Connect with us

خبرهای تازه

مختصر ساختن حلقات سیاست خارجی افغانستان توسط غنی

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۷, ۱۳۹۵)

thediplomat_2014-10-02_06-48-58-386x243رییس جمهور غنی در سخنرانی پس از اجرای مراسم تحلیف حلقه های سیاست خارجی افغانستان را با اهمیت حیاتی دانسته، در پنج حلقه مختصر ساخت.

حلقه هایی که از کشور های همسایه گرفته تا کشور های اسلامی، کشور های غربی، آسیایی و سازمان های بین المللی گسترده می شود که با اهمیت ترین آن، ارتباط با کشور های همسایه است.

رییس جمهور غنی می گوید: “حلقه اول کشور های همسایه ثبات کشور ما به هر کدام از کشور های همسایه بشکل زنجیره ای ارتباط دارد، همانگونه که بی ثباتی در کشور ما خطر برای همسایه ها است، بی ثباتی در هر یک از این کشور ها خطر برای ثبات ما نیز است، بنابرین با این کشور ها سهم دار و شریک خود در سطح منطقه خواهیم بود.”

این سیاست در نخست به گونه ای بود که پاکستان یکی از مبارزان اصلی برضد دهشت افگنی وافراط گرایی در افغانستان از دید رییس جمهور غنی بود، اما در میان همین دوسال حکومت وحدت ملی رییس جمهور چند بار مستقیم و یا غیر مستقیم بر ضد پاکستان موضوع گیری نمود، که تغییر در سیاست علیه پاکستان آشکار شد.

آقای غنی می گوید: “مردم ما انتظار دارند که ما در مورد ادامه میزبانی، تجهیز و تسهیل فعالیت گروه های تروریستی ضد مردم افغانستان از قلمرو پاکستان که در تناقض با منشور و مصوبات سازمان ملل متحد قرار دارد، به شورای امنیت سازمان ملل و نیز جامعه مدنی بین المللی شکایت کنیم، ما این انتظار را بجا می دانیم.”

سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور افغانستان نیز محور این سیاست را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به سران کشور ها و دولت های جهان ترسیم کرد.

وی می گوید: “سیاست خارجی افغانستان در منطقه بر مبنای ایجاد جامعه امن اقتصاد محور تنظیم شده است، افغانستان از اعضای فعال سازمان های منطقه ای سارک و ایکو و عضو ناظر سازمان شانگهای است، احیای پروسه کشورهای قلب آسیا و روند استانبول و کنفرانس همکاری های اقتصادی منطقه ای برای افغانستان یا ریکا را چارچوب مناسب برای همکاریها در جهت توسعه و رفاه کشورهای منطقه می داند.”

با این خطوط سیاست خارجی، رهبران حکومت وحدت ملی سفر های خارجی را در پیش گرفتند تا از یک سو روابط کابل را با جهان تقویت کنند، و از جانبی دیگر بتوانند تعهدات کشور های جهان برای پشتیبانی از افغانستان به دست آرند.

آقای غنی نخستین سفرش را به عنوان بخشی از سیاست خارجی از عربستان سعودی آغاز کرد، تا همکاری کشور های اسلامی در صلح و رفاه افغانستان را رقم زند.

اما رییس جمهور در نخستین سفر رسمی اش از چین دیدار کرد و دست آورد هایی هم داشتکه امضای چهار توافقنامه همکاری، از دست آورد عمده آن بوده است.

وعده کمکی به ارزش ۵۰۰ میلیون ین به افغانستان از سوی رییس جمهور چین تا پایان سال روان و افزایش میزان این کمک ها تا یک و نیم میلیارد ین.

رهبران حکومت وحدت ملی به گونه مشترک به آمریکا رفتند که سخنرانی رییس جمهور غنی در کنگره آمریکا با کف زدن های مکرر قانونگذاران آمریکایی همراه شد.

در واشنگتن روی سه مورد مهم با سران آمریکایی بحث کردند.

بررسی راهبردی از وضعیت امنیتی افغانستان،حمایت از روند صلح، دفاع از راه حل منطقه ای و مدیریت گذار اقتصادی افغانستان دست آورد های دوگانه غنی و عبد الله در سفر آمریکا بود.

رییس جمهور غنی در نخستین سال کاریش به امارات متحده عرب رفت و از آنجا تعهد ایجاد زمینه اشتغال برای کارگران افغان در کشورهایعرب را بدست آورد.

آقای غنی در سفری که به عربستان داشت، تعهد کمک مالی ۲۲۰ میلیون دالریرا از آن کشور بدست آورد.

وی در سفرش به ایران توافقنامه همکاری میان وزارت های خارجه و تحصیلات عالی دو کشور را امضا کرد.

در ۲ سالی که گذشت، رییس جمهور توانست در سفرش به هند کمک نظامی آن کشور را به افغانستان بدست آورد.

رییس جمهور در سفر دومی اش به هند تعهد کمک یک ملیارد دالری را به علاوه پشتیبانی هند از روند صلح افغانستان، حمایت از حکومت وحدت ملی، تشویق سرمایه گذاری ملیارد دالری تاجران هندی به افغانستان، تاسیس اتاق تجارت افغانستان و هند و آمادگی های هند در بخش های زیربنایی برای سال های آینده را به دست آورد.

از سوی دیگر، سفر های رییس جمهور به کشور های اورپایی از پله های سنگین دست آورد های وی بوده است.

وی در سفر اخیرش به اروپا توانست پایه‌ های مستحکم همکاری ‌های بلند مدت میان افغانستان و کشورهای اروپایی را بر اساس تعهدات عمیق و وسیع ‌شان نسبت به دولت افغانستان در چند دهۀ آینده بریزد.

مهم ترین نشستی که رییس جمهور در آن اشتراک کرد، نشست وارسا بود که بر آینده ۵ سالۀ افغانستان امیدوار کننده به حساب می آید.

رهبران حکومت وحدت ملی در آنجا در خواست کمک های میلیارد دالری برای حمایت از قوت های امنیتی کشور های کمک کننده کردند.

تمویل وحمایت نیروهای امنیتی تا سال ۲۰۲۰ از سوی سران تصمیم گیرنده در ناتو از دست آورد های مهم ۲ سال حکومت وحدت ملی به شمار می رود.

رییس اجرایی در پی چهارده سفر رسمی به بیرون از کشور در کنار رییس جمهور همانند یک شریک قدرت توانست تعهداتی از جامعه جهانی برای همکاری با افغانستان در بخش های اقتصادی، مبازره با فساد و پیکار با هراس افگنی را بدست آورد.

اشتراک رییس اجرایی در چهاردهمین نشست سران حکومت سازمان همکاری های شانگهای در چین بود، که رییس اجرایی در آن نشست از سران اشتراک کننده خواست تا افغانستان عضویت سازمان همکاری های شانگهای را بدست آورد.

سفر رییس اجرایی به ایران دست آورد امضا توافق نامه بندر چابهار را داشت که افغانستان را تا حدی در صدور و ورود کالاهای تجارتی کمک می کند.

رییس اجرایی در سفرش به تاجکستان برای گشایش پروژه کاسا یک هزار تاکید بر همکاری های مشترک میان هر دو کشور داشت.

دو سفر پی هم داکتر عبدالله به ترکیه که هدف آن اشتراک در اجلاس بشر دوستانه و نشست ۵۷ کشور مسلمان بود، در آنجا تعهد کشورهای اسلامی را برای حمایت افغانستان در مبارزه با تروریزم گرفت.

داکتر عبدالله در سفرش به هند با دست آورد موافقتنامه رفع ویزهسیاسی میان ۲کشور برگشت.

از سفر هایدیگر رییس اجرایی رفتن به قزاقستان، اشتراک در نشست لندن و اشتراک در مراسم افتتاح کانال سویز در مصر بود.

این سفر های رهبران حکومت وحدت ملی از دید جامعه جهانی به تناسب زمان حکومت آقای کرزی پر دست آورد گفته می شود.

نهاد های کمک کننده به افغانستان می گویند، رهبران حکومت وحدت ملی برای جلب کمک های کشور های بیرونی خوب ظاهر شده اند.

انجلن رود کوبانا، معاون عمومی بخش برنامه غذایی جهان می گوید: “دولت و رهبری افغانستان یک وظیفه عالی را در جلب تلاش ها و محدودیت های افغانستان در محور توجه جهانیان انجام داده است، با توجه به وضعیت سوریه و جنگ های دیگر در آفریقا، تلاش ما این است که افغانستان را در دستور کار جهانیان نگهداریم، نشست پیش روی بروکسل بیانگر چارچوبی برای تمرکز به مسایل افغانستان است.”

با این همه تلاش ها و سفرها، هنوز افغانستان یک کشور در حال جنگ است و اقتصاد آن به شدت متکی به کمک های خارجی است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending