دوای خود را تجویز کند و اگر این طبیب عوام فریبی کرده باشد، به نهاد های عدلی و قضایی معرفی می شود.

باید باید گفت که اکنون محققان کشور های توسعه یافته جهان به شمول امریکا، چین، روسیه و کشور های عضو اتحادیه اروپا، از ماه ها بدینسو سرگرم دریافت واکسین و داروی ضد ویروس کرونا اند، اما هیچ یک تا هنوز موفق بدر نیامده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

برای آغاز و پیشبرد مذاکرات صلح آتش بس نیاز مبرم است – عبدالله

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۳۹۹)

عبد الله عبد الله رییس شورای عالی مصالحه ملی هر چند از زمان دقیق آغاز مذاکرات میان افغانان سخن نمی گوید اما از پیشرفت ها دراین زمینه خبر می دهد.

وی همچنان تاکید می ورزد  که هیات گفتگو کننده حکومت هر لحظه آماده گفتگو با گروه طالبان است و آغاز این روند نیاز به اقدام دو طرف دارد.

نخستین سخنرانی عبد الله عبدالله پس از آغاز کارش به عنوان رییس شورای عالی مصالحه ملی پس از ۱۲ روز.

عبدالله آتش بس سه روزه در عید و تبادله قابل ملاحظه زندانیان را میان طالبان و حکومت نوید های خوبی برای اغاز گفتگو های میان افغانان می داند.

وی همچنان از کشور های منطقه نیز می خواهد که در روند صلح افغانستان به همکاری شان ادامه دهند.

او هر چند از آمادگی کامل هیات مذاکره‌کننده دولت برای شروع مذاکرات مستقیم با گروه طالبان خبر می دهد اما تاکید دارد که شروع مذاکرات مستقیم با طالبان نیاز به اقدام دو طرف دارد.

به گفته عبدالله، هفته آینده تشکیل شورای عالی مصالحه نهایی خواهد شد.

این در حالی است که یک هیأت فنی از گروه طالبان پس از اعلام آتش بس به کابل آمده و روی تبادله زندانیان با حکومت افغانستان کار می‌کند.

گفت‌وگوی هییت فنی طالبان برای سومین روز عقب درهای بسته با نماینده‌گان دولت در کابل ادامه یافت؛ تنها محور گفت‌وگو آزادی زندانیان دو طرف، با این هدف که سرعت در روند آزادی زندانیان، بستر آغاز مذاکرات میان‌افغان‌ها فراهم کند.

همزمان با گفت‌وگوی هییت دولت و طالبان در پایتخت، در چهارمین روز آتش‌بس غیررسمی، نه طالبان و نه هم دولت افغانستان از هیچ گونه رویداد امنیتی گزارش نکردند. تا این‌جای کار دو طرف از توقف خشونت‌ها راضی به نظر می‌رسند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افغانستان می‌تواند معاملات بازرگانی را از بندر گوادر انجام دهد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۳۹۹)

افغانستان بر اساس توافقنامه (اپتا) می‌تواند معاملات بازرگانی را از بندر گوادر انجام دهد.

وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که افغانستان تلاش می‌کند تا روابط اقتصادی اش را با تمام کشورهای همسایه و منطقه بهبود بخشد. مسوولان در این وزارت می‌گویند که بندر گوادر پاکستان نزدیک ترین و کم هزینه ترین راه بازرگانی به افغانستان محسوب می‌شود.

عبدالرزاق داوود مشاور اقتصادی نخست وزیر پاکستان می‌گوید که قرار است معاملات بازرگانی با این کشور از طریق بندر گوادر آغاز شود و در گام نخست ۱۶هزار تن مواد کیمیاوی به افغانستان انتقال داده  خواهد شد.

در همین حال اتاق تجارت و سرمایه گزاری نیز بندر گوادر را نسبت به دیگر بنادر کم هزینه می‌دانند اما تاکید دارند که کشورهای همسایه در روابط اقتصادی اش با افغانستان صادق نیستند.

از سوی هم، آگاهان به این باروند که اگر پاکستان بر اساس قوانین جهانی اقتصادی و ترانزیتی عمل کند، بازرگانان افغان می‌توانند کالاهای بازرگانی خودرا به هزینه کم از این بندر وارد کشور کنند.

این در حالیست که بارها روابط اقتصادی میان افغانستان و پاکستان به دلیل تنش های سیاسی تیره بوده و این کشور همواره بنادر خودرا در برابر بازرگانان افغان بسته کرده است

به خواندن ادامه دهید

Trending