Connect with us

رویداد های اخیر

محقق گزارش‌ها در باره نهایی شدن اعضای شورای عالی دولت را رد کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۶, ۱۴۰۰)

ریاست جمهوری می گوید که کارشیوه و فهرست اعضای شورای عالی دولت نهایی شده و قرار است به زودی این شورا نخستین نشست خود را برگزار کند.

ارگ نقش شورای عالی دولت را مشورتی می خواند.

لطیف محمود، معاون سخنگوی رییس جمهور، در این مورد گفت:” ساختار و میکانیزیم که قرار است  در آینده نزدیک اعلام شود فهرست آن آماده شده است و همچنان آجندا و طرزالعمل آن نهای شده است.”

اما محمد محقق، مشاور امنیتی و سیاسی رییس جمهورغنی،  در گفتگو با آریانانیوز در باره شورای عالی دولت و اختلاف‌های شماری از سیاستگران می گوید که به دلیل همین اختلاف‌ها انتظار نمی رود بزودی این شورا تشکیل شود.

محقق در این باره گفت:” اختلاف‌ها کمی اوضاع را پیچیده ساخته و در روزهای آینده انتظار نمی رود که تشکیل جلسه بدهد، در باره تصمیم گیری این شورا نیز حرف‌های وجود دارد.”

 محقق میگوید که افراد وفا دار به او در چهار ولایت کشور برای مقابله با هرگونه پیشروی طالبان، مسلح شده اند.

او در این باره گفت:” سلاح‌های که با نمد پیچانده شده بود، بیرون کشیده میشه، ما هم مرد صلح استیم وهم مرد جنگ، کسی فکر نکند که ما افتیده استیم”.

حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و جمعیت اسلامی به رهبری صلاح الدین ربانی با ترکیب فعلی اعضای شورای عالی دولت مخالف اند.

فتاح احمدزی، سخنگوی جمعیت اسلامی به رهبری صلاح الدین ربانی، در این مورد گفت:” هر نهادی که ایجاد می شود باید چارچوب، ساختار و صلاحیت هایش مشخص باشد. این شورا باید صلاحیت تصمیم گیری را داشته باشد.”

گفته می شود که شورای عالی دولت ۱۸ عضو دارد اما برخی حزب‌ها خواستار محدود شدن شمار اعضای این شورا استند.

رویداد های اخیر

سازمان بین‌المللی کار: نیم میلیون افغان کار خود را از دست داده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

سازمان بین‌‎المللی کار روزگذشته (چهارشنبه ۲۹جدی) گفت که از زمان به قدرت رسیدن امارت اسلامی در نیمه ماه اگست به این سو بیش از نیم میلیون نفر در افغانستان شغل شان را از دست داده اند.

این سازمان گفته است که این بحران اقتصاد افغانستان را فلج کرده و تاثیر بسیار ناگواری بر بازار کار داشته است. این وضعیت به ویژه برای زنان و آنهایی که در بخش‌های زراعت، ادارات دولتی، خدمات اجتماعی و ساختمانی کار می‌کردند، ویران کننده است، زیرا آن‌ها کار شان را از دست داده و معاش شان را دریافت نکرده اند.

گزارش سازمان بین المللی کار گفته است که بسیاری شرکت‌ها برای سر پا ماندن به شدت تحت فشار هستند، زیرا همه روزه هزاران افغان کشور را ترک می‌کنند. بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار بست کاری احتمالا تا ماه جون از میان خواهند رفت‌، چنانچه بیکاری به شدت افزایش یافته است.

پیامدهای اقتصادی سقوط نظام در افغانستان بسیار گسترده است و کمبود پول نقد و محدودیت در کشیدن پول از بانک، شرکت‌ها و افراد را با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

اقتصاد افغانستان از قبل به دلیل چهار دهه جنگ، خشکسالی شدید و کرونا در حال فروپاشی بود. پس از آن که امارت اسلامی قدرت را پس از خروج پر هرج و مرج نیروهای امریکایی به دست گرفتند، جامعه جهانی دارایی های افغانستان را مسدود کرد و کمک‌ها را به حالت تعلیق در آورد. زیرا تمایلی برای کار با حکومت امارت اسلامی وجود ندارد و امارت اسلامی تحت تحریم است.

گزارش سازمان بین المللی کار آخرین درخواست برای حمایت‌های بیشتر بین‌المللی از مردم افغانستان است، چنانچه ملل متحد هشدار داده است که ۸.۷ میلیون افغان در معرض قحطی قرار دارند.

هفته گذشته انتونیو گوترش سرمنشی عمومی ملل متحد از جامعه جهانی خواست تا ۵ میلیارد دالر مورد نیاز برای کمک‌های بشری در افغانستان را تامین، دارایی های مسدود شده را آزاد نمایند و سیستم بانکی را فعال کنند تا از فروپاشی اقتصادی و اجتماعی جلوگیری شود.

گزارش سازمان بین المللی کار تخمین کرده که اشتغال زنان در ماه‌های جولای تا سپتامبر ۱۶ درصد کاهش داشته است. کاهش اشتغال برای مردان ۵ درصد بوده است.

گزارش سازمان بین‌المللی کار اشاره کرده که بدتر شدن شرایط کاری در کشوری که بیش از یک میلیون کودک ۵ تا ۱۷ ساله آن مصروف کار هستند، به کار بیشتر کودکان خواهد انجامید.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

پنتاگون ویدیوی حمله طیاره بی‌سرنشین در کابل را نشر کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

وزارت دفاع امریکا روزگذشه (چهارشنبه ۲۹ جدی) نخستین ویدیوی حملهٔ طیاره بی سرنشین ایالات متحده را نشر کرد که در اثر آن ۱۰ غیر نظامی به شمول هفت کودک در شهر کابل جان باختند.

روزنامهٔ نیویارک تایمز این ویدیو را از طریق قانون دسترسی به آزادی معلومات ایالات متحده پس از آن به دست آورد که در برابر فرماندهی مرکزی ایالات متحده اقامه دعوا کرد و پس از برنده شدن، ویدیوی کامل این حملهٔ مرگبار را در ویب سایت خود نشر کرد.

این حمله که به تاریخ ۲۹ اگست ۲۰۲۱، یعنی یک روز قبل از خروج آخرین نظامی ایالات متحده از افغانستان صورت گرفت. پنتاگون در قدم نخست از این حمله دفاع کرد، اما بعد آنرا یک اشتباه غم‌انگیز خواند.

ویدیو هایی که توسط نیویارک تایمز نشر شده است، تقریبا ۲۵ دقیقه است که دو طیاره بدون سرنشین امریکا لحظات قبل از حمله، هنگام حمله و پس از آن حمله را نشان می‌دهد.

در این ویدیو نشان داده می‌شود که مردم محل پس از حمله تلاش می‌کنند تا با آب پاشی آتش موتر نوع تویتا را که هدف حمله قرار گرفته است، خاموش کنند.

در این ویدیو افرادی مشاهده می‌شود که در نزدیکی محل حمله در حال رفت و آمده استند.

نظامیان ایالات متحده گفته اند آنان معتقد بودند که افرادی وابسته به داعش در موتر مورد حمله حضور دارند و احتمالا حملهٔ شان را در نزدیکی میدان هوایی کابل انجام دهند، جاییکه نیروهای بین المللی به رهبری امریکا با عجله تلاش می‌کردند تا روند تخلیه را انجام دهند.

پس از این حمله، فرماندهی مرکزی ایالات متحده به این نتیجه رسید مردیکه موتر مورد حمله را رانندگی می‌کرد، هیچ ربطی به گروه داعش نداشت.

سه روز قبل از این حملهٔ مرگبار بر غیر نظامیان،‌ حملات انتحاری در نزدیکی میدان هوایی بین‌المللی کابل موجب کشته شدن ۱۳ نظامی امریکا و ۱۶۹ شهروند افغان شد.

مرد راننده که زمری احمدی نام داشت، برای موسسهٔ‌ تغذیه و آموزش بین‌المللی کار می‌کرد. این موسسه یک سازمان غیر انتفاعی است که مقر اصلی آن در ایالات متحده موقعیت دارد.

پیش از این، وزارت دفاع ایالات متحده به تاریخ ۲۴ میزان گفت که به خانواده‌های ۱۰ نفری که در حملهٔ ماه اگست طیارهٔ بی‌سرنشین در کابل کشته شدند،‌ غرامت می‌پردازد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در بیانیهٔ گفت که وزارت دفاع امریکا همچنان با وزارت خارجه کار می‌کند تا بازماندگان قربانیان این حمله را به ایالات متحده انتقال دهند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ترکیه ۷۰۰ تُن کمک بشردوستانه به افغانستان می‌فرستد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۳۰, ۱۴۰۰)

رئیس‌جمهور ترکیه از اعزام یک قطار حامل ۷۰۰ تُن مواد غذایی، پوشاک، کالاهای صحی و اضطراری به افغانستان خبر داد.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه پس از حضور در نشست کابینه دولت در مجتمع بش‌تپه انقره خطاب به مردم اعلام کرد:” با حمایت ۱۰ سازمان مردم‌نهاد و با هماهنگی مرکز مقابله با حوادث طبیعی “آفاد” ترکیه در حال آماده سازی برای ارسال یک قطار حامل ۷۰۰ تُن مواد غذایی، پوشاک، کالاهای صحی و اضطراری به افغانستان هستیم.”

وی افزود:” این مایحتاج که توسط سازمان های مردم‌نهاد و شهروندان ما تامین شده است، از طریق راه آهن دولتی به افغانستان ارسال خواهد شد.”

اردوغان با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی دیرینه بین ترکیه و افغانستان گفت ترکیه نمی‌تواند مشکلات افغانستان را نادیده بگیرد.

رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد:” میلیون‌ها برادر افغان ما به دلیل درگیری‌های داخلی، کاهش کمک‌های خارجی، خشکسالی و شرایط سخت آب و هوایی در شرایط بسیار دشوار به سر می‌برند. نزدیک به ۱۹ میلیون نفر از جمله ۱۳ میلیون طفل در این کشور با کمبود مواد غذایی مواجه هستند. ما مصمم هستیم که برادران مان را تنها نگذاریم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending