Connect with us

تجارت

مشاور اقتصادی غنی: قرار داد مس عینک با شرکت چینی ناکام است

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۰, ۱۳۹۷)

همایون قیومی مشاور اقتصادی رییس جمهور می گوید قرار داد مس عینک با شرکت چینی ناکام است.

معدن مس عینک از بزرگترین پروژه اقتصادی کشور به شمار می رود که پیمان استخراج آن در سال ۲۰۰۸با شرکت چینی بسته شد . اما تا اکنون کار عملی استخراج آن آغاز نشده است .

مشاور اقتصادی رییس جمهور دلیل عملی نشدن آن را مشکل در پیمان این معدن دانسته و میگوید که نبود ظرفیت تخنیکی ، حقوقی سبب شده تا تطبیق این قرار داد را ناممکن سازد.

آقای قیومی گفت:” فیصدی که دیگر کشور ها می دهند شش تا نه درصد است وقتیکه در اینگونه قرار داد ۱۸ درصد کمپنی به افغانستان می دهد چطور آیا کسی نبود که سوال کند که چطور از نگاه حقوقی و مالی غیر امکان است.”

اما وزارت معدن در کنار اینکه برخی از مشکلات در پیمان مس عینک با شرکت چینی را می پذیرد اما می گوید در روز های آینده با شرکت چینی در رفع این دشواری ها  و عملی شدن این پروژه گفتگو می کند .

عبدالقدیر مطفی،  سخنگوی وزارت معدن بیان داشت: “ما مشکلات داریم و به همین دلیل ما خواستیم که تیم تخنیکی ما با شرکت چینایی مذاکرات را آغاز کنند . و پس از مذاکرات نتیجه آن را با شما شریک خواهیم کرد .”

با انکه معادن مهترین بخش رشد اقتصادی کشور به شمار می رود . باور ها بر این است که حکومت تا اکنون راهبرد کار امد در بخش استخراج معادن را  روی دست نگرفته است.

ایمل عمری، آگاه اقتصادی اظهار داشت:”در ابتدا کار پلان و پالیسی درست را حکومت برای استخراج معادن ندارد و این سبب می شود که قرار داد ها ناکام بماند.”

معدن مس عینک در ۴۰ کیلومتری جنوب شرق کابل در ساحه بی ثمر ولایت لوگر موقعیت دارد. منطقه ای  که دومین ذخیره مس جهان را در خود داشته و منبع بزرگ  عاید کشور  را تشکیل می دهد.

گزارشگر: سمیرا ظفری

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تجارت

رشد ذخایر ناخالص بانک مرکزی افغانستان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۱, ۱۳۹۹)

سطح ذخایر ناخالص بانک مرکزی افغانستان برای نخستین بار به بیش از ۹ میلیارد دالر رسیده است.

مسوولان در این نهاد می‌گویند که با آنکه کمک‌های جهانی به افغانستان کاهش یافته، اما تلاش می‌کنند تا قدرت مالی این بانک را افزایش دهند.

آگاهان اقتصادی می‌گویند که تلاش های بانک مرکزی سبب جلب کمک‌های جهانی می‌شود.

مسوولان در بانک مرکزی افغانستان می‌گویند که برای نخستین بار توانسته اند سطح ذخایر ناخالص این نهاد را به بیش از ۹ میلیارد دالر افزایش دهند.

به گفته آنان، سال گذشته نیز حدود ۲۲ میلیارد افغانی از درک سرمایه گذاری‌ها در نهادهای مالی خارجی به ذخایر حکومت واریز شده بود.

آنها همچنان گفته اند: با آنکه شیوع ویروس کرونا سبب کاهش ارزش پول افغانی در برابر دالر شده است، اما تاکید دارند تا برنامه های موثر برای ثابت نگهداشتن ارزش پول افغانی روی دست گرفته شود.

آگاهان با استقبال از تقویت ذخایر ناخالص بانک مرکزی می‌گویند که تلاش های بانک مرکزی می‌تواند سبب جلب کمک‌های جهانی شود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

افغانستان می‌تواند معاملات بازرگانی را از بندر گوادر انجام دهد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۳۹۹)

افغانستان بر اساس توافقنامه (اپتا) می‌تواند معاملات بازرگانی را از بندر گوادر انجام دهد.

وزارت تجارت و صنعت می‌گوید که افغانستان تلاش می‌کند تا روابط اقتصادی اش را با تمام کشورهای همسایه و منطقه بهبود بخشد. مسوولان در این وزارت می‌گویند که بندر گوادر پاکستان نزدیک ترین و کم هزینه ترین راه بازرگانی به افغانستان محسوب می‌شود.

عبدالرزاق داوود مشاور اقتصادی نخست وزیر پاکستان می‌گوید که قرار است معاملات بازرگانی با این کشور از طریق بندر گوادر آغاز شود و در گام نخست ۱۶هزار تن مواد کیمیاوی به افغانستان انتقال داده  خواهد شد.

در همین حال اتاق تجارت و سرمایه گزاری نیز بندر گوادر را نسبت به دیگر بنادر کم هزینه می‌دانند اما تاکید دارند که کشورهای همسایه در روابط اقتصادی اش با افغانستان صادق نیستند.

از سوی هم، آگاهان به این باروند که اگر پاکستان بر اساس قوانین جهانی اقتصادی و ترانزیتی عمل کند، بازرگانان افغان می‌توانند کالاهای بازرگانی خودرا به هزینه کم از این بندر وارد کشور کنند.

این در حالیست که بارها روابط اقتصادی میان افغانستان و پاکستان به دلیل تنش های سیاسی تیره بوده و این کشور همواره بنادر خودرا در برابر بازرگانان افغان بسته کرده است

به خواندن ادامه دهید

تجارت

بانک مرکزی کمپاینی برای ترویج پول افغانی در غرب کشور آغاز می‌کند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۳۹۹)

بانک مرکزی کشور میگوید که پس از ترویج پول افغانی در ولایت های شرقی کشور، روند کمپاین و عملی کردن ترویج پول افغانی به جای تومان ایرانی را در غرب کشور نیز آغاز می کنند.

مسوولان در بانک مرکزی می‎گویند که ترویج پول افغانی، باعث بلند رفتن ارزش آن در برابر ارزهای خارجی می شود.

شریف الله شگیوال سخنگوی بانک مرکزی میگوید که این نهاد تلاش دارد تا استفاده از پول افغانی در عوض ارزهای خارجی در مارکت های کشور را افزایش دهد.

بر اساس گزارش‌ها در ولایت های که مرز مشترک با ایران دارند، در اکثر معاملات روزانه شان از تومان ایرانی استفاده میکنند.

این نهاد می‌افزاید که از سال گذشته میلادی تا کنون توانسته اند در ولایت های، ننگرهار، لغمان، کنر، پکتیا، پکتیکا، خوست، هلمند و قندهار کمپاین ترویج پول افغانی را به گونه موفقانه عملی و میلیارد ها کلدار پاکستانی را از گردش در بازارهای کشور بکشند.

در همین حال بانک مرکزی میگوید که در ترویچ پول افغانی تمام مردم مسوولیت مساویانه دارند و همه باید دست به دست هم داده و در معاملات روزانه از پول رایج کشور کار بگیرند.

به خواندن ادامه دهید

Trending