Connect with us

ورزش

محمد نبی اسطوره بی بدیل کرکت افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۳, ۱۳۹۸)

تیم ملی کرکت افغانستان که در این اواخر رقابت های مختلف را یکی پس از دیگری به پیروزی می رسد، نتیجه تلاش های ستارگان نام آشنا و با تجربه است، که در این بین نقش محمدنبی عیسی خیل هم چون راشدخان ارمان برجسته، ستودنی و تماشایی بوده است.

محمد نبی بازیکن خوش فرم و همیشه آماده ببرهای آبی، در سه شنبه یازدهم جدی سال ۱۳۶۳ خورشیدی در ولایت لوگر چشم به روی هستی گشود.

اسطوره بر حال کرکت کشور، شانه به شانه بازیکنان را از تجربیاتش می آموزاند و شاخص ترین بازیکنی است که در سن ۳۴ سالگی همچنان با قیمت بلند از سوی تیم های خارجی برای حضور در لیگ های معتبر، به امتیاز خریداری می شود. او بازی کرکت را در زمین های خاکی پاکستان آغاز کرد، و با روی کار آمدن حکومت جدید پس از سقوط رژیم طالبانی، به کشور برگشت و به صورت حرفه یی به بازی کرکت پرداخت.

پشتکار و تلاش وی سبب شد تا خیلی زود پله های ترقی را یکی پس از دیگری بپیماید و در سال ۲۰۰۹ میلادی همین امر او را به عضویت تیم ملی کشور درآورد تا آبی پوش شود و نخستین بازی رسمی جهانی اش را با این پیراهن در همان سال برابر اسکاتلند انجام داد. درخشش و رهبری او در ترکیب تیم ملی به سر مربیان خوش خورد و برای سه سال کاپیتانی ببرهای آبی را به دوش میکشید.

او کرکت را از تیم پاکستان کستومس در سال ۲۰۰۷ آغاز کرد و تا نیمه های ۲۰۱۰ میلادی نیز برای آن تیم بازی می کرد. نبی که برای دو سال از حضور در میدان های بین المللی به دور مانده بود، دوباره به اوج برگشت و در سال ۲۰۱۳ به عضویت تیم موهامیدان اسپورتینگ کلپ درآمد و نیز در همان سال برای تیم سیلهت رویالز بازی کرد.

در سال ۲۰۱۵ میلادی با لباس تیم رانجپور رایدرز در لیگ بنگله دیش به میدان رفت و یکسال پس از آن نیز، برای تیم های چیتاگونگ ویکنز در بنگله دیش، کویته گلادیاتورز در لیگ حرفه یی پاکستان وارد رقابت شد.

سال ۲۰۱۷ سالی بود، که محمد نبی در ترکیب تیم های کومیلاویکتورینز در لیگ بنگله دیش، سنرایرز حیدرآباد هند، مس عینک لیگ شش دوش کشور، اس تی کیتس اند نویس پَتریوس در لیگ کارایب، ملبورن رانجدز در آسترالیا به میدان رفت و از آن سال تا کنون همچنان عضویت دو تیم سنرایزرز حیدرآباد و ملبورن رانجدز را دارد.

محمدنبی در حالیکه در این فصل مسابقات لیگ برتر کرکت هند پیراهن تیم حیدر آباد را به تن خواهد کرد، در فصل پیش، درخشش نبی در کنار راشد خان همه را حیرت زده ساخته بود و این امر سبب شده تا در این فصل لیگ برتر کرکت هند نیز از سوی تیم سنرایز حیدر آباد با رقم ۱۰۰ لک کللدار هندی به خدمت گرفته شود.

گفتنی است که آقای نبی تا کنون تنها یک بازی تست، ۱۱۱ بازی یک روزه، ۶۸ بازی ۲۰ آوره بین المللی و ۳۳ بازی درجه یک انجام داده و در مجموع ۲۷۵ ویکت بنامش ثبت کرده است.

گزارشگر: عبیدالله انوری

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

مسابقه تست میان تیم‌های کرکت افغانستان و استرالیا به تعویق افتاد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۵, ۱۳۹۹)

مسابقه برنامه ریزی شده تست بین تیم های کرکت افغانستان و استرالیا به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.

کرکت بورد استرالیا (ACB) روز جمعه اعلام کرد که سلسله مسابقات یک روزه استرالیا و نیوزیلند نیز تا سال ۲۰۲۱ به تعویق افتاده است.

بر اساس برنامه، مسابقه تست در برابر افغانستان قرار بود در اواخر ماه نوامبر در ورزشگاه پرت برگزار شود.

کرکت استرالیا روز جمعه تایید کرد که به دنبال بحث و گفتگو با هیات های کرکت افغانستان و نیوزلند تصمیم گرفته شده است که این مسابقات را به تابستان سال آینده به دلیل “پیچیدگی برنامه ریزی مسابقات بین المللی در طی همه گیری جهانی ویروس کرونا” به تاخیر بیندازد.

نیک هاکلی مدیر اجرایی موقت کرکت آسترالیا گفته است: “کرکت استرالیا مشتاق همکاری با دوستان خوب ما در کرکت بورد افغانستان و کرکت نیوزلند برای ارایه مسابقات در زمانی است که امیدوارم محدودیت های ایجاد شده توسط بیماری همه گیر کووید-۱۹ کاهش یابد.”

هاکلی گفته است: “همه ما فوق العاده سخت کار کردیم تا این سلسله مسابقات در تابستان امسال برگزار شود، اما چالش های مربوط به سفرهای بین المللی و محدودیت های قرنطینه در نهایت همه طرفین را متقاعد کرد که این مسابقات باید در تاریخ دیگری برگزار شود.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امریکا خواهان بازداشت کرام الدین کریم شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۰, ۱۳۹۹)

امریکا خواستار بازداشت و پیگرد قانونی کرام الدین کریم رییس پیشین فدراسیون فوتبال کشور شده است.

راس ویلسن کاردار سفارت امریکا در کابل در تویتی گفته است که فیفا کرام الدین کریم را به اتهام آزار و اذیت جنسی مجرم شناخته است.

به گفته است: “امریکا خواهان تامین عدالت برای زنان فوتبالیست شجاع افغان که زندگی شان را به خطر انداخته و قدم پیش گذاشتهاند  و نیز برای نظام قضایی افغانستان که وظیفه اش را انجام دهد، است.”

ویلسن افزوده است: قربانیان حق دارند که عدالت از طریق دادرسی عادلانه تامین شود.”

این در حالی است که پولیس در یک عملیات موفق نشد کرام الدین کریم را در ولایت پنجشیر بازداشت کند.

 در زمان عملیات، درگیری میان پولیس و افراد مسلح کریم نیز به وقوع پیوست که در نهایت پولیس بدون دستگیری عقب نشینی کردند.

پس از این رویداد محمد امین صدیقی سرپرست ولایت پنجشیر گفت که در مورد این عملیات با مقام های محلی پنجشیر هماهنگی نشده بود.

در ماه جولای رییس جمهور غنی از مردم پنجشیر خواست که که کریم را از این ولایت خارج کنند تا قانون تطبیق شود.

آقای غنی گفت: “من هر مسوولی را که در فساد یا سواستفاده صلاحیت های وظیفوی نقش داشته باشد را صرف نظر از اینکه کجا و چه مکانی است تعلیق و به پنجه قانون می‌سپارم.”

کرام الدین کریم یک سال پیش به آزار و اذیت دختران فوتبال باز کشور متهم شد و حکم بازداشت وی صادر شده ‌است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دیدبان شفافیت افغانستان گزارشی در مورد فساد در شورای کرکت منتشر کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۱۶, ۱۳۹۹)

دیدبان شفافیت افغانستان از وجود فساد گسترده در هیات رهبری کرکت «کرکت بورد» کشور خبر می‌دهد.

به گفته این نهاد کرکت بورد افغانستان فاقد شفافیت و حسابدهی و طرزالعمل‌های لازم برای جلوگیری از فساد است.

یافته های تحقیق این نهاد نشان میدهد که روند استخدام در کرکت بورد افغانستان سوال بر انگیز است.

همچنان یافته های دیدبان شفافیت نشان میدهد که علی رغم دریافت کمک های بین المللی برای ترویج کرکت در میان زنان، کرکت بورد نتوانسته است زیرساخت های فیزیکی لازم را برای بازی زنان فراهم کند.

دیدبان شفافیت گفته است که این تحقیق چندین ماه را در بر گرفته است زیرا کرکت افغانستان تمایلی برای ارایه معلومات مهم به گروه تحقیق نداشته است. از این رو کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات در این مورد مداخله کرده است.

سید اکرام افضلی مدیر اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان گفته است: “کرکت بورد افغانستان با چندین مشکل مدیریتی مواجه است؛ اولین و مهم ترین مساله سیاسی شدن روند استخدام در شورای رهبری این نهاد و تغییرات مکرر بیش از حد در سطح اجرایی آن است.”

در این گزارش به نقل از افضلی گفته است: “رییس جمهوری افغانستان که حق انتصاب رییس هیات مدیره را دارد، نتوانسته است شفافیت و پاسخگویی را نسبت به تغییرات رهبری در هیات مدیره حفظ کند و هرگز دلایل تغییر در رهبری را ارایه کرده است.”

بر اساس دیدبان شفافیت، رییس جمهوری در جریان شش سال گذشته چهار بار رهبر کرکت بورد را تغییر داده است و هیچ کدام از رییس های آن به جز متهم شدن به فساد سوابق خوبی از خود به جای نگذاشته اند.

در این گزارش آمده است: “علاوه بر این، دولت هیچگونه ارزیابی عملکردی از اعضای هیات مدیره یا بعد از هر یک از این تغییرات انجام نداده است.”

دیدبان شفافیت گفته است که در کشورهای دیگر رهبری کرکت توسط انتخابات برای سه تا پنج سال انتخاب میشوند.

این نهاد افزوده است که افغانستان نیاز به آوردن اصلاحات در کرکت بورد دارد.

در همین حال این نهاد از رییس جمهوری خواسته است که قانون کرکت بورد را تعدیل کند و برای اعضای این شورا دوره تصدی تعیین کند و روند استخدام در شورای رهبری این نهاد را نیز شرح دهد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending