Connect with us

رویداد های اخیر

مسوول جلب و جذب گروه داعش در شهر کابل بازداشت شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: دلو ۲۰, ۱۳۹۷)

نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی در یک عملیات خاص ‌مسوول جلب و جذب گروه داعش را از مربوطات ناحیه پنجم شهر کابل بازداشت کرده است.

ریاست امنیت ملی با نشر خبرنامه ای می‌گوید که شخصی به نام ابوعبیدالله متوکل استاد دانشگاه و خطیب مسجد جامع شیخ محمدی ها، بدستور گروه داعش مسوولیت سربازگیری برای این گروه را به عهده داشته است.

بر اساس خبرنامه این شخص تا اکنون صدها جوان تحصیل کرده را بطور مخفیانه به گروه داعش جذب و به ولایت ننگرهار اعزام کرده است.

امنیت ملی در این خبرنامه می‌گوید که شانزده تن از شاگردان این شخص نیز عضو گروه داعش بوده که توسط نیروهای امنیتی از نقاط مختلف شهر کابل بازداشت شده اند.

خبرنامه می‌افزاید که این افراد اعتراف کرده اند که توسط شیخ ابوعبیدالله متوکل به صفوف گروه داعش تشویق، ترغیب و جذب گردیده اند.

خبرنامه علاوه میکند که پسر دومی این شخص به اسم احمدالله و برادر زاده اش به نام اسدالله و به اسم مستعار«عبدالغفور» با هم یکجا به گروه داعش محلق شده بودند که بر اساس اعترافات عبیدالله متوکل برادر زاده‌اش حدود دو ماه قبل یک حمله انتحاری را در شهر کابل انجام داده است.

اخبار ویژه

عبدالله: اگر از فرصت تاریخی فعلی استفاده معقول صورت نگیرد بحران جاری تشدید می‌یابد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۳۹۹)

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در سفرش به اسلام آباد هشدار می دهد که اگر از فرصت پیش آمده صلح استفاده نشود بحران کنونی در افغانستان تشدید می شود.

آقای عبدالله تاکید می ورزد که کندی گفتگوهای صلح و بلند بودن سطح خشونت ها تلاش های صلح را ضربه خواهد زد.

در اعلامیه ای که از سوی دفتر آقای عبدالله به نشر رسیده آمده است که رییس شورای عالی مصالحه ملی در دیدار با شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان تاکید کرده است که اکثریت مطلق مردم افغانستان خواهان صلح و ختم جنگ هستند، “اما افغانستان امروز با سال‌های ۲۰۰۱ تغییر کرده و ما متعهد به حمایت از دست‌آوردهای ملی هستیم.”

در اعلامیه آمده است که آقای عبدالله “از پاکستان به خاطر تشویق طالبان برای شرکت در گفتگوهای صلح تشکر کرده و علاوه کردیم که مذاکرات صلح به کندی پیش می‌رود و متأسفانه میزان خشونت ها در این اواخر افزایش یافته که به ضرر تلاش‌های صلح است.”

آقای عبدالله به مقام های پاکستانی گفته است که تروریزم تهدید مشترک برای همه کشورهای منطقه است.

در اعلامیه آمده است: “تامین صلح پایدار و عادلانه در افغانستان می‌تواند به سود و منفعت همۀ کشورهای منطقه و همسایه بیانجامد.”

از سوی هم وزیر امور خارجه پاکستان گفته است که سفر آقای عبدالله به پاکستان روابط میان دو کشور را وارد مرحله تازه‌یی می‌سازد و “نیاز است فصل نوی را در روابط دو کشور بگشاییم.”

شاه‌محمود قریشی با تاکید بر احترام به استقلال و حاکمیت ملی افغانستان گفته است: “پاکستان به عدم مداخله در امور داخلی افغانستان متعهد است و از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کند. وی افزود: صلح در افغانستان صلح در پاکستان است و ما باور داریم که مشکل افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و یگانه راه‌ حل معقول، گفت‌وگو و مذاکره است.”

آقای قریشی مذاکرات دوحه را تاریخی خواند و تاکید کرد که باید از این فرصت استثنایی استفاده خوب صورت گیرد.

وی علاوه کرده است: “پیشرفت‌هایی در مذاکرات صورت گرفته و این پیشرفت ها باید باعث کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس سراسری گردد.”

آقای قریشی گفته است: “من در همین اتاق با نمایندگان طالبان دیدار داشتم و به آنها گفتم که صلح بازنده‌ ندارد.”

وزیر خارجه پاکستان همچنان تاکید کرده است که نباید از خاک پاکستان و افغانستان علیه یک‌دیگر استفاده شود و “در این مورد اراده سیاسی وجود دارد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

تیک‌تاک در امریکا به طور موقت همچنان فعال می‌ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۳۹۹)

برنامه تیک‌تاک برخلاف نظر دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا مبنی بر ممنوعیت این برنامه، در امریکا همچنان در دسترس است.

اگر خواست کاخ سفید عملی میشد، دانلود این برنامه محبوب برای کاربران جدید در ایالات متحده مسدود می‌شد.

پس از آن که نگرانی ها مبنی بر احتمال استفاده چین از اطلاعات کاربران امریکایی افزایش یافت، تیک‌تاک یک موضوع اختلافی دیگر بین امریکا و چین مبدل شد.

برای هفته ها حکومت امریکا خواستار فروش بخش امریکایی تیک‌تاک شده بود و شرکت مایکروسافت نیز مایل به خریداری آن شده بود.

با این حال، به نظر می رسد که حالا اوراکل و والمارت علاقه مند به تصاحب آن هستند.

 روز یکشنبه یک قاضی در امریکا حکم داد که به طور موقت جلوی ممنوعیت دریافت برنامه تیک‌تیک از فروشگاه‌های مجازی آمریکایی گرفته شود.

اما این قاضی جلوی ممنوعیت گسترده تری را که از ۱۲ نوامبر لازم الاجرا می شود و به طور کلی این برنامه در امریکا غیرقابل استفاده، نگرفت.

تیک‌تاک در اعلامیه ای گفته است: ” ما خوشحالیم كه دادگاه با استدلال های قانونی ما موافقت كرد و دستور جلوگیری از اجرای ممنوعیت برنامه تیک‌تاک را صادر كرد.”

اعلامیه افزوده است: ” ما به دفاع از حقوق خود به نفع جامعه مان و کارمندان خود ادامه خواهیم داد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

حکومت افغانستان از درگیری میان ارمنستان و آذربایجان ابراز نگرانی کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۳۹۹)

وزارت امور خارجه کشور از درگیری‌های شدید جاری میان ارمنستان و آذربایجان در منطقه نگورنو-قره‌باغ نگران ابراز نگرانی کرده است.

این وزارت در اعلامیه ای از تلفات انسانی و خسارات مادی ناشی از درگیری میان دو طرف نیز ابراز «تاسف»‌ کرده است.

وزارت خارجه تاکید کرده است که منطقه نگورنو-قره‌باغ به عنوان بخشی از آذربایجان در سطح بین‌المللی به‌ رسمیت شناخته شده است.

در اعلامیه آمده است: “افغانستان خواهان ختم اشغال نگورنو-قرباغ بوده، در این راستا از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان و سایر ملل جهان پشتیبانی می‌کند.”

این وزارت همچنان خواهان برقراری دوباره آتش‌بس و رفع بحران طولانی در این منطقه از راه مسالمت‌آمیز شده است.

در نتیجه درگیری روز دوشنبه میان ارمنستان و آذربایجان، دست کم ۲۱ نفر کشته شدند. گفته میشود که در این درگیری دو طرف از قوای هوایی، موشک و توپخانه ها استفاده کرده اند.

رویارویی این دو کشور نگرانی ها از بی‌ثباتی در منطقه جنوب قفقاز، دهلیزی برای خطوط لوله‌های انتقال نفت و گاز به بازارهای جهانی، را افزایش داده است.

رویترز گزارش داده است، هرگونه اقدام به درگیری همه جانبه می تواند پای قدرت های بزرگ منطقه ای مانند روسیه و ترکیه را در این مساله باز کند.

مسکو با ارمنستان پیمان دفاعی دارد، در حالی که آنکارا از اقوام ترک قومی خود در آذربایجان حمایت می کند.

 اکثریت شهروندان ارمنستان مسیحی و از آذربایجان نیز مسلمان اند که از چند دهه به این سو بر سر منطقه نگورنو-قره‌باغ جدا شده که در داخل آذربایجان است، درگیری دارند.

نگورنو-قره‌باغ توسط قوم ارمنی اداره میشود و هر از گاهی بر سر این منطقه درگیری میان ارمنستان و آذربایجان صورت میگیرد.

پارلمان ارمنستان آنچه را که “حمله نظامی تمام عیار” آذربایجان بر نگورنو-قره‌باغ به کمک ترکیه گفته شده را محکوم کرده و افزوده است که درگیری آنکارا می تواند به بی ثباتی منطقه منجر شود.

اما آذربایجان دست داشتن متحدش ترکیه را در این نبرد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending