Connect with us

رویداد های اخیر

محرومیت مادام‌العمر کرام‌الدین کریم از کلیه فعالیت‎های فوتبالی تایید شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 15, 2020)

دادگاه جهانی حکمیت ورزش محرومیت مادام‌العمر کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان از کلیه فعالیت های فوتبال را تایید کرد.

این دادگاه که در سویس موقعیت دارد، تصمیم خود مبنی بر مبنی ‌بر محرومیت مادام‌العمر کریم را در روز سه شنبه صادر کرد.

در اعلامیه این نهاد آمده است كه این دادگاه درخواست فرجام خواهی آقای کریم را رد كرده و تصمیمی كه توسط اتاق تعاونی كمیته اخلاق فیفا در 8 جون سال گذشته میلادی گرفته شده، را تایید كرده است.

در آن زمان آقای کریم بر اساس ماده ۲۳ (محافظت از شرف جسمی و روحی) و ماده ۲۵ (سو استفاده از صلاحیت های وظیفوی) قانون اخلاق فیفا را نقض کرده و وی را با تحریم مادام‌العمر از کلیه فعالیت های مربوط به فوتبال در سطح کشوری و جهانی تحریم کرده است. و وی باید یک میلیون دالر جریمه نیز باید پرداخت کند.

بررسی های کمیته اخلاق فیفا در مورد آقای کریم پس از آن صورت گرفت که بازیکنان زن فوتبال افغانستان او به آزار و اذیت جنسی متهم کرده و از کریم شکایت کردند.

در طول جلسه  دادگاه سویس، چندین بازیکن از تیم ملی بانوان فوتبال افغانستان اظهار داشتند که توسط کریم مورد آزار جنسی و جسمی قرار گرفته اند.

مطابق بیانیه دادگاه: “بازیکنان از مکانی امن، از طریق تلفن، با استفاده از دستگاه ضبط تغیر دهنده صدا برای محافظت از هویت شان، شهادت دادند.”

هیات مدیره دادگاه این موضوع تاکید کرد که صرف نظر از این که رشوه خواری و مسابقه از قبل تعیین شده که به شرف ورزش آسیب می رساند، کرام الدین کریم حقوق اساسی بشر را نقض کرده و به عزت روحی و جسمی و صداقت بازیکنان جوان زن آسیب رسانده است.

این نهاد گفته است که کریم با اعمال وحشتناک خود نه تنها شغل آنها را نابود کرده بلکه به شدت به زندگی آنها نیز آسیب رسانده است.

این هیات اعلام کرده است کرام الدین کریم باید شدیدترین مجازاتی را که طبق قانون اخلاق فیفا، یعنی ممنوعیت مادام‌العمر و جریمه نقدی یک میلیون فرانک سویس و یا یک میلیون دالر امریکایی است، متحمل شود.

در همین حال فیفا از تصمیم دادگاه سویس استقبال کرد و در بیانیه ای گفته است که این اهمیت “سیاست تحمل صفر در برابر سو استفاده های جسمی ، روحی و جنسی در تمام سطوح فوتبال،” را تایید میکند.

این سازمان همچنین  از” شجاعت آن قربانیانی كه تحت شرایط وحشتناک خصوصی در کشور خود شرایط برای به دادگاه کشیدن عامل این رویداد را فراهم کردند” را نیز ستایش کرده است.

رویداد های اخیر

نگرانی یوناما از افزایش تلفات غیرنظامیان در هلمند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آگوست 3, 2021)

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) میگوید که تلفات افراد ملکی در درگیری ها در ولایت هلمند افزایش یافته است.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته ۴۰ غیرنظامی جان باخته و ۱۱۸ دیگر زخم برداشته اند.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “طوریکه جنگ در شهر لشکر گاه شدت میابد نگرانی ها برای حفاظت از افرادی ملکی افزایش یافته است. گزارش اخیر نشان میدهد در ۲۴ ساعت گذشته به تعدادی ۱۱۸ فرد ملکی زخمی و ۴۰ تن دیگر کشته شده اند.”

این نهاد افزوده است که همزمان با این طالبان به حملات زمینی ادامه داده و قوای دولتی افغان نیز در صدد دفع این حملات اند.

سازمان ملل متحد خواستار ختم فوری جنگ در ساحات شهری شده است.

یوناما تاکید کرده است که حملات زمینی طالبان و حملات هوایی ارتش افغانستان بیشترین خسارت را در پی داشته است.

در اعلامیه آمده است: “نگرانی های عمیق در مورد فیر های بی هدف که صدمات زیادی را به تاسیسات صحی و خانه های افرادی ملکی ببار آورده است، وجود دارد.”

این سازمان از طرف های درگیر خواسته است که برای حفاظت از افرادی ملکی اقدامات بیشتری انجام دهند، “در غیر این اثرات آن فاجعه بار خواهد بود.”

در همین حال سمیع سادات  فرمانده قول اردوی ۲۱۵ میوند میگوید: “طالبان خانه ملکی را سنگر ساخته اند، ما تعهد کرده ایم که لشکرگاه را گورستان طالبان بسازیم.”

محمد ولی علیزی والی هلمند میگوید: “در جنگ هلمند، پاکستان نقش دارد، و طالبان به کمک این کشور می جنگند، به همگی اطمینان میدهیم ک وضیعت بزودی عادی میشود.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افزایش حمایت مردمی از نیروهای امنیتی افغان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آگوست 3, 2021)

شماری از کاربران رسانه‌های اجتماعی با راه اندازی یک کمپاین از باشندگان کابل خواسته تا با شعار الله اکبر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمایت شان را اعلام کنند.

این کاربران از باشندگان کابل خواسته تا با شعار الله اکبر از بام‌ها و سرک‌ها حمایت شان را از نیروهای امنیتی و دفاعی اعلام کنند.

قرار است باشندگان کابل ساعت ۹:۰۰ امشب به جادها بریزند و حمایت شان را از نیروهای امنیتی اعلام کنند.

این در حالی است که هزاران تن از باشندگان هرات شب گذشته (دوشنبه، ۱۱ اسد) با سردادن شعار الله اکبر حمایت شان را از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اعلام کردند.

قبل از این رییس جمهور غنی در یک نشست مشترک شورای ملی از نمایندگان خواسته بود تا مردم را در برابر گروه طالبان بسیج کنند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع گفته که باشندگان کابل امشب این شعار سر خواهند داد.

او در این باره نگاشته” امشب در کابل! وعده‌ی «الله اکبر» ساعت ۹ شب”

از سوی دیگر،  حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور، گفته که شعار مردم هرات نشان میدهد که مردم از جنگ تحمیل شده خسته شده اند.

کرزی از طالبان نیز خواسته تا از این جنگ جاری دست بردارند.

او در این باره گفته” بر طالبان صدا میکند که این حرکت خود جوش مردمی را یک هوشدار جدی دانسته و از ادامه جنگ، کشتار و تخریب خانه ها، قریه ها و زیربناهای مردم افغانستان دست برداشته برای تأمین صلح در این سرزمین کهن سال هم صدا شده و یکجا با مردم ستمدیده ما زندگی در صلح با عزت را آغاز نمایند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خامنه‌ای، ابراهیم رئیسی را به ریاست جمهوری منصوب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آگوست 3, 2021)

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره‌ ریاست جمهوری ایران، امروز (سه شنبه ۱۲اسد) با حضور علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در اقامتگاه او آغاز شد.

بنابر اصل ۱۱۰ قانون اساسی امضای حکم ریاست جمهوری پس از «انتخاب مردم» از جمله وظایف و اختیارات رهبری است.

در ابتدای این مراسم رحمانی فضلی، وزیر داخله ایران گزارشی از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ارائه داد و گفت که “آن چه این دوره از انتخابات را متمایز می‌کند وجود تحریم‌های گسترده، بحران کرونا، فعالیت رسانه‌های خارجی و همزمانی چهار انتخابات با یکدیگر بود.”

ابراهیم رئیسی، در انتخابات ۲۸ جون امسال، پیروز انتخاباتی اعلام شد.

رئیسی متهم است که عضو کمیته‌ای بوده که حکم اعدام هزاران زندانی مخالف جمهوری اسلامی را در دهه شصت شمسی امضا کرده است.

ابراهیم رئیسی در سخنان پس از تنفیذ حکمش با انتقاد ضمنی از دولت روحانی در نادیده گرفتن سیاست‌های رهبر جمهوری اسلامی گفت:”در این ۴۰ سال هرجا که به رهنمودهای امام و رهبری توجه شد، حوزه پیشرفت، اقتدار و ارتقا بود و آنجا که به رهنمودهای امام و رهبری و سیاست‌های مصوب نظام بی‌توجهی و کم‌توجهی شد، حوزه مشکلات، کاستی‌ها و گله‌مندی‌های مردم بود.؛

او در رابطه با موضوع مذاکرات متوقف شده وین و بحث تحریم‌ها گفت:؛ما به دنبال رفع تحریم‌ها خواهیم بود ولی سفره مردم را به بیگانگان گره نخواهیم زد.”

درهمین حال، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز در سخنانی خواستار «تسریع» رئیسی در تشکیل دولت و «شتاب» مجلس در دادن رای اعتماد به کابینه او شد.

خامنه‌ای به تحریم انتخابات ریاست جمهوری اخیر از سوی مردم و نخبگان سیاسی اشاره کرد و بدون اشاره به شرایط سخت داخلی تحریم را «توطئه دشمنان» به‌شمار آورد و گفت:”توطئه تحریم انتخابات در محافل دشمنان طراحی شده بود و در داخل بعضی از روی غفلت یا غرض دنبال می‌کردند، اما شرکت مردم در انتخابات شرکت خوبی بود و از مردم تشکر می‌کنیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است