Connect with us

رویداد های اخیر

مسوولیت فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان به جنرال مک‌‌کینزی انتقال یافت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۱, ۱۴۰۰)

جنرال کنت مک‌‌کینزی به گونه رسمی مسوولیت فرماندهی عمومی نیروهای خارجی در افغانستان را به عهده گرفت.

اسکات میلر فرمانده پیشین این نیرو ها،  در مراسم واگذاری مسوولیت فرماندهی نیروهای خارجی به آقای مک کنزی می‌گوید که امریکا با خروج نیروهایش همچنان به پشتیبانی از دولت افغانستان و نیرو های امنیتی و دفاعی این کشور ادامه می دهد.

جنرال اسکات میلر می‌گوید: “خشونت ها که در حال حاضر جریان دارد خلاف اراده مردم افغانستان است و باید متوقف شود. “

از سوی هم جنرال کنت مکنزی که فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی امریکا نیز است، می گوید که پایان ماموریت نظامی در افغانستان، پایان رابطه با افغانستان نیست، و فصل تازه از روابط به گونه متفاوت باز خواهد شد.

آقای مک‌‌کینزی میگوید: “ما یک رویکرد محافظوی خواهیم داشت که بتواند ما را قادر برای انجام کارهای ذیل کند؛ در قدم نخست حفظ حضور دیپلوماتیک ما، دوم حمایت از نیرو های امنیتی، مردم و دولت افغانستان و در سوم اینکه افغانستان بار دیگر به پناهگاه امن برای هراس افگنان که خاک ما، دوستان و همسایگان را تهدید کند نباید مبدل شود.”

با این حال مشاور شورای امنیت ملی کشور می گوید که با خروج نظامیان خارجی در افغانستان، خلایی از نگاه نظامی و امنیتی به میان آمده است که تلاش جدی صورت می گیرد تا این خلا پر شود.

 حمدالله محب مشاور شورای امنیت ملی کشور میگوید: “خلای که در نتیجه خروج نیروهای خارجی به میان آمده بود، تلاش داریم که این خلا را پر کنیم. نیرو های افغان توانایی برخورد با این چالش ها را دارد.”

بسیاری از کشورهای عضو ناتو خروج نیروهای شان از افغانستان را تکمیل کرده اند، رییس جمهور بایدن پیش از این گفته بود که ۱۱ سپتامبر تمام نیروهای آنان از افغانستان بیرون می شوند، اما وی اخیر ماه اگست را تاریخ جدید خروج نیروهای خارجی از افغانستان اعلام کرد.

رویداد های اخیر

کرزی: پاکستان نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، در یک گفتگو با صدای امریکا می‌گوید که پاکستان نماینده افغانستان نیست و نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند.

آقای کرزی می‌گوید پاکستان باید از طریق مداخله، تشویق افراطیت و تروریزم و یا استفاده از زور نه بل از راه یک رابطه متمدن و استوار بر اصول مدنی و روابط بین المللی با افغانستان ایجاد رابطه کند.

هر چند با وجود تلاش‎ها هیچ  کشوری تاکنون امارت اسلامی افغانستان را به رسمیت نشناخته است، اما کرزی می گوید که داشتن مشروعیت ملی بنیاد رسمیت بین المللی است.

او افزوده که امارت اسلامی باید نخست برای حکومتداری خویش اساساتی را ایجاد کند که در آن، اساس اول، مشروعیت ملی باشد و این مشروعیت از طریق انتخابات و یا هم با در نظر داشت وضعیت فعلی در افغانستان از طریق لویه جرگه به میان آمده می‌تواند.

کرزی افزود:”  مشروعیت در کشور ما برای این دولت (امارت اسلامی) یا برای هر دولت دیگری پایه و اساس شناخت کشورها و جامعه بین المللی است.”

نگرانی‌ها از سیاست پاکستان در برابر افغانستان زمانی  اوج گرفت که پس از سقوط نظام قبلی رییس پیشین استخبارات پاکستان، بدون اینکه کشور اش نظام امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد با شماری دیگری از مقامات پاکستانی وارد افغانستان شد.

از سوی دیگر، عمران خان صدراعظم  و محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان همواره از کشورهای جهان خواسته است تا با امارت اسلامی تعامل کند، این تلاش‌ها باعث شد تا شهروندان افغان مبنی بر دخالت پاکستان در امور داخلی افغانستان ابراز نگرانی نمایند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزیران خارجه امریکا و قطر در باره افغانستان گفتگو کردند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

انتونی بلینکن٬ وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا با محمد بن عبدالرحمن الثانی، وزیر خارجه قطر روی مسایل افغانستان گفتگو کرده اند.

وزارت خارجه امریکا در این مورد جزئیات بیشتر نداده اما گفته است، بلینکن از تلاش‌های قطر برای انتقال شهروندان امریکا از افغانستان و افغان‌های آسیب‌پذیر قدردانی کرده است.

این در حالی است که به تاریخ پانزدهم اگست زمانی که کابل به دست امارت اسلامی سقوط کرد، هزاران تن در جریان عملیات تخلیه دو هفته‌یی، از میدان هوایی کابل به دوحه منتقل شدند.

این  درحالی است که قطر به عنوان یکی از بازیگران مهم در مساله افغانستان دیده می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تمرینات نظامی به رهبری روسیه در نزدیکی سرحد افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۶, ۱۴۰۰)

خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که امروز (دوشنبه، ۲۶ میزان) بلاک شوروی سابق به رهبری روسیه در نزدیکی سرحد افغانستان در تاجیکستان تمرینات نظامی برگزار کرد. 

این در حالی است که در این اواخر تنش‌ها میان امارت اسلامی افغانستان و تاجیکستان افزایش یافته است.

امارت اسلامی تاجیکستان را به مداخله کردن در امور داخلی افغانستان متهم کرده است.

بر خلاف تاجیکستان، همسایه‌های شمالی افغانستان خواهان روابط نیک با افغانستان است.

وزارت‌های دفاع روسیه و تاجیکستان افزوده که این تمرینات توسط اعضای سازمان امنیت دسته جمعی راه اندازی شده که ۵۰۰۰ سرباز که نصف آن روسی استند در این تمرینات شرکت کرده اند.

این تمرینات شش روز دوام خواهد کرد.

رویترز افزوده که روسیه از نفود گروه‌های تندرو در کشورهای آسیایی میانه نگران است و آن را تهدید علیه امنیت خود میداند.

مسکو که در تاجیکستان یک پایگاه نظامی دارد، آن کشور را اطمینان داده که در مقابل تهدیدها با ایشان همکاری خواهد کرد.

از سوی دیگر، قرار است که یک هیات امارت اسلامی به رهبری ملا عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم افغانستان در نشست مسکو شرکت کند.

ضمیر کابلوف، نماینده خاص رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته که نمایندگان روسیه، امریکا، چین و پاکستان در این نشست شرکت خواهند کرد و قبل از نشست در باره افغانستان نشست‌های جداگانه برگزار خواهند کرد تا در باره افغانستان یک موضع روشن اتخاذ کنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است