Connect with us

رویداد های اخیر

محصلان خواهان از سرگیری درس‌های شان شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۴۰۰)

محصلان پوهنتون‌های دولتی و خصوصی کشور از وزارت تحصیلات عالی میخواهند که درس‌های شان را از سرگیرند.

این محصلان می‌گویند که امارت اسلامی باید اجازه درس خواندن برای دختران در کنار پسران را تحت شرایط خاصی که در نظر دارند بدهند.

منصوره، یک تن از محصلان در این باره گفت:”از وزارت تحصیلات عالی میخواهیم که درس‌ها را دوباره شروع کند، به هر گونه که خودشان” میخواهند.

سونم سروری، محصل دیگر در این باره گفت:”دانش آموزان پوهننتون‌های  خصوصی استند و می‌گویند که در یک مدت درس های‌شان شروع شده بود دوباره پس درس های‌شان متوقف گردیده است و می‌گویند که فضا اسلامی است و از امارت اسلامی میخواهیم درس‌های ما را شروع کند.”

 برخی از فعالان حقوق زن خواهان بازگشایی مکاتب و پوهنتون‌ها دختران همزمان با پسران استند و می‌گویند دختران همانند پسران حق تحصییل را دارند و نباید فرصت‌ها از آنان گرفته شود.

زرقا یفتلی، فعال حقوق زن، در این مورد گفت:” باز گشایی نکردن پوهنتون‌های دختران نشان دهنده این است که طالبان ارزش قایل نمیشوند به خانم‌ها و این که اجازه نمی دهند به خانم‌ها که در حکومت سهم داشته باشند این کارها پیامدهای ناگوار خواهد داشت.”

عالمان دین می‌گویند که طلب علم  بر هر مرد و زن مسلمان فرض است و در همه کشورهای جهان اسلام  دختران در کنار پسران درس می‌خوانند و این حق قانونی و شرعی هر زن و مرد است.

مولوی عطاالله فیضانی، عالم دین، در این مورد گفت:” طلب علم برای تمام مسلمانان لازم است و هم زنان و پسران باید علوم دینی را بیاموزند تا بتوانند امورات زنده گی شان را به شکل درست پیش ببرند, اما فراگیری علوم اگر خواهان کسب علوم دیگر استند برایشان مشکل نیست با فضایی باز و فضای اسلامی و از امارت اسلامی هم خواهان این است که یک فضایی اسلامی برای دختران ایجاد کنند که با فکر آرام بتوانند تحصیل کنند.”

با آنکه وزارت تحصیلاتی عالی گفته دختران و پسران می‌توانند درس بخوانند اما در چارچوپ اسلام و برای این چارچوپ برنامه ریزی کرده اند.

جواد سارگر،عضو کمیسیون فرهنگی امارت اسلامی، در این باره گفت:” تنها مسله طرز العمل نیست مشکلات دیگر نیز است مثلا مقام‌ها وجود ندارد و پرسونل وجود ندارد.”

امارت اسلامی گفته که زنان و دختران میتوانند با درنظر داشت قواعد اسلامی به تحصیلات خود ادامه بدهند.

رویداد های اخیر

خواست امارت اسلامی از سیاسیون پیشین برای برگشت به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شیر محمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه، از همه مخالفان امارت اسلامی میخواهد که به افغاستان بازگردند.

آقای ستانکزی در اولین سخنرانی‌اش به عنوان معین سیاسی این وزارت گفته است که با مقام‌های پیشین در تماس است و از آنان خواسته به کشور برگردند اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.

آقای ستانکزی گفته است: “با تمامی مخالفان در تماس استم، از آنان خواسته‌ام که به ‌حیث افغان به کشور برگردند؛ اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.”

عباس ستانکزی از مذاکره کنندگان ارشد امارت اسلامی با حکومت پیشین و امریکا بوده است. او از کشورهای خارجی میخواهد که سفارت های شان در کابل باز کنند و با حکومت آنان وارد تعامل خوب شوند.

این درحالی است که یک هییت امارت اسلامی به سرپرستی امیرخان متقی، در حال مذاکره با نمایندگان اتحادیه اروپا و امریکا در دوحه است.

این هییت مذاکرات با اتحادیه اروپا را مفید میداند و میگوید که به روز دوشنبه مذاکرات را با جانب امریکا آغاز می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سویه جدید کرونا؛ دو مورد ابتلا به اومیکرون در آسترالیا ثبت شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

آسترالیا دو مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا «اومیکرون» را امروز ثبت کرد.

این در حالی است که شیوع این نوع کرونا در سراسر جهان در حال گسترش است.

مقام های صحت آسترالیا گفته اند که دو مسافر که به تازگی از آفریقای جنوبی به این کشور آمده اند، به این نوع ویروس مبتلا بوده اند.

به گفته آنان هر دو مسافر واکسین ضد کرونا دریافت کرده و در قرنطینه به سر می برند.

مقام ها افزوده اند که ۱۲ مسافر دیگر آفریقای جنوبی نیز به ۱۴ روز قرنطینه هوتل برده شده اند.

اومیکرون بار اول در آفریقای جنوبی کشف شد و گفته میشود که مهار این نوع کرونا دشوار است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

قریشی: صلح در افغانستان برای تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی روز شنبه (۶قوس) طی سخنرانی به صورت مجازی در اجلاس وزیران سازمان اکو در آستانه نشست سران این سازمان به میزبانی دولت ترکمنستان در عشق‌آباد، بر لزوم هم افزایی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (ECO) برای دستیابی به اهداف مشترک و توسعه پایدار تاکید کرد.

به نقل از رادیو پاکستان وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت:” برقراری صلح و ثبات در این کشور برای اهداف اکو به ویژه تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است. همه ما باید به افغانستان و مردم آن کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی ارائه کنیم تا از رنج‌های عظیم انسانی و فروپاشی اقتصادی جلوگیری شود.”

همچنان قریشی گفته است که توافقنامه تجاری اکو باعث تشویق سرمایه گذاری‌های متقابل بزرگتر، زنجیره تامین مشترک، افزایش بهره وری و رقابت خواهد شد.

او گفت که پاکستان معتقد است که سازمان همکاری اقتصادی ظرفیت قابل توجهی برای ظهور به عنوان یک نهاد منطقه‌ای قدرتمند را دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است