Connect with us

رویداد های اخیر

محب با مقام‌های ایرانی در مورد امنیت منطقه گفتگو کرد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۲, ۱۳۹۹)

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور امروز (سه‌شنبه، ۲جدی) با وزیر امور خارجه ایران و همتای ایرانی اش در مورد امنیت منطقه‌ا‌ی گفتگو کرده است.

وی امروز در راس یک هیات بلند پایه دولتی به تهران رسید و نخست با علی شمخانی همتای ایران خود دیدار کرده و سپس با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرده است.

علی شمخانی در دیدار با محب گفت: ” افغانستان به دلیل  اشتراکات و روابط میان دو ملت در پالیسی خارجی ایران از جایگاه ویژه‌ی برخوردار است.”

بر بنیاد گزارش‌های رسانه‌های ایرانی مشاور شورای امنیت ملی ایران نگرانی خود را از گسترش هراس افگنی در منطقه اظهار کرد و همچنان در مورد تهدیدات و مناقع مشترک در منطقه نیز گفتکو کردند.

آقای شمخانی همچنان بر روابط و همکاری‌های ایران و افغانستان در عرصه‌های مختلف تاکید کرد و همچنان حمایت خود را از “حکومت قانونی افغانستان” بیان کرده است.

بر اساس گزارش‌ها در این دیدار مشارو شورای امنیت ایران گفته است که امریکا با ترور شخصیت‌های مهم مانند قاسم سلیمانی  میخواهد در غرب آسیا نا امنی ایجاد کند.

 علی شمخانی در این باره گفته است که ” جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد تا از عاملان این جنایت تاریخی و همچنان برای جلوگیری از ادامه حملات هراس افگنانه و ضد امنیت ایالات متحده امریکا و ماموران مخفی آن انتقام سخت بیگیرد تا آنها را مجبور به ترک منطقه کند.”

محب در دیدار با همتای ایرانی خود در مورد گسترش روابط دوجانبه با ایران تاکید کرد.

محب گفته است که “حکومت و مردم افغانستان همیشه از مهربانی، کمک و حمایت ایران و ایرانیان قدر دانی کرده اند.”

بر اساس گزارش رسانه‌های ایرانی  محب گفته است که ” بدبختانه  با وجود امضای توافقنامه امریکا و طالبان این گروه حملات و اقدمات تخریب کنند خود را افزایش داده است.”

محب افزوده است که “طالبان با سو استفاده از توافقنامه امریکا و طالبان تلاش کرد تا شرایط خود را بر حکومت افغانستان تحمیل کند. اما ما با  تاکید بر مواضع اصولی و قانونی خود در برابر خواسته‌های آنان  مقاومت کردیم.”

آقای محب در دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در مورد مسایل مربوط به دو کشور، پروسه صلح، و تحولات منطقه‌ای گفتگو کرده است.

گفتنی است که قبل از این محب در راس یک هیات به آذربایجان سفر کرده بود و با مقام‌های آن کشور در مورد روابط دوجانبه بحث و گفتگو کرده بود.

رویداد های اخیر

ملابرادر در یدار با مدیر برنامه توسعه سازمان ملل خواهان کمک‌های بیشتر شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

ملا عبدالغنی برادر، معاون صدراعظم افغانستان، روز گذشته (یکشنبه ۲عقرب) با آخیم اشتاینر، مدیر برنامه توسعه سازمان ملل متحد در باره موضوعات متعدد بشمول وضعیت اقتصادی افغانستان دیدار و گفتکو کرده است.

محمد نعیم، سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که این نشست در باره وضعیت کنونی افغانستان، وخیم شدن وضعیت اقتصادی و تداوی معتادان متمرکز بوده است.

به گفته نعیم ملابرادر از کمک‌های این سازمان قدردانی کرده و از آنها خواسته تا کمک‌های شان را در عرصه‌های گوناگون افزایش دهند.

در همین حال، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که وانگ یی وزیر خارجه چین، در جریان سفراش به قطر به هیات امارت اسلامی به رهبری ملابرادر دیدار کرده است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین گفته که در این دیدار هر طرف در باره و ضعیت افغانستان و نگرانی مشترک گفتگو کرده اند.

او در این باره گفته” چین به عنوان همسایه دیرینه و دوست افغانستان همیشه گفتگوها را حمایت کرده تا وضعیت افغانستان از راه مثبت تغیر کند.”

این درحالی است که به تاریخ ۲۴ ماه اسد نیروهای امارت اسلامی وارد کابل شدند و حکومت اشرف غنی سقوط کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت خارجه از تصمیم روسیه برای حذف نام رهبران امارت اسلامی از لست سیاه استقبال کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

وزارت خارجه افغانستان از اظهارات ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در باره خارج ساختن نام‌ سران امارت اسلامی از لست سیاه استقبال کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، گفته است:” اکنون دوران جنگ در افغانستان پایان یافته و جامعه جهانی باید تغیرات مثبت در تعامل با  امارت اسلامی بیاورد.”

وزارت خارجه افغانستان گفته که امارت اسلامی با همه جهان روابط مثبت میخواهد.

این درحالی است که قبل از این پوتین گفته که بود که روسیه تصمیم دارد نام های سران امارت اسلامی را از لست سیاه آن کشور خارج کند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اتحادیه اروپا قصد دارد تا دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۳, ۱۴۰۰)

به نقل از خبرگزاری فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا قصد دارد تا یک ماه دیگر دفتر نماینده‌گی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند.

به اساس گزارش فایننشال تایمز، اتحادیه اروپا تمایل دارد که تعاملات محدودی را با امارت اسلامی از سر بگیرد. اتحادیه اروپا گفته است که حضورش در کابل به معنای به رسمیت شناختن طالبان نیست.

فایننشال تایمز گزارش داده است که اتحادیه اورپا معتقد است که برای ایفای نقش در افغانستان تحت رهبری امارت اسلامی به منظور حمایت از حقوق بشر، عمل کردن از سوی نیروهای طالبان به تعهدشان در جلوگیری از تبدیل شدن مجدد این کشور به صادرکننده تروریسم و جلوگیری از بحران انسانی نیاز است که در کابل دفتر نماینده‌گی داشته باشد.

طبق این گزارش، اتحادیه اروپا ماه گذشته یک هیأت را به افغانستان فرستاد تا امکان بازگشت دیپلمات‌هایش به کابل را ارزیابی کند؛ زیرا این اتحادیه دسترسی لازم برای اجرای موثر بسته کمکش به افغانستان را که حدود یک میلیارد یورو است، بدون حضور در کابل، ممکن نمی‌داند.

در گزارش فایننشال تایمز آمده است که بروکسل هم‌چنان به دنبال دست‌یابی به توافقی بوده است که شرکت‌های خصوصی امنیت یا نگهبانان عضو اتحادیه اروپا از نماینده‌گی‌های سیاسی حفاظت کنند، اما هیچ توافقی در این زمینه صورت نگرفته است و نماینده‌گی‌های سیاسی باید از سوی نیروهای امارت اسلامی محافظت شوند.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا نیز گفته است که هنوز تصمیم نهایی در مورد تأمین امنیت گرفته نشده است.

نبیلا ماسرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا، تأیید کرده است که در تلاش حداقل حضور در افغانستان است، اما به دلایل امنیتی از ارایه جزییات خودداری کرده است. او تأکید کرده است:”همان‌طور که بارها گفته‌ایم، این نشانه به رسمیت شناخته شدن نیست. ما می‌خواهیم با نزدیک‌تر شدن، بتوانیم به مردم افغانستان که به کمک ما احتیاج دارند، بهتر کمک کنیم و ناگزیر باید با طالبان (امارت اسلامی) تعامل داشته باشیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است