Connect with us

رویداد های اخیر

مخالفت حکومت افغانستان با آزادی زندانیان خطرناک طالبان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 19, 2020)

خبرگزاری رویترز به نقل از پنج منبع گفته است که گروه طالبان آزادی زندانیانی که به دست داشتن در حملات مرگبار متهم اند را پیش‌شرط برای آغاز مذاکرات قرار داده ‌است. اما اختلاف نظر حکومت افغانستان در این موضوع، آغاز مذاکرات را کند  کرده است.

رویترز می‌گوید که قدرت‌های غربی از موضع دولت افغانستان مبنی بر خودداری از رهایی این زندانیان، پشتیبانی می‌کند.

این خبرگزاری به نقل از پنج مقام و دیپلومات اروپایی، آسیایی و افغان گفته که حکومت افغانستان با آزادی صدها زندانی طالبان مخالفت کرده؛ این زندانیان بسیار خطرناک و متهم به دست داشتن در «حملات بزرگ هراس‌افگنانه است؛ شبیه حمله موتر بمب‌گذاری شده در سال ۲۰۱۷ در چهارراه زنبق شهر کابل.»

همزمان با این دبیر کل ناتو می‌گوید که آزادی زندانیان بخش از توافق‌نامه‌ی امریکا و طالبان و پیش‌شرط آغاز مذاکرات است و ناتو انتظار دارد که در این بخش پیشرفت صورت گیرد.

ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو گفته است: “تبادله زندانیان بخشی از توافق‌نامه‌ی طالبان و آمریکا و پیش‌شرط آغاز گفتگوهای بین افغان‌ها است. روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها یگانه راه حل مسالمت آمیز نزاع و تامین ثبات در افغانستان است و به همین خاطر گفتگوی بین افغان‌ها بسیار مهم است، آرزومندم که همه ما به شمول حکومت افغانستان بتوانیم پیشرفت کنیم و سپس گفتگوی بین افغان‌ها آغاز شود.”

این در حالی است که طالبان آزادی دو هزار زندانی باقی‌مانده را پیش شرطی برای آغاز مذاکرات بین الافغانی تعیین کرده است.

جلال‌الدین شینواری، دادستان کل رژیم طالبان میگوید: “تا زمانی که دو هزار زندانی دیگر امارت اسلامی از بند آزاد نشوند، قطعا آغاز مذاکرات بین‌الافغانی ممکن نخواهد بود.”

بن‌بست در روند آزادی زندانیان حل ‌نشده گفته می‌شود. رویترز گفته است که اگر موانع آزادی زندانیان برداشته شود، زمینه برای آغاز مذاکرات فراهم خواهد شد.

دفتر شورای امنیت ملی می‌گوید که آزادی زندانیان طالب بر بنیاد فرمان ریاست جمهوری، با در نظرگیری سن، وضعیت صحی و زمان باقی ‌مانده‌ی بند صورت می‌گیرد و زندانیان با دیگر شرایط شامل روند آزادسازی نمی‌شوند.

تاکنون بیش از ۳ هزار زندانی طالب آزاد شده ‌اند. در مرحله ی تازه در روزهای پسین صدها زندانی دیگر طالبان آزاد شدند. گفته می‌شود که با تکمیل روند آزادی پنج‌هزار زندانی، مذاکرات میان‌افغان‌ها، تا آخر همین ماه آغاز خواهد شد.

رویداد های اخیر

خانواده‌های قربانیان: حمله بر مکتب سیدالشهدا باید به‌ عنوان مصداق «نسل‌کشی» به‌ رسمیت شناخته شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 16, 2021)

خانواده های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا در دشت برچی شهر کابل، از حکومت و جامعه جهانی می خواهند که این رویداد را به عنوان «نسل کشی» به رسمیت بشناسند.

به گفته ی آنان در چنین حملات، یک قوم خاص هدف قرار می‌گیرد و حکومت هم در این مورد خاموشی اختیار می کند.

به گفته این خانواده ها در این حمله دست کم ۹۵ نفر جان باختند و بیش از ۲۰۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

خانواده های قربانیان میگویند که این حمله بر خلاف تمام ارزش های انسانی و حقوق بشر است.

رجب علی، پدر دو تن از جان باختگان، در این مورد میگوید: “به این ظلم باید نقطه پایان گذاشته شود. دیگر این حادثه تکرار نشود که مردم بتوانند در آرامی و آسایش دنبال کسب علم خود باشد.”

مینا، خواهر یک‌تن از جان باختگان، در این مورد میگوید: “دیگر نمی خواهیم که این حادثه وحشتناک را باز ببینیم.”

خانم رضایی گفته است: “امیدوار استم روزی برسد که ما شایستگی ریاست جمهوری را داشته باشیم.”

شیرین رضایی در حمله هفته گذشته، چند تن از هم صنفان خود را از دست داده است می گوید، هرچند در این رویداد زیان روحی دیده است، اما تاکید می کند که هیچگاهی از درس دست نمی کشد و به آینده خود امیدوار است.

شیرین رضایی، دانش آموز مکتب سیدالشهدا، گفته است: “من قول میدهم که  محکمتر از گذشته استوارتر از گذشته به این راه ادامه دهم و حتما یک روزی افغانستان را میسازم.”

خانواده های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا در یک قطعنامه از حکومت و جامعه جهانی این رویداد را به عنوان نسل کشی به رسمیت بشناسند و یک روز را هم در تقویم به نام قربانیان سیدالشهدا بگنجاند.

معصومه یعقوبی، دانش آموز مکتب سیدالشهدا، گفته است:” از جامعه جهانی، سازمان ملل و سازمان‌های مدافع حقوق بشری خواستار بررسی این حمله وحشیانه و  شناسایی عاملین آن از طریق کمیسیون حقیقت یاب استیم.”

این در حالی است که هفته گذشته کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز از حکومت خواست که از هزاره ها در برابر «نسل کشی» محافظت کند.

این نهاد در اعلامیه ای گفت: “مطابق ‌قانون بین‌المللی حقوق بشر، حمایت ویژه‌ از هزاره‌ها و دشت برچی. دولت افغانستان طبق قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بین‌الملل ‌بشر ‌موظف است از جمعیت در معرض خطر جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، پاکسازی قومی یا نسل‌کشی محافظت کند.”

این کمیسیون افزود که قوانین بین‌المللی دولت را موظف به اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از نسل‌کشی، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و آزار و اذیت بر اساس قومیت و جنسیت‌ می‌کند.

در اعلامیه آمده است: “در اکتبر سال ۲۰۲۰، حدود شش ماه پیش‌ از حمله دیروز، بیش از ۲۰ دانشجو در حمله به مرکز آموزشی کوثر دانش جان خود را از دست دادند. در ماه مه سال ۲۰۲۰، نزدیک یک سال پیش، ۱۱ مادر باردار، ۲ پسر و ۱ قابله به‌صورت بی‌رحمانه به قتل رسیدند و ۵ تن از مادران زخمی شدند؛ این عمل آشکارا زن‌کشی و کودک‌کشی بود.”

این نهاد تاکید کرده است که حکومت افغانستان باید به تعهدات خود طبق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی عمل کند و به کشتار هدفمندانه هزاره‌ها اذعان کند.

کمیسیون همچنان گفته است که دولت افغانستان باید فورا طرح حمایتی‌ای را مبتنی بر حقوق بشر برای دشت ‌برچی و مناطق غرب کابل تهیه و ‌ابلاغ کند.

در اعلامیه آمده است: “این باید شامل برنامه‌هایی برای جبران خسارت جمعی نیز باشد.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فرمانده پولیس دولت‌شاه در «حمله اشتباهی» توپخانه‌ای جان باخت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 16, 2021)

عبدالظاهر فرمانده پولیس ولسوالی دولت شاه ولایت لغمان و یک محافظ اش در نتیجه برخورد غیرعمدی گلوله توپ نیروهای افغان جان داده اند.

رحمت الله یارمل والی لغمان میگوید که این رویداد پس از چاشت امروز رخ داده است.

آقای یارمل می‌افزاید که نیروهای افغان قصد داشتند مواضع طالبان را هدف توپخانه ای قرار بدهند که “به دلیل مشکلات تخنیکی گوله ای به موضع فرمانده پولیس برخورد کرده است.”

آقای یارمل در این مورد جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

ولسوالی دولت شاه از جمله ولسوالی های ناامن ولایت لغمان که در بخش هایی آن طالبان به گونه گسترده حضور دارد.

نیروهای افغان نیز از چند روز بدینسو عملیات پاکسازی در این ولسوالی راه اندازی کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

داعش مسوولیت حمله بر مسجد در شکردره کابل را به عهده گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 16, 2021)

گروه داعش مسوولیت حمله بر یک مسجد در ولسوالی شکردره ولایت کابل را به عهده گرفته است.

این در حالی است که روز جمعه گذشته یک انفجار در یک مسجد در ولسوالی شکردره کابل رخ داد که در نتیجه آن ۱۴ تن از نماز گزاران جان باختند شدند.

در این انفجار مفتی محمد نعمان، امام این مسجد نیز جان باخته اند.

گروه داعش گفته که جنگجویان این گروه مواد منفجره را در داخل مسجد جاسازی کرده بودند و هنگام نماز جمعه منفجر کرده است.

این درحالی است که طالبان و حکومت سه روز این را آتش بس اعلام کرده بودند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است