Connect with us

رویداد های اخیر

محرومیت مادام‌العمر کرام‌الدین کریم از کلیه فعالیت‎های فوتبالی تایید شد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جولای 15, 2020)

دادگاه جهانی حکمیت ورزش محرومیت مادام‌العمر کرام‌الدین کریم، رییس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان از کلیه فعالیت های فوتبال را تایید کرد.

این دادگاه که در سویس موقعیت دارد، تصمیم خود مبنی بر مبنی ‌بر محرومیت مادام‌العمر کریم را در روز سه شنبه صادر کرد.

در اعلامیه این نهاد آمده است كه این دادگاه درخواست فرجام خواهی آقای کریم را رد كرده و تصمیمی كه توسط اتاق تعاونی كمیته اخلاق فیفا در 8 جون سال گذشته میلادی گرفته شده، را تایید كرده است.

در آن زمان آقای کریم بر اساس ماده ۲۳ (محافظت از شرف جسمی و روحی) و ماده ۲۵ (سو استفاده از صلاحیت های وظیفوی) قانون اخلاق فیفا را نقض کرده و وی را با تحریم مادام‌العمر از کلیه فعالیت های مربوط به فوتبال در سطح کشوری و جهانی تحریم کرده است. و وی باید یک میلیون دالر جریمه نیز باید پرداخت کند.

بررسی های کمیته اخلاق فیفا در مورد آقای کریم پس از آن صورت گرفت که بازیکنان زن فوتبال افغانستان او به آزار و اذیت جنسی متهم کرده و از کریم شکایت کردند.

در طول جلسه  دادگاه سویس، چندین بازیکن از تیم ملی بانوان فوتبال افغانستان اظهار داشتند که توسط کریم مورد آزار جنسی و جسمی قرار گرفته اند.

مطابق بیانیه دادگاه: “بازیکنان از مکانی امن، از طریق تلفن، با استفاده از دستگاه ضبط تغیر دهنده صدا برای محافظت از هویت شان، شهادت دادند.”

هیات مدیره دادگاه این موضوع تاکید کرد که صرف نظر از این که رشوه خواری و مسابقه از قبل تعیین شده که به شرف ورزش آسیب می رساند، کرام الدین کریم حقوق اساسی بشر را نقض کرده و به عزت روحی و جسمی و صداقت بازیکنان جوان زن آسیب رسانده است.

این نهاد گفته است که کریم با اعمال وحشتناک خود نه تنها شغل آنها را نابود کرده بلکه به شدت به زندگی آنها نیز آسیب رسانده است.

این هیات اعلام کرده است کرام الدین کریم باید شدیدترین مجازاتی را که طبق قانون اخلاق فیفا، یعنی ممنوعیت مادام‌العمر و جریمه نقدی یک میلیون فرانک سویس و یا یک میلیون دالر امریکایی است، متحمل شود.

در همین حال فیفا از تصمیم دادگاه سویس استقبال کرد و در بیانیه ای گفته است که این اهمیت “سیاست تحمل صفر در برابر سو استفاده های جسمی ، روحی و جنسی در تمام سطوح فوتبال،” را تایید میکند.

این سازمان همچنین  از” شجاعت آن قربانیانی كه تحت شرایط وحشتناک خصوصی در کشور خود شرایط برای به دادگاه کشیدن عامل این رویداد را فراهم کردند” را نیز ستایش کرده است.

رویداد های اخیر

صدمین سالگرد روابط سیاسی افغانستان و ترکیه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

از صدمین سالگرد تاسیس روابط سیاسی میان کابل و انقره  طی مراسمی در وزارت خارجه با حضور دیپلوماتان هر دو کشور بزرگ داشت شد.

 دراین مراسم وزیر خارجه نقش ترکیه را در روند صلح کشور برجسته میداند.

محمد حنیف اتمر، وزیر خارجه افغانستان در این باره میگوید: “صلح در افغانستان امروز به یک هدف مشترک مبدل شده است…به همین دلیل ما از ملت بزرگ ترکیه می‌خواهیم که برای رسیدن به صلح دایمی همکاری‌های مخلصانه شان را ادامه دهند، صلحی که اراده‌ی مردم را منعکس کند و کشورهای منطقه و جهان در مورد آن اجماع داشته باشند.”

سفیر ترکیه در کابل در این باره میگوید: ” ترکیه همواره با افغانستان همکار بوده و همکار می ماند؛ نیرو های ترکیه برای تامین امنیت افغان‌ها جان باخته اند. ما می‌خواهم پروسه صلح به موفقیت برسد، مردم افغانستان خواستار صلح بوده و صلح عادلانه باید در افغانستان تامین شود.”

درهمین حال وزیر خارجه ترکیه برپشتیبانی از روند صلح افغانستان اطمینان میدهد.

مولوت چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره، میگوید:” ترکیه و افغانستان در امر مباره با پدیده‌ی هراس افگنی همکاری مشترک دارند و این فرصت را نباید از دست بدهند ما تلاش کردیم که همواره افغاستان را در بخش‌های نظامی، صحی، تعلیم و تربیه کمک کنیم.”

افغانستان درسال ۱۹۲۱ میلادی یعنی صد سال پیش درچنین روزی با به امضاء رسانیدن پیمان اتفاق، حکومت انقره را به رسمیت شناخت و از آن به بعد روابط سیاسی میان دو کشور تا اکنون ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی و خلیلزاد روی گام‌های بعدی روند صلح افغانستان گفتگو کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

ریاست جمهوری میگوید که رییس جمهور غنی امروز (دوشنبه ۱۱ حوت) با زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرده اند.

ارگ میگوید که در این دیدار زلمی خلیلزاد به غنی اطمینان داده است که امریکا در روند صلح افغانستان نقش موثر بازی خواهد کرد.

ارگ میگوید که در این دیدار بر تسریع روند صلح افغانستان نیز تاکید شد.

ریاست جمهوری افزوده است که ” خلیلزاد از  اجماع داخلی و دیپلوماسی منطقوی و بین المللی برای پروسۀ صلح ابراز خرسندی کرد.”

در همین حال، خلیلزاد بامداد امروز با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی نیز در مورد روند صلح و گام‌های بعدی در این روند دیدار کرد.

عبدالله میگوید که در این دیدار بار دیگر “بر قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان تاکید شده است.”

از سوی دیگر، بر اساس گزارش‌ها زلمی خلیلزاد با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، نیز به گونه آنلاین در مورد روند صلح افغانستان و راه بیرون رفت از بحران کنونی در کشور گفتکو کرده است.

در ادامه این دیدارها خلیلزاد با حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور نیز دیدار کرده است.

در خبرنامه دفتر آقای کرزی آمده ‌است که در این دیدار دو طرف روی روند صلح گفتگو کردند.

در این دیدار کرزی بر پایان خشوت‌ها در کشور تاکید کرده و افزوده است که صلح خواست و حق هر فرد در افغانستان  است.

این در حالی است که وزارت خارجه امریکا میگوید که همزمان با سفر خلیلزاد به منطقه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا از سرگرفته میشود.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که “زلمی خلیلزاد  در مورد گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغان و نماینده‌گان طالبان و همچنان با کشورهای منطقه که منافع شان در صلح دوامدار، راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع نهفته است بحث خواهد کرد.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا گفتگوهای صلح با طالبان از سر می‌گیرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: مارس 1, 2021)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان امروز (دوشنبه، ۱۱ حوت) در کابل با عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در مورد روند صلح افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

عبدالله عبدالله، در یک تویت گفته است که با زلمی خلیل‌زاد و هیات همراه اش دیدار کره است.

او افزوده است که:” در این دیدار در باره روند صلح افغانستان، گفتگوهای دوحه، بازنگری توافق‌نامه صلح از سوی امریکا و گام‌های بعدی در روند صلح افغانستان بحث شده است.”

عبدالله می‌گوید که در این دیدار بار دیگر “بر قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان تاکید شده است.”

از سوی دیگر، وزارت خارجه امریکا می‌گوید که همزمان با سفر خلیل‌زاد به منطقه گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا از سرگرفته می‌شود.

وزارت خارجه امریکا در یک اعلامیه گفته است که: “زلمی خلیل‌زاد در مورد گام‌های بعدی با جمهوری اسلامی، رهبران افغان و نماینده‌گان طالبان و همچنان با کشورهای منطقه که منافع شان در صلح دوامدار، راه حل سیاسی و آتش بس دایمی و جامع نهفته است بحث خواهد کرد.”

این در حالی است که جویایدن، رییس جمهور امریکا بعد از آغاز کارش در قصر سفید گفته بود که توافق‌نام دوحه را بررسی می‌کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است