Connect with us

اخبار ساحوی

مسلمیار: مجلس سنا از هیچ دسته انتخاباتی پشتیبانی نمی‌کند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۶, ۱۳۹۸)

فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا، می‌گوید که کمیسیون مستقل انتخابات بربنیاد آرای پاک مردم باید نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند و این مجلس از هیچ‌کدام از دسته‌های انتخاباتی حمایت نمی‌کند.

رئیس مجلس سنا، تاکید می‌ورزد که  کمیسیون مستقل انتخابات عدالت را تأمین کند و رئیس‌جمهور آینده بر بنیاد خواست و آرای مردم باید تعیین شود.

رئیس مجلس سنا، میگوید: “فیصله‌های حقوقی کمیسیون‌ها را ما حمایت می‌کنیم و مجلس سنا هیچ تشویش و مخالفت ندارد و تنها از کمیسیون می‌خواهیم که عدالت را تامین کند و جلو تقلب‌کاران را بگیرد و هر سیاسیون که سوء استفاده می‌کنند و یا توقع دارد از مشرانو جرگه، مشرانو جرگه درحمایت هیچ تکت نیست و در برابر تقلب کاران ایستاده است و کمیسیون‌های انتخاباتی هر فیصله که می‌کنند ما حمایت می‌کنیم.”

وی همچنان، تاکید می‌کند که این مجلس در حمایت هیچ دسته انتخاباتی قرار ندارد و تنها آرای پاک مردم باید سرنوشت زعیم آینده کشور را رقم بزند.

درهمین حال، شماری از اعضای این مجلس، تأکید می‌ورزند که صلاحیت رأی مردم را آقای غنی و عبدالله ندارند و برتصمیم کمیسیون انتخابات باید حرمت گذاشته شود، درغیرآن نظام با بحران بزرگی مواجه خوهاد شد.

محمد ولی علیزی، یک عضو این مجلس سنا، اظهار میدارد: “اختیار رای ما را نه غنی دارد و نه عبدالله دارد و همه با قربانی ها و بهای خون رای داده اند و اجازه معامله را به کسی نمی دهیم وآرا برای بازی سیاسی نیست.”

پس از ایجاد تنش‌ها میان شماری از دسته‌های انتخاباتی درباره آرای مردم، رییس مجلس سنا می‌گوید که به فیصله‌های قانونی کمیسیون مستقل انتخابات باید حرمت گذاشته شود و جلو تقلب کاران دراین روند ملی باید گرفته شود.

این گفته‌ها از سوی رئیس و اعضای مجلس سنا، در حالی ابراز می‌شود که پیش از این رئیس این مجلس تأکید بر شمارش آرای بدون بایومتریک کرده  و هشدار داده بود که آرای بدون بایومتریک را به هر نوعی که باشد بالای کمیسیون مستقل انتخابات می‌شمارد.

گزارشگر: رفیع صدیقی

اخبار ساحوی

هشت طالب مسلح در کندهار کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه درگیری میان نیروهای افغان و طالبان مسلح در ولایت کندهار دست کم هشت طالب مسلح کشته و ۱۱ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

جمال ناصر بارکزی سخنگوی پولیس کندهار به آریانانیوز میگوید که طالبان مسلح شب گذشته بالای یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی تخته پل این ولایت حمله گروهی انجام دادند.

آقای بارکزی می‌افزاید که در این رویداد دست کم سه سرباز پولیس جان باخته و چهار تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

گروه طالبان تا هنوز در پیوند به این رویداد چیزی نگفته است.

این در حالی است که گروه طالبان حملات علیه نیروهای افغان را در سراسر کشور افزایش داده است.

تنها در ولایت ارزگان در پی چند روز درگیری دست کم ۶۴ تن از نیروهای افغان جان باخته اند.

مسوولان محلی این ولایت میگویند که ولسوالی گیزاب ارزگان از چند روز بدینسو در محاصره طالبان قرار دارد و از دو روز به این سو طالبان حملات شان را بالای ولسوالی دهراود نیز آغاز کرده اند.

مسوولان محلی هشدار می‌دهد، در صورت که نیروهای کمکی نرسند، هر دو ولسوالی سقوط خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

مقام‌های محلی: ولسوالی‌های گیزاب و دهراود ارزگان در آستانه سقوط قرار دارد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

هزاران طالب مسلح برای سقوط دادن ولسوالی های گیزاب و دهراود در ولایت ارزگان حمله کرده اند.

مسوولان محلی این ولایت می‌گویند که اگر کمک های نظامی نرسد، نیروهای تحت محاصره تلف خواهند شد و این ولسوالی‌ها نیز سقوط خواهد کرد.

به گفته آنان مرکز ولسوالی گیزاب ارزگان از روزها به اینسو در محاصره طالبان قرار دارد و در پی نبرد ها، تا کنون ده ها نظامی جان باخته اند.

مسوولان می گویند که درگیری چند روزه در گیزاب تا کنون جان ۶۴ نیروی امنیتی و دفاعی را گرفته است و به غیر نظامیان نیز تلفات وارد شده است.

به گفته‌ی آنان از دو روز به اینسو در ولسوالی دهراود نیز حملات طالبان آغاز شده است، و اگر کمک های نظامی نرسد امکان تلفات بیشتر و سقوط هر دو ولسوالی وجود دارد.

در همین حال بزرگان قومی ارزگان نیز می گویند که حکومت مرکزی تا کنون برای مهار جنگ در در ارزگان هیچ اقدامی نکرده است.

باشندگان محل میگویند که دولت تا کنون نتوانسته است که غیر نظامیان را از خط نخست جنگ بیرون بکشد.

این در حالی است که طالبان مسلح نه تنها در ارزگان بلکه در بسیاری ولایت های کشور حملایت شان را افزایش داده اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

سقوط بالگرد ارتش در بغلان؛ دو خلبان جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۴, ۱۳۹۹)

در نتیجه سقوط یک بالگرد ارتش در ولایت بغلان دو خلبان آن جان باختند.

وزارت دفاع کشور میگوید که این سانحه حوالی ساعت ۴:۳۰ روز گذشته در ساحه کپرک شهر پلخمری ولایت بغلان رخ داده است.

این وزارت مشکلات تخنیکی را عامل بروز این رویداد عنوان کرده است.

وزارت دفاع در اعلامیه ای گفته است: ” ساعت ۴:۳۰ امروز یک بال هلیکوپتر «MD530» قوای هوایی کشور در اثر مشکل فنی در ساحه ی «کپرک» شهر پلخمری ولایت بغلان سقوط کرد. در این حادثه متاسفانه، ۲ تن از پیلوت های قهرمان قوای هوایی کشور به شهادت رسیدند.”

این وزارت تاکید کرده است که چگونگی بروز مشکل تخنیکی این بالگرد را بررسی می کند.

در همین حال، وزارت دفاع کشور گفته است که این دو خلبان به نام های جگرن بسم الله و شهید دوم بریدمن فیصل بوده اند که مراسم تشییع جنازه ی پیکر آن امروز در کابل برگزار شد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending