Connect with us

رویداد های اخیر

محقق: سازمان ملل «نسل کشی‌ هزاره‌ها» را به رسمیت بشناسد و عاملان آن را تحریم کند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲۰, ۱۴۰۰)

محمد محقق، مشاور امنیتی و سیاسی رییس جمهوری در پی قتل ۱۰ کارمند یک موسسه ماین‌روبی در ولایت بغلان از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار به رسمیت شناختن «نسل کشی هزاره‌ها» در افغانستان شد.

آقای محقق از سازمان ملل خواسته است که حملات چند سال پسین بالای «هزاره‌ها» در افغانستان را به عنوان «نسل کشی» به رسمیت بشناسد.

آقای محقق در اعلامیه ای با اشاره به حملات بر مکتب سید الشهدا، بخش زایشگاه بیمارستان دشت برچی، کلپ های ورزشی و مسجد ها گفته است که این حملات هيج توجيهى ندارد و “از مصاديق بارز جنايت عليه بشريت و جنو سايد ميباشد.”

در اعلامیه آمده است: “قبلا در انفجار فاجعه بار مكتب سيد الشهداء كابل گفته بودم كه سازمان ملل متحد بايد كشتار دختران مكتب سيدالشهداء را كه همه متعلمين صنف ٧ تا ١٢ بودند و نيز حوادث سالهاى گذشته در مساجد ، آموزشگاه ها زايشگاه ها و كلپهاى ورزشى را بعنوان نسل كشى در باره هزاره ها در افغانستان به رسميت بشناسند زيرا اينهايى كه در مكتب ها و مراكز ياد شده فوق بيرحمانه قتل عام ميشوند اقشار بدون ضرر ، ملكى و خورد سال اند قتل عام آنان هيج توجيهى ندارد واز مصاديق بارز جنايت عليه بشريت و جنو سايد ميباشد.”

این اعلامیه آقای محقق یک روز پس از حمله داعش بالای سازمان ماین روبی «هلوترست» در بغلان حمله کردند.

جیمز کوان رییس اجرایی این موسسه گفته است که مهاجمان حوالی ساعت ۹:۵۰ چهارشنبه شب بالای کمپ این سازمان یورش بردند.

آقای کوان افزوده است: “سپس این مهاجمان تخت به تخت رفتند و دست به کشتار اعضای هلوترست زدند.”

به گفته وی در این رویداد ده کارمند این سازمان جان باختند و ۱۶ تن دیگر نیز زخم برداشته اند.

آقای کوان گفته است: “این جدی ترین رویدادی است که هلوترست از زمان حضورش در سال ۱۹۹۸ متحمل شده است.”

با این حال هلوترست گفته است که علیرغم تمام تهدیدها و چالش ها به ماموریت خود در افغانستان ادامه خواهد داد.

آقای کوان گفته است: “همزمان که نیروهای بین المللی در حال بیرون شدن از افغانستان است، ما همچنان خواهیم ماند. ما آنجا برای مردم افغانستان رفته ایم و هنوزم کارهای تمام داریم که باید انجام شود.”

از سوی هم جمیز کوان تاکید کرده است که مهاجمان سراغ کارمندان «هزاره» این نهاد را می‌گرفته اند.

“وی گفته است: “گروهی از مردان مسلح به اردوگاه مان آمده اند و افراد هزاره را جدا کرده و به قتل رساندند.”

با این حال محمد محقق گفته است: “حادثه كشتار كار گران مؤسسه ماين پاكى ( هالوترست ) با تفكيك و شناسايى قوميت و هدف قرار دادن هزاره ها نشان ديگرى از اين جنايات ضد بشرى هست كه بايد شوراى امنيت سازمان ملل متحد تدابير پيشگيرانه اتخاذ نمود و با به رسميت شناختن كشتار مردم هزاره بعنوان نسل كشى ، عاملين آن را مشمول تحريمها واقدامات مربوطه بسازند.”

آقای محقق از حکومت نیز خواسته است که “در قبال اينگونه حوادث اقدامات عملى و ومؤثر ترى را در جهت حمايت از هزاره ها روى دست بگيرند و تنها به يک اظهار همدردى اكتفا نكنند.”

رویداد های اخیر

پلچرخی؛ بزرگترین زندان افغانستان اکنون بدون زندانی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

زندان پلچرخی، بزرگ‌ترین زندان افغانستان که هزاران زندانی امارت اسلامی و جنگجوی داعش را در کنار مجرمان رویدادهای جنایی در بند داشت، امروز خالی و بدون هیچ زندانی است.

در داخل زندان پلچرخی سندهای وجود دارد که حضور هزاران زندانی امارت اسلامی، داعش و مجرمان جرم‌های جنایی را نشان میدهند.

صفی‌الله، محافظ پیشین زندان پلچرخی، در این باره می‌گوید:” فعلا کسی نیست، می‌توانید دیده، عموما تخریب کرده اند بسیاری جاها را و برامده اند.”

به گفته‌ی گزارش‌گر آریانانیوز که از این زندان دیدن نموده است می‌گوید که نشانه‌های از آرزوی زندانیان امارت اسلامی از برگشت نظامی امارتی در این زندان دیده می‌شود.

در کنار این شماری از زندانیان گروه داعش نیز نشانه‌های پرچم خلافت اسلامی را پشت سر گذشته اند.

صفی الله، در این باره گفت:” اینجا مدرسه ای بود که قاری‌ها طالبان{امارت اسلامی} شاگردان را آموزش می‌دادند برای حفظ قران کریم، ما این مدرسه را برای شان تنظیم کرده بودیم.”

آنچه که امروز از بزرگ‌ترین بازداشتگاه افغانستان مانده، همان وسایل بازمانده زندانیانی است .

محمد سلیم، زندانی پیشین امارت اسلامی در زندان پلچرخی می‌گوید:” اینجا برای ما جزا دادند، دست‌های ما را بسته می‌کردند و جزا می‌دانند و می‌زد.”

درهمین حال، مقام‌های امارت اسلامی گفته که برای برگرداندن زندانیان اقدام می‌کند؛ اما آنچه اکنون روشن است هزاران زندانی داعش و کسانی که دست به جرم‌های سنگین زده بودند، حالا آزاد و در بیرون از این زندان گشت و گذار میکنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار فرستاده سازمان ملل با حقانی: کمک‌های عاجل بشردوستانه بحث شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سازمان ملل برای افغانستان با سراج الدین حقانی، سرپرست جدید وزارت داخله افغانستان در باره کمک‌های فوری بشردوستانه به افغانستان دیدار و گفتگو کرده است.

سهیل شاهین، یک عضو امارت اسلامی در صفحه تویتر خود گفته که “حقانی تاکید کرده که پرسونل سازمان ملل میتوانند بدون مانعی به فعالیت‌های شان ادامه بدهند و به افغان‌ها کمک‌های حیاتی برسانند.”

این درحالی است که خشک سالی و فقر اقتصاد افغانستان را خدشه دار کرده بود، اما با سقوط حکومت غنی و منجمد شدن دارایی‌های افغانستان وضعیت کشور بدتر شده است.

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد گفته که افغان‌ها شاهد خطرناک‌ترین لحظات شان استند.

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان گفته که دیبرا لاینز تاکید کرده که همه پرسنل سازمان ملل متحد و پرسونل بشردوستانه در افغانستان باید بدون موانع برای ارایه کردن کمک‌های حیاتی کار کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ملابرادر اختلافات درونی میان امارت اسلامی را رد کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۵, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر٬ معاون نخست وزیر پس از چند روز غیابت امروز (پنجشنبه، ۲۵ سنبله) در یک پیام ویدیویی خبرها درباره اختلافات درونی امارت اسلامی را رد کرده است.

این مقام حکومت می‌گوید که امارت اسلامی در میان خود شفقت و ترحم دار.

ملا برادر گفته:” الحمدالله صحت و سلامت استم، از سوی دیگر که رسانه‌ها از اختلافات داخلی خبر می‌دهند هیچ حقیقت ندارد. ما در میان خود شفقت و ترحم داریم، حتی در میان یک خانواده هم این گونه شفقت و ترحم وجود نخواهد داشت.”

این مقام امارت اسلامی در باره عدم حضورش در دیدار با وزیر خارجه قطر می‌گوید که از این دیدار از پیش اطلاعی نداشت.

ملا برادر افزوده:” از سفر وزیر خارجه قطر پیشاپیش اطلاع نداشتم در غیر آن سفر خود را برای دیدار با شیخ عبدالرحمن آل ثانی لغو می‌کردم.”

درهمین حال انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی، نیز خبرها درباره اختلاف‌ها میان رهبری امارت اسلامی را تبلیغات مخالفان شان میداند.

حقانی در این باره گفته:” کوشش می‌کنند که اذهان مردم را خراب کنند، هیچ تشویش نکنید، ما بر سر قدرت جنگ نمی‌کنیم.”

این درحالی است که مجله تایم، ملا عبدالغنی برادر، یکی از بنیانگذاران امارت اسلامی و معاون فعلی نخست وزیر دولت تازه را به عنوان یکی از چهره‌های تاثیر گذار سال ۲۰۲۱ اعلام کرده است.

امارت اسلامی از ملا برادر به عنوان یکی از مغزهای متفکر شان یاد می‌کنند که در دو سال گذشته مذاکرات صلح با امریکا را رهبری کرد.

 گفته می‌شود او از جمله چهره‌های معتدل در میان امارت اسلامی است و خواهان ایجاد دولت همه‌‌شمول در افغانستان می‌باشد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است