Connect with us

رویداد های اخیر

مرگ ناشی از سو تغذیه کودکان افغان را تهدید میکند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۲۱, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت گفته که تا اخیر سال روان میلادی ۳،۲ میلیون کودک افغان در معرض سو تغذی شدید قرار خواهند گرفت.

این سازمان افزوده که با سرد شدن هوا یک میلیون تن آنان با خطر مرگ روبرو اند.

در همین حال، دیدبان حقوق‌بشر هشدار میدهد که افغانستان در معرض قحطی قرار دارد و سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی برای جلوگیری از قحطی باید فورا اقدام کنند.

این نهاد در بیانیه‌ای گفته که به هدف جلوگیری از گسترش قحطی در افغانستان نیاز است تا به “اقتصاد فروپاشیده و سیستم ورشکسته بانکی” در افغانستان رسیدگی شود.

در اعلامیه این سازمان آمده که فقر و گرسنگی سبب شده تا برخی خانواده‌ها برای خرید مواد غذایی و دیگر مواد ضروری کودکان شان را بفروشند.

اعلامیه افزوده” حکومت امریکا و دیگر حکومت‌ها پالیسی تحریم‌ها را دوباره مرور کنند و آن را طوری تنظیم کنند که محدودیت بر پول نقد به هدف فراهم شدن کمک بشری دور شود.”

این درحالی است  که نزدیک به سه ماه می شود که میزان فقر و تنگ دستی در افغانستان به گونه بی پیشیه افزایش یافته و بر اساس آمار سازمان ملل متحد بیش از نصف نفوس افغانستان به کمک‌‌های فوری نیاز دارند.

سازمان ملل متحد در مورد خطر فاجعه سقوط کشاورزی نیز هشدار داده و گفته است که اوضاع اقتصادی افغانستان در حالی خراب شدن است.

استفین دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل، در این باره گفت:” بدون حمایت‌های گسترده بشردوستانه، بسیاری از کشاورزان و دامداران مجبور خواهند شد که معیشت خود را رها کرده و به مهاجرت‌های روستایی روی بیاورند. برای ارایه کمک‌های بشردوستانه به کشاورزان و نیازمندان افغان در سال ۲۰۲۲ به ۹۰ میلیون دالر نیاز است.”

فقر و تنگ دستی در افغانستان با گذشت هر روز در حال گسترش است و شمار زیادی از شهروندان کشور از نبود مواد خوارکی و کار رنج می برند.

قبل از این مدیر اجرایی سازمان جهانی غذا در سفر به افغانستان  از گسترش فقر هشدار داد و گفته بود که با فرا رسیدن فصل زمستان زنده‌گی ملیون‌ها افغان را قحطی تهدید خواهند کرد.

رویداد های اخیر

Afghan PM calls for international community to recognize IEA govt

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

Afghanistan Prime Minister Mullah Mohammad Hassan Akhund has reiterated calls by the Islamic Emirate of Afghanistan (IEA) for the new Afghan government to be recognized by the international community.

Addressing the one-day “Afghanistan Economic Conference” on Wednesday in Kabul, Akhund stated that Islamic countries should take the lead in recognizing the IEA.

He added that the IEA has been able to eradicate corruption and ensure security throughout the country.

“I ask all governments, especially Islamic countries, that they should start recognition.”

“I call on Muslim countries to take the lead and recognize us officially. Then I hope we will be able to develop quickly,” Akhund said.

He also called on the international community to release Afghanistan’s frozen assets and stressed that continuing to freeze the country’s foreign reserves is bringing widespread despair to the people of Afghanistan and “this in itself is a violation of human rights.”

“We do not want help for ourselves, our ministers and officials, but for the oppressed people,” he said.

Akhund noted that the foreign countries must provide basic assistance to Afghanistan; temporary and short-term aid cannot cure Afghanistan’s pain, he said.

Acting Foreign Minister Amir Khan Muttaqi, who also attended the conference, stated: “We call on the United States to release the frozen money of Afghans, and we are ready to resolve all issues through negotiations.”

In the meantime, United Nations envoy to Afghanistan Deborah Lyons said that the UN has always called for the lifting of sanctions.

“Our efforts and assistance are ongoing to secure the salaries of doctors and teachers, and as [second deputy prime minister Abdul Salam] Hanafi said, we are trying to speed up the process of comprehensive assistance,” Lyons said.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا به ارزش بيش از۳۰۰ ميليون دالر پروژه‌های بشردوستانه را در افغانستان راه اندازی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

اتحادیه اروپا بسته جدید کمک با افغانستان را اعلام کرده. این کمک که بیش از ۲۶۸ میلیون یورو است، برای نیازمندان در افغانستان و پروژه‌های مختلف در بخش صحت و معارف مصرف خواهد شد.

اتحادیه اروپا در خبرنامۀ که شب گذشته (سه‌شنبه۲۸ جدی) نشر کرد، گفت که این کمک از طریق صندوق کودکان ملل متحد “یونیسف”، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، اداره توسعه‌یی ملل متحد، سازمان جهانی صحت و برنامه جهانی غذا با مستحقین و نیازمندان شریک ساخته خواهد شد.

بر اساس خبرنامه، بخش بزرگ این کمک که ۱۸۶ میلیون یورو را در بر می‌گیرد، در ۷ پروژه در بخش‌های صحت، معیشت و معارف مصرف خواهد شد.

برای معلمان افغان هم کمک‌های اضطراری در این بسته مالی در نظر گرفته شده.

این کمک حدود ۱۹۴ هزار معلم را تحت پوشش قرار می‌دهد و برای دو ماه زمستان، به هر معلم ماهانه ۹۰ یورو پرداخته می‌شود.

برای آموزش دختران و پسران، برنامه جهانی غذا به همکاری یونیسف، کمک‌های غذایی را فراهم خواهد کرد و با خانواده‌های شاگردان دختر، کمک نقدی خواهد شد اما به شرطی که آنها به آموزش در مکتب‌ها حاضر شوند.

از سوی دیگر جونا ارپلینین کمیشنر بخش مشارکت بین‌المللی در اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت، این اتحادیه اصولی دارد که بر اساس آن، هیچ‌کسی نباید در جهان عقب مانده باشد.

او افزوده که اتحادیه اروپا در بخش تحصیل و آموزش دختران در افغانستان متعهد است و از گذشته هم تعهد کرده که نمی‌گذارد افغان‌ها به عقب برگردند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

رسانه‌های ایرانی: امارت اسلامی بند کمال خان را بسمت ایران باز کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۹, ۱۴۰۰)

رسانه‌های ایرانی از بازشدن آب بند کمال‌خان در ولایت نیمروز در بستر رود هیرمند و جاری شدن آن به سوی ایران گزارش داده‌اند.

به نقل از این رسانه‌ها امارت اسلامی روزگذشته (سه‌شنبه ۲۸ جدی) دریچه‌های سد کمال‌خان را به سمت ایران باز کردند و آب هیرمند به سوی هامون حرکت کرد.

این رسانه‌ها گزارش کرده اند که رهاسازی آب بند کمال‌خان بر اساس رایزنی‌ها بین مقام‌های ایران و سرپرست حکومت افغانستان صورت گرفته است.

حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان در این باره گفته است:”مراتب تقدیر خود را به‌پاس وفای به عهدی که مقام‌های امارت اسلامی در رهاسازی حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از بند کمال‌خان انجام دادند، اعلام‌ می‌دارم.”

وی افزود:” ان‌شاءالله در پرتو عنایات الهی شرایطی برای سازندگی کشور مظلوم افغانستان فراهم شود و شاهد شکوفایی و آبادانی افغانستان مظلوم باشیم. امیدواریم دو ملت ایران و افغانستان در تعامل و سازندگی این کشور همکاری شایسته‌ای داشته باشند.”

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران ایرنا، چندی پیش سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسید، حقابه ایران کاملآ مشخص است.
بند کمال‌خان در ۹۵ کیلومتری شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در ولسوالی چهاربرجک واقع شده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور پیشین در سفری به ولایت نیمروز، بند کمال‌خان را افتتاح کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending