Connect with us

اخبار ساحوی

معاون وزارت دفاع امریکا: کاهش بودجه نظامی امریکا تاثیرات مستقیم بالای نیرو های امنیتی افغان دارد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۷, ۱۳۹۱)

مقام های وزارت دفاع امريكا هشدار ميدهند كه كاهش بودجه نظامي امریکا تاثیرات منفی را بالای جنگ در افغانستان نیز بجا ميگذارد.

اشتون کارترمعاون وزارت دفاع امریکا در مورد کاهش 50 میلیارد دالری بودجه امریکا که از سوی کانگرس این کشور پیشنهاد شده است گفت:”این کاهش را برای وضعیت نیرو های امنیتی افغان نگران کننده است. با در نظر داشت حفظ و مراقبت سلاح و سایر تجهیزات، آمادگی ها محاربوی قطعات نظامی را که در افغانستان مستقر اند، نیز ضعیف خواهد ساخت”.

جنرال اشتون کارتر معاون وزیر دفاع امریکا همچنان گفت:”در صورتیکه  کاهش بودجه دفاعی در ماه مارچ عملی شود، وزارت دفاع مجبور است تا هزاران کارمند ملکی اش را برکنار کند و از ماه اپریل به بعد، معاشات شان را کاهش دهد”.

از سوي هم شماری از آگاهان سياسي نيز تاكيد مي كنند که اگر کانگرس امريكا بودجه نظامي كشورش را كاهش دهد، نيروهاي امنيتي افغان نيز با مشكلات جدي روبه رو خواهند شد.

جاويد كوهستاني یکی از آگاهان نظامي در این رابطه گفت:” کاهش هزینه نظامی ایالات متحده و هزینه ی که برای نیرو های امنیتی افغان در نظر گرفته شده و یا هم هزینه ی که در راستای مبارزه با هراس افگنی در افغانستان مدنظر گرفته شده مستقم بالای نیرو های امنیتی افغان نیز تاثیرگذار است”.

در همین حال میاگل خالد یک تن از آگاهان نظامی دیگر از حكومت افغانستان مي خواهد تا تدابير پيش گيرانه ای را براي جلوگيري از اين بحران روي دست گيرد.

گفته میشود که امريكا از كشورهاي مهم حمايت كننده مالي نيروهاي امنيتي افغان به شمار مي رود که حالا اين كشور در نظردارد تا ده درصد بودجه نظامي خود را كاهش دهد.

اين اظهارات درحالي ابراز مي گردد كه مقام های امنيتي افغان از توانمند شدن نيروهاي امنيتي كشور خبر داده و تاكيد مي كنند كه اين نيروها تا سال 2014 به تنهايي قادر به تامين امنيت در كشور خواهند بود.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

انفجار موتر بمب در غزنی؛ ۷ پولیس جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۹, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت غزنی دست کم هفت تن از نیروهای افغان جان باختند.

مقام های محلی غزنی میگویند که مهاجم انتحاری شامگاه روز گذشته یک هاموی مملو از مواد انفجاری را در کندک محافظت عامه در ساحه کوتل روضه شهر غرنی، انفجار دادند.

واحدالله جمعه زاده سخنگوی والی غزنی میگوید که پس از انفجار شماری از مهاجمان با نیروهای افغان به درگیری پرداختند.

وزارت امور داخله میگوید که در این رویداد سه سرباز پولیس و چهار تن از نیروهای محافظت عامه جان باختند و ۱۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

بیمارستان ملکی غزنی میگوید که تا هنوز از این رویداد جسدهای هفت سرباز و ۱۴ مجروح به این بیمارستان منتقل شده است.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

منابع: طالبان در بغلان دو نفت‌کش را آتش زدند و ۷ نفت‌کش دیگر را با خود برده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۶, ۱۳۹۹)

منابع میگویند که طالبان پیش از چاشت امروز دو موتر نفت‌کش را در بزرگ‌راه بغلان-سمنگان آتش زدند.

منابع محلی می‌افزایند که طالبان مسلح ۷ عرداه موتر نفت‌کش دیگر را نیز با خود به دندغوری پلخمری، مرکز ولایت بغلان برده اند.

مسافران این بزرگ راه میگویند که به اثر این حمله طالبان، حدود ۴ ساعت راه به روی آنان بسته بود.

منابع محل گفته اند که طالبان این نفت‌کش ها را در منطقه ارباب‌های چشمه شیر پلخمری آتش زده اند و ۷ عراه دیگر را با خود به ساحه دند غوری پلخمری منتقل کرده اند و تیل آن را تخلیه کرده که در همان منطقه لیتر ۲۰ افغانی به فروش می رسانند.

تا هنوز مقام های امنیتی بغلان و طالبان مسلح در این مورد ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که در روزهای پسین شاهراه بغلان شاهد افزایش ناامنی بوده است.

روز گذشته به اثر انفجار ماین کنار جاده در ساحه چشمه شیر مسیر بزرگ راه بغلان-سمنگان، که بالای موترهای تعقیبی محبوب الله غفاری عضو قبلی شورای ولایتی بغلان صورت گرفته است، ۱۲ تن از محافظان وی جان باختند.

در این رویداد به خود آقای غفاری آسیبی نرسیده است.

 پولیس بغلان وقوع انفجار را تایید کرده و اما در این مورد جزییاتی ارایه نکرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بازداشت یکی از طراحان حمله بر زندان ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۵, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از بازداشت یک رهبر کلیدی داعش در ولایت کنر خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که نیروهای ویژه ارتش شب گذشته مسوول انتقال داعشیان خارجی از بیرون از کشور به افغانستان، بازداشت کرده اند.

در اعلامیه آمده است: “نیروهای کماندو در یک عملیات هدفمند در ولایت کنر، « محمد سعید» ولد « محمد افضل» یکی از قومندان های ظالم و مهم داعش را در ولایت کنر شب گذشته بازداشت کردند.”

این وزارت میگوید که فرد بازداشت شده مسوولیت انتقال «تروریستان خارجی» را با اعضای خانواده شان از بیرون از کشور به داخل افغانستان، برعهده داشته است.

اعلامیه گفته است که فرد بازداشت شده، “یکی از طراحان حمله اخیر تروریستی در شهر جلال آباد است.”

داعش گفته است که یازده جنگجوی این گروه به شمول چهار تاجیک، سه شهروند هند، سه افغان و یک پاکستانی شامگاه یکشنبه بالای زندان ننگرهار حمله کردند که در نتیجه ۳۰ تن کشته و۵۰ نفر زخمی شدند.

در جریان این حمله که ۱۸ ساعت به درازا کشید، صدها نفر از میان ۱۷۰۰ زندانی موفق به فرار شدند.

روز گذشته یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان تایید کرد که ۸۰۰ که شمار زیاد آن داعشی اند، هنوز هم فراری اند.

عبدالکریم کریمی عضوی مجلس نمایندگان میگوید: “در جریان حمله ۱۷۰۰ زندانی در زندان بودند که همه تلاش کردند که فرار کنند که ۵۰۰ زندانی در زندان ماندند و ۸۰۰ نفر دیگر به شمول طالبان، داعش و مجرمین فرار کرده اند.”

به گفته مسوولان کسانی که در این زندان نگهداری می‌شدخ اند، شامل زندانیان سیاسی، جنایی و اعضای گروه طالبان و گروه داعش بودند.

به خواندن ادامه دهید

Trending